| Kharisse123n a întrebat:

Buna!
Ieri am facut sex neprotejat cu prietenul meu, iar spre final cand era sa isi dea drumul a început să îmi curgă sânge. A curs 5 minute si dupa s-a oprit. Am crezut ca este ciclu, dar era un sânge rozaliu, nu roșu murdar. Sa fie oare virginitatea? Specific ca e abia a 3 a oara cand fac sex si nu am avut sangerari până acum.
Dar mi se pare exagerat sa curga sange 5 minute. Din ce am citit pe net dezvirginarea inseamna câteva picături de sânge.
Si daca nu si-a dat drumul în mine, ci in afară, sunt șanse să rămân gravidă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca partenerul tau de sex are suficient de multa experienta sexuala, incat el are capacitatea sa-si coordoneze, controleze si sa retina ejacularea spermei, incat aceasta sa se produca numai controlat conform dorintei sale. Fiindca nu ajunge sperma in vagin, reiese ca formarea sarcinii devine imposibila indiferent in care zi a ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Lichidul preejaculator poate sa aiba in continutul sau spermatozoizi numai in situatia in care barbatul a ejaculat cu 1-3 ore mai inainte si pe urma NU a urinat. Doar intr-o asemenea situatie si numai prin amestecarea lichidului preejaculator cu resturile de sperma ramase in uretra de la o ejaculare antrerioara se produce procesul de CONTAMINARE a lichidelor prin amestecare si doar astfel poate exista posibilitatea ca lichidul preejaculator sa aiba in continutul sau niscaiva spermatozoizi.
Himenul care are proprietatea caracteristica sa fie foarte elastic, de obicei se rupe definitiv numai dupa ce sunt intretinute mai multe acte sexuale. In cazul in care himenul (membrana/pielita) este bine vascularizat si strabatut de o retea foarte deasa de vase de sange care sunt atat vase capilare cat si vene si artere mai groase, in urma ruperii unui astfel de himen, poate sa apara situatia in care procesul de sangerarea sa fie putin mai lung, in cazul unor sangerari mai abundente, uneori chiar hemoragice.
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| RowseRj a răspuns:

Da sunt șanse 100% să rămâi însărcinată. Chiar dacă nu ești în perioada ta fertilă sunt șanse. Deoarece există lichidul preseminal. De ce nu folosiți prezervative? Vă grăbiți așa să faceți sex când tu poți rămâne însărcinată? Măcar ia pastila de a 2 zi ca să fi sigură. Și folosește prezervativul.

| Kharisse123n explică (pentru RowseRj):

Am mai folosit si s-a rupt. Nici prezervativul nu este atat de sigur. Si am luat si pastila si crede-mă că e o bombă cu hormoni pentru organism.

| RowseRj a răspuns (pentru Kharisse123n):

Atunci nu cred că am ce face. Probabil ai sângerat pentru că a fost el cam dur sau ați fucut sex după o perioada de câteva săptămâni.