| Claudia_1005 a întrebat:

fetelor sunt disperata am avut un prieten si ne-am despartit si despartirea asta m-a afectat foarte mult am plans dupa el zile si nopti intregi nu ma mai opream din plans am mai vb cu el pe mess l-am implorat sa imi mai dea o sansa da n-a acceptat si am decis sa imi vad de viata mea si ma gandeam sa ma razbun pe el crud sa simta si el ce am simtit eu in clipele acelea ce asi putea face ca sa ma razbun intr-un fel va rog ajutati-ma un sfat mai multe raspunsuri si la cel mai bun raspuns care imi va folosii mie voi da funda promitnot worthyva rog ajutati-ma! help me!

13 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Fii mereu ocupata. Gaseste un serial la care sa te uiti[The vampire diaries, SuperNatural, PrettyLitteLiars, TrueBlood, GossipGirl], Invata, Iesi in oras, fa curat prin camera, fa ceva sa nu te gandesti la el non stop.

Nu pune status`uri cu parere de rau, indiferente, etc, pune statusuri de fericire, normale.Si ai grija sa le si vada. Ai grija in fata lui[poze, iesit afara, vorbit] sa fii mereu fericita si aranjata. Sa nu-ti pese de ce zice.

Uite cateva chestii dintr`un articol care te`ar putea ajuta :* :

Accepta situatia

Nu te gandi si razgandi, si nu da uitarii partile mai putin bune ale relatiei voastre care au determinat ruperea legaturii. Majoritatea persoanelor au tendinta sa spuna ca pana la urma nu a fost atat de grav ceea ce s-a intamplat si ca nu ar strica reluarea relatiei.

Incearca sa pui in balanta faptul ca, daca te hotarasti sa te implici iarasi intr-o relatie cu aceeasi persoana, este posibil ca nimic sa nu se schimbe si sa ajungeti in punctul de unde ati plecat. Incearca sa intelegi de ce anume v-ati despartit si sa accepti situatia.

Lasa-te in voia sentimentelor. Daca ai chef sa plangi toata ziua sau sa nu mai vorbesti cu nimeni, atunci elibereaza-ti astfel toata starea negativa data de o despartire si treci mai departe. Accepta ceea ce s-a intamplat si invata din orice greseala.

Mentine distanta

Cel putin pentru o perioada, incearca sa pastrezi o distanta fata de fostul tau partener. Inceteaza cu mesajele, mail-urile, telefoanele si rupeti orice legatura pentru o vreme. Ar fi bine sa iti acorzi un timp doar pentru tine, in care sa mentii distanta de persoana de care tocmai te-ai despartit.

Nu te folosi de pretexte pentru a crea o eventuala intalnire, pana cand nu simti ca puteti avea o conversatie normala, fara a va lega de ceea ce a fost.

Nu te gandi ca va veti impaca

Incearca sa accepti despartirea voastra si sa nu stai tot timpul cu speranta ca va veti impaca. Este un moment in care trebuie sa-ti demonstrezi ca esti puternic, pentru a putea trece mai departe. Daca te vei gandi tot timpul la o impacare, intr-un final vei accepta mai greu faptul ca relatia voastra s-a incheiat.

Lasa deoparte amintirile

Cel putin pentru o vreme, nu mai rememora momentele frumoase petrecute intre voi. Asta nu inseamna ca trebuie sa negi faptul ca ati trecut prin experiente memorabile. E minunat ca ai putut sa te bucuri de astfel de clipe, dar pune-le deoparte pana cand te simti in stare sa rememorezi totul cu calm si fara a te lasa afectat de situatie.

Evita sa faci comparatii

Acum ca v-ati despartit, ti-e teama ca nu vei mai gasi pe nimeni mai bun. Fiecare om este special si cu siguranta partenerul tau avea partile lui bune. Gandeste-te ca, indiferent de cat de important a fost in viata ta, cu siguranta vei intalni alti oameni carora le vei acorda o sansa. Acea sansa va fi insa compromisa daca tu ii vei compara intotdeauna.

Realizeaza ca totul se intampla pentru un motiv

Si o despartire poate constitui un pas inainte catre ceva mai bun. Acum ai realizat ce vrei de la partenerul tau, iar urmatoarea data cand vei intalni pe cineva, vei sti din start ce asteptari ai.

Nu regreta nimic

Chiar daca ai avut parte de momente mai putin placute, cu siguranta a meritat experienta. Fii recunoscator pentru faptul ca ai avut sansa sa fii iubit si sa iubesti. Nu exista nici o garantie pentru a-ti asigura relatia. Sunt persoane care se despart dupa 20 de ani, iar altele dupa doar cateva zile. Totul face parte din ritmul normal al vietii si din cautarea si gasirea persoanei potrivite.

Nu generaliza

Indiferent de ceea ce s-a intamplat intre voi, atat tu, cat si partenerul tau, sunteti persoane cu bune si cu rele. Fiecare relatie este diferita, asa cum orice om are ceva care il face special. Daca lucrurile nu au mers asa cum ti-ai fi dorit, asta nu inseamna ca toata lumea e la fel si ca nu vei gasi niciodata pe nimeni.

Vorbeste cu prietenii

Inconjoara-te de persoane care tin la tine si care iti vor oferi sfaturi bune neconditionat. Bazeaza-te pe sprijinul acestora, pentru ca iti vor da incredere in tine si nu te vor lasa sa te simti prea deprimat.

Tine un jurnal

Acorda-ti sansa unei experiente interesante prin tinerea unui jurnal. Fii cat se poate de sincer si exprima-ti starile si sentimentele in scris. Vei avea, poate, surpriza de a te cunoaste mai bine si de a realiza ca despartirea de partenerul tau a fost alegerea corecta.

Fa curatenie

Incearca sa strangi toate lucrurile care te leaga de fostul tau partener: poze, cadouri, felicitari. Asta nu inseamna ca trebuie sa distrugi tot ce iti aminteste de relatia voastra. Este suficient sa le pui intr-un loc separat si sa respiri putin aer curat. Schimba chiar cate ceva prin casa, redecoreaza, pentru a te bucura de o schimbare proaspata.

Gaseste alte centre de interes

Mentine-te activ si realizeaza ca exista atat de multe lucruri de care te poti bucura in viata. Acorda mai mult timp hobby-urilor tale, alearga, du-te la sala sau la inot, sau incearca ceva ce ti-ai dorit de mult si pentru care niciodata nu ai avut timpul necesar.

Deconecteaza-te cu un curs de teatru, de dans sau pictura, unde vei avea ocazia sa intalnesti persoane pozitive care impartasesc aceeasi pasiune ca tine.

Gandeste pozitiv

Realizeaza ca e mai bine sa fii singur pentru o perioada, sau sa treci printr-o despartire, decat sa fii cu persoana nepotrivita. Pastreaza-ti sinceritatea fata de tine si respecta in continuare sentimentele celor pe care ii intalnesti, chiar daca poate ai tendinta sa generalizezi si sa spui ca „toti sunt la fel".

Gandeste-te ca scopul tau este sa gasesti o persoana care sa te iubeasca si in care sa investesti timp si sentimente. Acesta a fost o etapa in atingerea scopului tau, asa ca trebuie sa mergi mai departe si sa tii cont de dorintele tale.

Acestea sunt doar cateva metode pentru a trece mai usor peste o despartire.

Ai grija de tine, don`t worry, BE HAPPY! Daca iti va simti lipsa, daca te mai iubeste, sigur vine iar la tine. Bafta!

| Pitic a răspuns:

Sunt de parere ca razbunare e arma prostului iarmie place la nebunie sa fac pe proasta!
Ar trebui sa stai cu un tip pe care el nu il suporta si sa ii spui acelui baiat tot felul de lucruri despre el pe care poate doar tu le stii, ca mai apoi prietenul tau sa isi bata joc de el.
Daca stii ca nu mai simte nimic pentru tine, atunci vorbeste cu vreo prietena de a ta sa se dea la el sa il cuicereasca, apoi sa stea cateva zile cu el si sa ii fac o figura sa il paraseasca sau sa il faca de ras in fata prietenilor lui. EX: sa mearga in oras amica ta cu fostul tau prieten si cativa prieteni de ai lui, acolo amica ta sa il faca de ras, nu stiu cum nu prea imi vine acum in minte... sa devina dintr-o data geloasa si sa il ia la palme ca se uita la fete, sa se dea la amici lui in timp ce e cu el, sa se intalneasca in oras cu alti baieti care sa ii dea o bataie buna.
Eu una m-am razbunat pe un fost iubit care ma tot sacaia nu intelegea ca nu vreau sa mai fiu cu el, m-am dus la el la scoala si l-am batut in curtea scoli laughing si nu nu sunt grasa, si nici nu eram mai mare ca el laughing)
faza misto a fost ca era cu mai toti colegii lui laughing sa fi vazut wrestling mai ceva ca la tv laughing, poti sa faci ci si tu asa.
Scoatel pe fostul la o cafea/ suc si pune-i laxativ in bautura sau dai ceva de baut un red bull undeva la scola.

M-am straduit, sper sa imi dai fundita :d

| RobertTmroo a răspuns:

Da, sunt dureroase despartirile, fiecare dintre noi a trecut prin asta, si tocmai de aceea trebuie sa iti spun ca toti suntem aici, unii dintre noi mai cauta persoana potrivita, altii l-au gasit deja, esential este sa nu te lasi "daramata psihic/sentimental" din cauza asta, e normal sa suferi mai ales cand ai tinut, iubit pe cineva, dar avand in vedere ca el nu a mai vrut sa continue aceasta relatie, asta inseamna ca nu avea aceleasi sentimente pentru tine, cum ai tu pentru el, deci chiar daca mai suferi acum, o sa treaca, gandeste-te ca el nu te merita sub nici un fel, din moment ce nu simte ceva frumos pentru tine.
Asa ca pot sa iti spun ca tot raul spre un binewinking, chiar daca in momentul de fata nu vezi asta.
Legat de razbunare, eu zic sa nu te razbuni ca mai mult rau iti vei face tie, propriei persoane, si asta iti spun in sensul ca..., gandeste-te bine, ca poate iti faci planuri sa te razbuni pe el si asta va dura timp, o luna, sase luni, un an,..., si in tot acest timp tu vei sta "in viata" in acelasi loc, ne mai putand sa iti continui viata si sa fi cu ochii, sufletul deschis pentru ca poate chiar iti va aparea in cale o persoana super potrivit pentru tine, dar tu nu ai sa fi capabila sa vezi asta, asa ca lasa-l pe drumul lui, tu mergi pe drumul tau, si niciodata numai "implora" pe nimeni sa mai fie cu tine, sau sa iti faca ceva anume, nu are rost, daca nu face acel lucru din inima atunci nu are nici un farmec sa fi cu cineva.
Totusi vreau sa iti mai spun ca e bine ca i-ai spus ce a ce simti pentru el, asta sa faci tot timpul cand esti cu cineva, indiferent ca e prietenie, iubit, multi nu sunt capabili de asa ceva, asa ca asta e o calitate mare happy.
Multa bafta, intelepciune si o sa fie bine, ai sa vezi happy!

| ionut7782 a răspuns:

Nu te razbuna. e o prostie.sa te invat ceva.indiferenta doare cel mai mult.nu mai da doi bani pe el si asa s-a dus tot ce a fost intre voi.traieste-ti viata. si mai este ceva. fa o schimbare la tine nu stiu orice. daca vrei totusi sa te razbuni trebuie sa il lovesti in orgoliu.adunate cu mai multe fete vreo sase sapte si treci pe langa el si spune-le ca e cel mai prost la pat nici nu stie sa satisfaca o femeie si sa radeti toate.va muri de ciuda. dar spune sa auda si el chestia asta
si mai misto ar fi sa fie si el cu gasca. faci cum crezi.succes

Răspuns utilizator avertizat
| hackey a răspuns:

Baietii nu sunt asa sentimentalisti ca voi. NU ai cum sa il faci sa sufere orice ai face. Te poti culca cu altu' dar din moment ce l-ai implorat sa va impacati si el a zis nu... cat crezi ca ii pasa de tine?

| PandaCrusher a răspuns:

Buna! happy
Hmm. nu iti recomand razbunarea! Crede-ma, am ajus sa recurg si eu la razbunarea, adica m-am razbunat pe fostul meu prieten care la fel ca al tau m-a facut sa sufar.sad. Cel mai bine e sa faci o schimbare, la look am refer, si sigur, sigur va realiza ca a fost o greseala mare ca s-a despartit de tine si va regretawinking.

Dar daca tot vrei sa te razbuni, fa-ti un alt iubit, pe care sa-l folosesti, si sarutate cu el, spuneti-va cuvinte amoroase in fata ex-ului. Cred ca va deveni gelos. smug

Sper ca te-am ajutat! happy

| eusiatat_9429 a răspuns:

Cum zicea si anonimul "Răzbunarea e arma prostului", dar stai liniștită roata se învârte și orice naș își are nașul, nu merita sa iți bați capul, e clar ca nu te-a meritat. Îți doresc numai bine și sper sa gândești de 2 ori înainte sa faci ceva

| βέiiiβiiツ a răspuns:

Treci pe langa el cu altcineva -o sa vezi ca o se simta naspa ca te lasat
poti incerca nu trebuie sa recurgi la ceva rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum se zice "Razbunarea e arma prostului" deci nu iti recomand sa te rabuni
fiecare plateste pentru ceea ce face, ori acum ori mai incolo sau poate in cealalta viata...deci stai linistita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abonament la playboy.
Hai ma pe bune, razbunare?
Lasa'l in pace si nu mai vorbi cu el.
Sterge poze, mesaje, conversatii ...tot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uital cautati alt prieten si nu ii arata cat de mult il iubesti si fai in ciuda cu altul si se intoarce la tine...perta.pupwinkinghappy:X:*

| Aliiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Ma, nu are rost sa te razbuniwinking

Si nu ii mai arata ce simti pentru el, ca nu e bine.hee hee)

Petrece-ti timpul facand altceva.Iesi cu fetele... fa-ti alt prieten...Si incearca sa il ignori. Daca te intreaba ceva, ii raspunzi.si atat. Nu lungi subiectulwinking.

Si apropo, asculta melodii care sa nu fie de jale...si d'astea...sa nu fie triste.winking