| myra85 a întrebat:

Am inceput sa iau anticonceptionale Yasmin de 1 luna pentru prima data in viata. Pe parcursul intregii luni am avut scurgeri maronii iar dupa 3 zile de la terminarea blisterului mi-a venit menstruatia. Problema este ca in prima zi (luni) a curs foarte putin, iar de marti seara a inceput distractia... a inceput sa curga foarte mult ( mentionez ca in mai putin de 24 de ore am schimbat 5 absolvante) si astazi este joi si parca e mai rau, nu vrea sa treaca, in contextul in care pe prospect spune ca fluxul se va reduce considerabil! Ma poate sfatui careva ce sa fac? Sa mai astept sau sa merg la doctor... mentionez ca am si dureri de cap! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duci la medic, deja ai amanat foarte mult. Nu e normal sa pierzi ceva maroniu in afara menstruatiei si, intr-adevar, de obicei contraceptivele scad fluxul menstrual. Mentionez ca 5 absorbante in 24 de ore nici nu sunt mult, regulile minime de igiena spunand ca trebuie sa-ti schimbi absorbantul la ficare 4 ore (deci 6 in 24 de ore).
Nu stiu daca e ceva grav, probabil e doar o incompatibilitate intre organismul tau si anticonceptionalele acestea, trebuie sa te duci cat mai repede la medicul care ti le-a recomandat pentru a vedea ce ai de facut in continuare.

| ioanaa a răspuns:

Pt linistea ta, ar fi cel mai indicat sa mergi la doctor.Nu te poti baza pe ce iti spunem noi, fiecare organism reactioneaza diferit. Din ce spui tu, poate fi vb de un avort spontan (nu te speria, se poate intampla cand iei anti), dar poate si altceva.
Si mai am o intrebare, pastilele ai inceput sa le iei dupa ce ai fost la ginecolog si ti-ai facut niste analize, sau le-ai luat cum ai auzit?

Multa bafta, pupici.

| liliana83 a răspuns:

Si eu iau yasminele cam de 4 luni.nu am avut deocamdata nimic. e normal sa te ingrijorezi daca e prima data cand le iei. dar o sa vezi ca nu e in fiecare luna asa.nu te ingrijora, lasa sa se obisnuiasca organismul cu pastilele. dar daca vezi ca totusi se repeta si luna viitoare aceleasi pierderi de sange, fuguta la medic. eu acum sunt la normal.intrerup 7 zile pastilele, a 3 a zi am menstuatia.sa fii foarte atenta. succes. sper sa-ti fie de folos...

| karla19 a răspuns:

Eu nu-ti pot da alt sfat decat acela de a te duce urgent la medic. Ca daca stai sa se ameloreze sa nu risti sa se agraveze.