| Anee1667 a întrebat:

Bună.
Îmi întârzie menstruația de 9 zile. Ultima menstruație a mea a fost pe data de 9 martie și a ținut 5 zile.
Țin să menționez că am doar 17 ani și nu am avut niciun contact sexual.
Am următoarele simptome: sâni dureroși și umflați, balonare și secreții "uscate" sau deloc.
Sunt conștientă că e imposibil să fiu însărcinată, însă mă panichez și îmi fac o groază de scenarii.
Menționez că pe tot parcursul lunii martie din vina unei anemii ușoare mi s-a administrat supradyn și calciu.
Câteva sfaturi, păreri?
M-ar ajuta foarte mult.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat lungimea ciclului menstrual ca numar de zile cat si ziua in care va porni/incepe urmatoarea menstruatie, sunt stabilite chiar din PRIMA ZI DE MENSTRUATIE, adica exact din PRIMA ZI A CICLULUI MENSTRUAL fiindca toate procesele fiziologice si hormonale care se produc pe toata lungimea ciclului menstrual se desfasoara STRICT HORMONAL, in conformitate cu activitatea hormonala din organismul fiecarei femei. In functie de modul in care se desfasoara activitatea hormonala, ciclul menstrual poate avea caracteristica principala sa fie intotdeauna de tip REGULAT sau NEREGULAT. Iar in cazul in care ciclul este NEREGULAT sau DEREGLAT intr-o anumita masura, diferenta de lungime ca numar de zile intre 2 cicluri menstruale succesive in unele cazuri poate fi chiar foarte mare si astfel sa apara asa numitele ''intarzieri'' considerabile care pot fi mai mici de doar 7-10 zile, dar si mai mari de 2-3 saptamani, de 1 luna sau uneori chiar si mai multe luni, fara sa existe o sarcina instalata in uter. In concluzie se poate afirma fara nico retinere ca datorita faptului ca nu ai intretinut acte sexuale si de asemenea fiindca au aparut si exista semnele care sunt specifice simptomelor premenstruale, (sâni dureroși și umflați, balonare și secreții "uscate"), cel mai probabil in zilele imediat urmatoare sa se produca sangerarea menstruala asteptata. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Majoritatea simptomelor care le spui îs înainte sa îți vina menstruația, eu folosesc o aplicație Period Tracker, unde poți pune orice simptome ai. Și sa citești întrebări care au deaface cu așa ceva. Cu siguranța nu esti însărcinată nu te stresa, așteaptă și vezi dacă îți vine menstruația. Dacă ai și alte simptome și esti foarte îngrijorată du-te la doctor. Sper sa te ajute.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai facut sex cu niciun baiat, nu poti fi gravida.