| anonim_4396 a întrebat:

fetele am nevoie de ajutor straight face
pentru o prietena...

ea nu mai este virgina, iar parintii ei sunt in spania, prin iunie asa o sa vina si vor sa o duca l doctor... cum poate face sa nu afle parintii?, doctorul poate sa ascunda asta daca ea e minora?, el poate vede si de cand nu mai e? sau ceva de genu?

va multumesc :*

Răspuns Câştigător
| glamour a răspuns:

Nu nu poate vedea de cand nu mai este. depinde de doctor, poate spune sau poate nu. depinde si de varsta prietenei tale, dupa o anumita varsta poti intretine relatii sexuale chiar daca esti minor. doctorul are obligatia sa pastreze toate secretele pacientelor insa nu stiu daca asta se aplica si celor minore. nu stiu pe ce se bazeaza doctorul cand spune ca o fata nu mai este virgina insa daca se refera doar la himen(desi nu cred, slabe sanse) respectiva ar putea spune ca s-a nascut fara himen sau ca s-a rupt cand facea sport... cel mai bine ar fi sa le spuna parintilor si gata, doar nu va primi o bata in cap. asta e, a fost alegerea ei.

10 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Da, doctorul poate vedea daca mai e virgina sau nu. Si nu, nu cred ca o sa ascunda acest lucru.

| RXN a răspuns:

Logic si moral ar fi ca medicul sa pastreze confidentialitatea medic-pacient.De vazut de cand nu mai e, nu, nu are cum, doctorul vede doar ca himenul este rupt.
Cel mai bine ar fi sa aiba o discutie cu ai ei si sa le zica sa nu se mai bage in aspecte de genul, care, la urma urmei, nu ar trebui sa-i priveasca decat pana la un punct.

| RXN a răspuns:

@wildthing, ma simt cu musca pe caciula.laughing
Ai mare dreptate, dar totusi, nu consider tocmai in regula obsesia unui parinte sa-ti controleze fiica in halul asta, cu controale periodice 'ca sa se asigure ca e virgina'. Tine totusi de intimitatea unui om.Eu atat cat am fost virgina, cat si dupa ce mi-am inceput viata sexuala am refuzat sa merg de manuta cu mama la ginecolog 'ca sa ma verifice', pentru ca pur si simplu m-as fi simtit total aiurea, aproape abuzata.Contro,control,dar sa nu ajungem pana la stadiul in care te comporti cu propriul copil de parca e o papusa de carpa.
La o anumita varsta, consider suficienta educatia si discutiile serioase si constante legate de viata sexuala, pentru ca e total aiurea sa te ascunzi intruna de ai tai. E mai usor sa castigi increderea copilului tau, sa-l faci sa inteleaga unele treburi, astfel ca atunci cand o face, sa o faca intr-un mod responsabil, decat sa-i tocesti nervii dupa ca de ce a facut asa, si nu invers.
wildthing, din cate am vazut, esti un om foarte rational si inteligent, dar mi-e imposibil sa te inteleg din punctul asta de vedere.De ce mama dracului o femeie care si-a inceput viata sexuala e automat curva, daca are mai mult de un partener sexual, aflandu-se intr-o relatie stabila, e curva, daca face sex e umilita, daca nu face, e proasta, etc, etc. Efectiv, te contrazici singur si esti si usor ipocrit.Stiam si eu pe unul care atunci cand avea vreo 15 ani vroia ca prietena lui sa fie frumoasa, desteapta, virgina, sa si-o traga din prima, dar sa nu fie curva.Asa si tu acum. Poti sa-mi explici, te rog, de ce gandesti asa? Pura curiozitate.

| wildthing a răspuns:

Spunea cineva ca parintii ar trebui "sa nu se mai bage in aspecte de genul, care, la urma urmei, nu ar trebui sa-i priveasca decat pana la un punct."
Dar eu ca parinte, am voie sa nu cresc curva la usa? Daca eu am zis ca pana nu pleaca de sub acoperisul meu, nu are voie sa fie curva, iar ea nu se conformeaza...nu ma conformez nici eu atunci cand ea vrea bani, vrea mancare, vrea toale, etc. Sa vad eu ce face ea atunci, daca pe mine nu trebuie sa ma priveasca decat pana la un punct.

| glamour a răspuns:

Si de cand o fata e curva daca isi incepe viata sexuala fara voia parintilor? nu se stie varsta la care si-a inceput viata sexuala, insa asta nu inseamna ca a facut sex cu mai multi sa fie catalogata curva... ce mentalitati aveti oh go on
in legatura cu mituirea doctorului, mi se pare o jignire, dar in ziua de azi se poate orice, ideea e ca iti trebuie cam multi bani pentru asta. eu una nu as accepta, daca as fi in locul doctorului i-as da 2 palme domnisoarei si as da-o afara pe usa. plus ca nu sti la ce doctor urmeaza sa o duca parintii.

| Phutui a răspuns:

Sa mituaiasca doctorulaughing)

| loundy a răspuns:

Pai sa incerce de pe acum sa mearga la doctor, si sa vada daca e genul de persoana care ar minti pentru ea, eventual sa il mituiasca, sa ii zica ca in iunie va veni cu parintii ei si sa le zica ce vrea ea. Bineinteles cel mai recomandat este sa vorbeasca cu ei si sa le spuna adevarul dar daca nu poate, eu ti-am raspuns totusi la intrebare. Sper ca te-am ajutat

| Bl3ndDjBl3nd a răspuns:

Spune-i ca e o cu*va mica laughing

| Kerli a răspuns:

Daca are cel putin 16 ani medicul e obligat sa pastreze confidentialitatea

Răspuns utilizator avertizat