| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Imi intarzie menstruatia de 6 zile si am avut contact sexual neprotejat dar iubitul meu nu s-a terminat deloc, se poate abtine din a face acest lucru, de 8 luni am facut asa si am avut menstruatie
Eu as exclude sarcina, am comandat un test de sarcina o sa l fac totusi dar am dureri de sani ingrozitoare, poate fi doar o raceala? Pe vremea asta nu am stat imbracata deloc si desculta mai tot timpul.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Iti recomand sa mai astepti macar 6 zile pentru a efectua testul.Astfel vei fi sigura ca rezultatul este concludent. Daca in aceasta perioada iti vine si menstruatia, atunci poti fi sigura ca nu esti insarcinata.Iti recomand totusi sa mergi la medic pentru ca acesta sa iti poata prescrie anticonceptionale.Vor ajuta atat la reglarea ciclului menstrual(ii explici ca asta este principala problema), dar si pentru a evita sarcini nedorite. Daca esti minora, poti discuta cu mama ta si poti merge oricum.Nu este necesar sa ii spui ca ti-ai inceput viata sexuala dar ca vrei sa mergi si sa primesti tratament in ceea ce priveste menstruatia neregulata. Oricare ar fi cazul tau, rezultatul va fi acelasi in ceea ce priveste vizita la medic.Multa sanatate!

23 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea care se manifesta la nivelul sanilor in acest caz este de natura hormonala si in mod cert reprezinta una din semnele care sunt caracteristice simptomelor premenstruale.
In legatura cu asa zisa ''intarziere'' se poate presupune ca exista si a aparut din cauza faptului ca pur si simplu ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT si in astfel de cazuri, lungimea ciclului ca numar de zile poate sa varieze mai mult sau mai putin. Sanatate!

| GabrielaaGabiiii a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Simt uneori si o tensiune a ovarelor, o tensiune usoara dar totusi se simte ca nu este ca de obicei cand nu am nimic.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, nu poate exista riscul de sarcina.

| GabrielaaGabiiii a răspuns (pentru Emilian65):

Asa m-a asigurat si el, si mereu s-a intamplat de 8 luni sa facem la fel si totul a fost ok.
Poate chiar e o raceala dar atatea zile. astept si acel test.
Multumesc, Emilian happy

| Floridori a răspuns:

Chiar daca nu ejaculeaza in interiorul vaginului, lichidul preejaculator contine spermatozoizi la fel de calitatvi. Faptul ca in lunile anterioare nu ai ramas insarcinata, nu inseamna ca s-a intamplat acelasi lucru acum.Metoda "coitus interruptus" are o eficacitate de aproximativ 60% in ceea ce priveste contraceptia.Deci da exista posibilitatea de a ramane insarcinata chiar daca ejacularea propriu-zisa nu s-a realizat in interiorul vaginului.Te sfatuiesc sa faci testul de sarcina. Daca ciclul tau menstrual este regulat si intarzierea reala este de 6 zile asa cum spui, rezultatul testului va fi concludent. Daca menstruatia ta este de tip neregulat, atunci iti recomand sa faci testul la 21 de zile de la contactul sexual cu pricina.In cazul in care iese negativ, ai eliminat aceasta posibilitate si ar trebui totusi sa vizitezi cabinetul unui medic pentru a stabili care este problema.Mult succes! Daca ai dubii in privinta explicatiei mele, cu mare drag iti pot raspunde si altor intrebari.

| GabrielaaGabiiii a răspuns (pentru Floridori):

Este regulat de 3/4 luni, o menstruatie de 32 sau 35 de zile daca nu ma insel.
Dar daca ar fi sa fie pozitiv, cum explic durerea sanilor si a spatelui. adica ar fi simptome dupa prima luna de sarcina sau chiar mai mult..nu am nici urinari frecvente

| Floridori a răspuns (pentru GabrielaaGabiiii):

Simptomatologia sarcinii nu se manifesta la fel pentru toate femeile. Poti avea toate simptomele, poti avea doar o parte sau poti sa nu ai deloc.La fel si in cazul simptomelor premenstruale.Aceste semnale uneori pot fi confundate, cu toate ca durerea de sani apare de obicei dupa 4 saptamani de la fecundarea ovulului.Dar pot exista exceptii rare in care sa apara putin mai inainte.Este foarte posibil sa nu ai o menstruatie regulata avand in vedere ca nu esti sigura de lungimea ei si ca spui ca doar in ultimile 3 luni s-a intamplat sa vina la data prezisa.Cat timp a trecut de la ultimul contact sexual neprotejat?(cu sau fara ejaculare)

| GabrielaaGabiiii a răspuns (pentru Floridori):

15 zile au trecut

| GabrielaaGabiiii a răspuns (pentru Floridori):

Va multumesc!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Floridori):

Lichidul preejaculator POATE sa contina spermatozoizi insa NUMAI daca sunt indeplinite anumite conditii. Asa cum este produs acest lichid preejaculator de catre cele 2 glande bulbouretrale si pana in momentul deversarii lichidului in uretra penisului, NICIODATA NU pot sa aiba SPERMATOZOIZI in continut, dintr-un motiv cat se poate de simplu : spermatozoizii sunt produsi de GONADE/TESTICULE si nicidecum de glandele bulbouretrale. Pozitionarea celor 2 glande amintite, distanta dintre ele si lipsa oricarei legaturi directe intre ele reprezinta explicatia logica si rationala a faptului ca afirmatia conform careia lichidul preejaculator ar contine spermatozoizi este gresita, eronata, incorecta.
In legatura cu aceasta afirmatie : '' Metoda "coitus interruptus" are o eficacitate de aproximativ 60% in ceea ce priveste contraceptia''
De unde ai preluat aceasta afirmatie? Valoarea amintita se bazeaza pe date statisistice efectuate in acest domeniu?
Ai macar chiar si cea mai vaga idee ca in perioada ''Iepocii de aur'' a lui Ceausescu, circa 95% din populatia Romaniei in perioada cuprinsa intre 1966 si 1989, adica mi bine de 23 de ani au folosit singura/unica metoda de protectie contraceptiva, cea a coitului intrerupt combinat cu metoda calendarului menstrual? Fiindca era metoda contraceptiva pe care nu au putut sa-l interzica prin legea decret 770 si vigilenta aparatului represiv al Securitatii statului care veghea ca in Romania sa NU fie comercializat absolut niciun produs care ar fi putut impiedica aparitia si formarea sarcinii.
Cu toate aceste restrictii aberante si inumane, romanii au intretinut in continuare acte sexuale NEPROTEJATE in toti acei 23 de ani.
In anumite conditii care devin posibile si se realizeaza mai ales in cazul in care ciclul menstrual este regulat, dar si in cazul in care ciclul menstrual este de tip neregulat insa barbatul este suficient de experimentat incat sa fie in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejaculare, metoda coitului intrerupt poate functiona destul de acceptabil si practicat intreaga viata. Se pare voi tinerii de acum habar nu aveti de faptul ca in Romania timp de 23 de ani a fost interzis prin lege sa folosesti prezervativul, si daca erai prins sau parat la Militiesau Securitate ca ai facut rost prin contrabanda de prezervative sau pastile AC erai condamnat la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani... efectuat la locul de munca. Crezi ca romanii NU s-au mai facut sex in acei 23 de ani fiindca acesta putea fi doar neprotejat si astfel ajungea lichid preejaculator in vagin de fiecare data. Sau ai impresia ca ''catadicseau'' sa faca sex numai/doar atunci cand erau hotarati sa faca un copil? iar in restul timpului erau abstinenti sau doar se masturbau ca nu cumva doamne fereste sa ajunga lichid preejaculator in vagin? Poti fi sigura ca romanii au continuat sa intretina sex chiar si asa fara nici-o protectie in continuare la fel de mult ca si inainte dar si dupa aberantul si inumanul decret 770 din 1996 si cu toate aceste masuri luate per total s-au nascut aproximativ tot la fel de multi copii ca si inainte daca ne raportam la intreaga perioada de 23 de ani, sau la fel de multi cati se nasc... acum, in zilele actuale.
De asemenea se pare ca habar nu ai ca statistic doar 8-10% din populatia ratia rurala foloseste prezervativ sau AC-uri, iar in cazul populatiei urbane procentul nu depaseste 60-65%. Oare in cazul acelor barbati care nu folosesc niciodata prezervativul si intretin toata viata numai sex neprotejat, nu le curge lichid preejaculator din penis? si nici sperma de fiecare data?
Cum se face/cum este posibil ca femeile respective nu au ramas insarcinate de fiecare data iar eventualele sarcini nedorite formate sa aiba o pondere extrem de mica de doar cateva procente care este in mare masura similara cu cea din urma cu zeci de ani, atunci cand probabil doar 10-20% din populatia activa sexual a Romaniei folosea prezervative, fiindca pastilele AC nici nu prea intrau in discutie de a fi folosite fiindca pastilele AC erau si foarte rare si foarte scumpe datorita faptului ca abia au fost inventate. Aprecierea o poate face fiecare dupa capacitatea de a analiza cele prezentate. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Floridori):

Te sfatuiesc si iti indic sa citesti urmatorul articol care se refera exact la aceste ''afirmatii'' invocate in majoritatea raspunsurilor tale :
https://www.vice.com/......tivele-398

| Floridori a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da,domnul meu, de aceea mii de femei au facut avorturi ilegale si au murit sau au ramas mutilate pe viata, pentru ca metoda functioneaza 100%...Numai bine!

| GabrielaaGabiiii a răspuns (pentru corbulalbrosu):

M-ati mai linistit laughing
O zi frumoasa va doresc tuturor, o sa revin cu noutati

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Floridori):

Intr-adevar pot fi MII de femei insa aceste fac parte din ZECILE sau SUTELE DE MILIOANE de femei din intreaga lume, care intretin astfel de acte sexuale. Poti sa incerci sa contrazici evidenta, fiindca nimeni si nimic nu te poate opri sau interzice, dar asta in niciun caz nu inseamna ca ai avea si dreptate.
De asemenea te sfatuiesc sa nu mai oferi in continuare gogorita aberanta dar mai ales imbecila potrivit careia lichidul preejaculator ar contine spermatozoizi in orice moment si in orice conditii.

| Floridori a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu am spus niciodata ca lichidul preejaculator contine spermatozoizi in orice conditii.Am spus mereu ca "poate contine". Faptul ca nu scriu asta cu majuscule ca Dvs.nu ar trebui sa faca diferenta.Noi nu stam la fundul oamenilor sa stim ce au facut si atunci spunem ca "poate contine" sau "exista posibilitatea" in cazul in care exista o mica probabilitate sa fie asa.Am sa va rog sa cititi din nou raspunsul meu si veti vedea exprimarea pe care am folosit-o.Nu scriu cu majuscule pentru ca nu consider necesar dar cine citeste cu atentie, vede.Asa ca nu cred ca au sens atacurile Dvs. sau poate va face placere sa va impuneti si nu acceptati ca si altcineva are un pic de habar de ceea ce vorbeste.Chiar si atunci cand mergi la medic, uneori cauti opinia mai multor specialisti si e posibil ca raspunsurile sa fie intr-o mica-mare proportie diferite.Deci haideti, va rog sa nu mai continuam in stilul acesta pentru ca nu are sens.Va doresc tot binele din lume!

| Floridori a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si repet cu majuscule pentru ca se pare ca numai asa intelegeti.SUNT ZECI DE MII DE FEMEI DOAR IN ROMANIA IN PERIOADA MENTIONATA DE DVS., ADICA EPOCA CEAUSISTA.Dar, SUNT MILIOANE DE FEMEI IN INTREAGA LUME in aceeasi situatie.Din sute de milioane, cateva milioane reprezinta un procent destul de ingrijorator.Dar, ramaneti la incapatanarea Dvs. de a vedea doar ce va convine si de a va limita doar la materia cu care ati fost indocrinat in scoala si facultate in epoca raposatului.Multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru GabrielaaGabiiii):

Multa sanatate si numai bine!

| GabrielaaGabiiii a răspuns (pentru Floridori):

Va multumesc si dvs pentru timpul acordat!
Hugs happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Floridori):

Statistic au murit in jur de 15.000 de femei, posibil ca numarul a fost putin ''coafate'' fiindca altii afirma ca ar fi murit in realitate in jur de 20.000 de femei in toti cei 23 de ani de chin si calvar pentru toata populatia Romaniei fiindca era total interzis sa se faca avort. Te asigur ca femeile respective au murit din cauza faptului ca cele mai multe au incercat sa-si provoace singure avortarea in conditii improprii si s-au infectat si au murit de septicemie, sau au refuzat sa-l denunte organelor securitatii pe cel care le-a provocat avortul si efectiv medicii au fost obligati sa le lase sa moara fiindca ele au refuzat sa colaboreze cu Securitatea.
Insa ar trebui sa ai in vedere faptul ca in toata aceasta perioada de 23 de ani, populatia activa sexual a intretinut (retine ordinul de marime) SUTE DE MILIOANE de acte sexuale in urma carora s-au produs ZECI sau poate SUTE de mii de sarcini nedorite. Te las pe tine sa calculezi ordinul de marime rezultat.
Habar nu ai si in mod absolut sigur nici nu ai cum sa poti imagina sau intelege cate femei mi-au ramas indatorate pe viata pentru tot binele de care au benefiaciat. Si ma mandresc cu tot ce am reusit sa fac in acele vremuri si conditii, asta ca sa o stii si tu care nu ai cum sa intelegi acum, multe chiar foarte multe lucruri de atunci.
Ore sufar de ''orbul gainii''? thinking si din acel motiv nu deslusesc existenta cuvantului POATE in afirmatia ta certa si ferma :
acum 2 ore | Floareasoarelui26 a răspuns:
'' Chiar daca nu ejaculeaza in interiorul vaginului, lichidul preejaculator contine spermatozoizi la fel de calitatvi. ''
Te sfatuiesc sa NU mai ''promovezi'' aceasta gogorita absolut imbecila, fiindca tu esti educata si ai cunostintele medicale corecte comparativ cu agaricii ageamii retardati care raspund pe acest site si vehiculeaza aceasta imbecilitate.
Numai bine si... multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru GabrielaaGabiiii):

Iti recomand sa mai astepti macar 6 zile pentru a efectua testul.Astfel vei fi sigura ca rezultatul este concludent. Daca in aceasta perioada iti vine si menstruatia, atunci poti fi sigura ca nu esti insarcinata.Iti recomand totusi sa mergi la medic pentru ca acesta sa iti poata prescrie anticonceptionale.Vor ajuta atat la reglarea ciclului menstrual(ii explici ca asta este principala problema), dar si pentru a evita sarcini nedorite. Daca esti minora, poti discuta cu mama ta si poti merge oricum.Nu este necesar sa ii spui ca ti-ai inceput viata sexuala dar ca vrei sa mergi si sa primesti tratament in ceea ce priveste menstruatia neregulata. Oricare ar fi cazul tau, rezultatul va fi acelasi in ceea ce priveste vizita la medic.Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Mii de femei in Romania in anii pe care i-ati mentionat mai sus.Va asigur ca sunt milioane de femei in intreaga lume care decedeaza ori sunt mutilate pe viata din cauza avorturilor ilegale.Chiar acum 2 ani am participat la un studiu pe aceasta tema.Si chiar daca sunt cateva milioane care raman insarcinate folosind metoda, raportat la cateva sute de milioane care o folosesc efectiv, asta inseamna un procent de esec.Intr-un alt comentariu zilele trecute, ati spus ca un profesionist nu foloseste imposibilitatea absoluta.Acum ce faceti? Eu nu i-am spus domnisoarei ca este insarcinata.I-am recomandat sa faca un test de sarcina pentru ca exista o mica posibilitate si sa mearga la medic.Ce este atat de gresit in asta ca nu inteleg? Aici fiecare isi da cu parerea, specialist sau nu, avand habar sau nu, dar am observat ca Dvs. aveti o problema doar cu mine si nu prea inteleg care ar putea fi aceasta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Floridori):

Acum 4 ore | Floareasoarelui26 a răspuns :
... ''Va asigur ca sunt milioane de femei in intreaga lume care decedeaza ori sunt mutilate pe viata din cauza avorturilor ilegale. Chiar acum 2 ani am participat la un studiu pe aceasta tema. Si chiar daca sunt cateva milioane care raman insarcinate folosind metoda, raportat la cateva sute de milioane care o folosesc efectiv, asta inseamna un procent de esec. Intr-un alt comentariu zilele trecute, ati spus ca un profesionist nu foloseste nu foloseste imposibilitatea absoluta. Ce este atat de gresit in asta ca nu inteleg? Aici fiecare isi da cu parerea, specialist sau nu, avand habar sau nu, dar am observat ca Dvs. aveti o problema doar cu mine si nu prea inteleg care ar putea fi aceasta.''

Ai inteles foarte foarte GRESIT ca as avea ceva ''doar cu tine'' fiindca am atentionat si/sau i-am apostrofat pe absolut toti cei care transmit informatii eronate, gresite sau unele cu totul imbecile. Esti de prea putin timp activa pe acest site si in mod cert nu ai de unde sa stii aceste amanunte si nici cat de multi m-au trecut la IGNOR fiindca i-am atentionat, corectat si efectiv mi-am facut de fapt doar datoria de a incerca sa ramana doar informarea CORECTA a tuturor celor care ne solicita ajutorul. Te asigur pe aceasta cale prin prezentul raspuns ca in mod cert nu am nici cea mai mica ''problema'' in privinta persoanei tale. Insa am cu raspunsurile care contin informatii gresite, eronate indiferent cine este persoana care le exprima si le transmite. Multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu va voi trece la "ignor", cum spuneti Dvs. pentru ca nu asta e solutia dar ceea ce ma intriga este de ce credeti ca sunteti in masura sa ii corectati pe altii si sa considerati ca doar Dvs. stiti mai bine? Poate ca inainte sa ii corectati pe altii, ar trebui sa va corectati propria atitudine care este una agresiva, aroganta si de superioritate.Si nu cred ca este cazul sa afisati acest comportament, mai ales daca sustineti ca sunteti un intelectual. Puteti sa spuneti absolut orice in continuare, din moment ce oricine are dreptul la opinie (din pacate), dar eu va spun de pe acum ca ma voi abtine in continuare de a mai raspunde acestor demonstratii de frustrare si impresie de superioritate pe care le afisati.Numai bine!

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!