| EvansSM a întrebat:

Bună! Iau pastile anticonceptionale de aproape 3 luni. Joia trecută pe 29 februarie am luat pastila la ora normală(20:00) dar pe la miezul nopții am vomitat. Nu am mai luat o alta pastila atunci, ci abia a doua zi la ora 20:00 când era rândul. Am continuat să iau pana ieri (6 martie) inclusiv (sambata termin a treia sapt de pilule din folie)când am făcut sex neprotejat (prezervativul a fost folosit prost și s-a spart). Astăzi, la aproape 16 ore de la contactul sexual neprotejat am luat pastila de a doua zi. Credeți că vomitând pastila de joi și neluand alta în loc as fi putut deregla complet efectul și ovulația sa vina înainte sa iau pastila de a doua zi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai are nici un sens sa incerci sa afli daca uitatul pastilei de acum 1 saptamana te-ar fi putut lasa gravida, fiindca nu ai cum sa mai afli asa ceva.
Acum vei avea menstruatii si ovulatii aleatoare, fiindca ti-ai introdus o "Bomba hormonala" care ti-a dereglat complet sistemul hormonal, fiind afectata pe urmatoarele 6-12 luni.

In ce priveste prezervativul rupt, acesta s-a rupt dintr-un singur motiv: a fost prea mare (larg) pentru penisul baiatului, ca atare fiind larg s-a rasucit pe penis in timpul sexului, s-a intins la maxim si a pocnit.
Spune-i baiatului ca prezervativele se cumpara dupa GROSIMEA penisului si trebuie sa cumpere masura corecta de prezervativ, ca sa nu se mai rupa data viitoare.
Un prezevativ de masura corecta va intra foarte greu pe penisul erect, stand strans lipit de penis, precum o a doua piele a lui (ca pielita de la salam, pe salam), fara sa faca falduri sau pliuri.
Nu are nici o importanta marca prezervativului, atata vreme cat masura lui este cea corecta.

| Robert2526 a răspuns:

Nu inteleg ce e in capul tau. Iei si anticonceptionale si contraceptie de urgenta, folosesti si prezervativ?

Nu, nu poate sa aiba loc ovulatia in felul acela.

Cati ani ai? Mai bine lasa sexul pentru mai tarziu

| CosminCD a răspuns:

Eu am mai spus lucrul acesta, cu riscul de a lua hate: doar cand esti responsabil poti face sex.

| Mda01 a răspuns:

Nici nu vrea sa stiu ce aglomeratii de hormoni dezlănțuiți sunt acum in corpul tau