| ioana2796 a întrebat:

Sunt disperata. De aproape 6 luni incerc sa devin mamica, dar din pacate nu am reusit pana acum. Mentionez ca am luat din august pana in octombrie (2 luni si 14 zile de administrare) anticonceptionale Triregol pentru reglarea ciclului menstrual (o data la 4-5 luni). Le-am oprit, pe 18, iar pe 19 seara s-a declansat ciclu care a tinut doar 4 zile, iar de atunci am contacte sexuale neprotejate cu ejaculare intravaginala.
Urmatorul ciclu a fost pe 18 decembrie, adica la un interval de 60 de zile, timp in care ne-am facut iluzii, sperante, aveam (sau mi se parea ca am) si diferite simptome specifice sarcinii, am facut si cateva teste care au fost negative. De aceasta data anterioare sangerarii propriu-zise au fost niste secretii, roz, apoi maro, maro mai inchis, si pe 18 seara curgea doar sange, chiar si niste chegulete mai negre, dar cu care eram familiarizata la ciclu, durata a fost de 6 zile.
De atunci, menstruatia nu s-a mai declansat. de data aceasta, oboseala, ameteli uneori, si de 10-15 zile dureri de sfarcuri, de cap, si ulterior de sani, care erau si ei umflati.
Eram pregatita de un nou test de sarcina, sperantele erau foarte mari, dar astazi, tot 18, tot 60 de zile, a aparut menstruatia, fara secretii maro, doar sange. rosu inchis.
Pe parcursul intregii zile am navigat pe tot felul de site-uri, am avut discutii cu diferite persoane si am ajuns la concluzia ca Duphaston m-ar ajuta si pe mine.
Sunt disperata, nu stiu ce sa mai iau, la cine sa mai apelez si cum sa mai incerc.
Mentionez ca analizele amandurora sunt bune, ginecologul a spus sa nu ne facem probleme ca va aparea si bebe, doar sa "ne iubim" din plin.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu sfaturi!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Informatiile culese pe internet iti pot face mai mult rau decat bine, te zapacesc si nu mai stii ce sa faci!

In asemenea situatii, cel mai bun prieten este medicul!
Lasa disperarea deoparte si gaseste un medic bun care sa se ocupe initial de durata ciclului tau, care e foarte mare, la 60 de zile de ciclu e imposibil sa prevezi sau sa banuiesti cand ar fi posibila o ovulatie sau chiar daca ea exista.
Asadar,initial,rezolva pe cat posibil, problema asta, un ciclu considerat normal, ovulatoriu, este cuprins intre 25 si 35 de zile, 60 de zile nu este fiziologic.

Apoi,lasa deoparte obsesia si stresul la care te supui zilnic, sperand mereu sa fii insarcinata si traind dezamagiri dupa dezamagiri!
Starea ta psihica trebuie sa fie optimista, nu oscilatorie, nu pesimista, este cel mai bun mod sa te ajuti singura.Incordarea psihica la care te supui zilnic,nu-ti face bine,relaxeaza-te complet,fa exercitii pentru asta,interzice-ti orice gand negativ si spera intr-un mod pasnic la ceea ce-ti doresti!

Cauta sa va alimentati cat mai sanatos,mentineti o atmosfera calda si zambitoare in casa si lasati lucrurile sa mearga in ritmul lor,nu presati situatiile,ceea ce trebuie sa se intample,se va intampla.
Nu sunteti prima pereche care are acest gen de probleme,dar sunteti tineri si incercati de putin timp,nici macar sase luni,multi nici macar nu-si fac probleme pentru un asemenea interval scurt.
Linisteste-te si procedeaza cu calm asa cum trebuie,lasa disperarea si agitatia deoparte.

Si minunea se va produce,te asigur!
happy
Astept momentul in care ne vei scrie din nou, debordand de fericire, insarcinata sau proaspata mamica, acesta e unicul gand pe care trebuie sa-l ai si sa-l vizualizezi cu ochii mintii, zambind fericita si imbratisandu-ti mica minune!
happy

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu ma pricep la sex cu rezultat (ca deh, mereu am incercat sa evit situatia asta), dar 1 sfat sigur iti pot da: NU TE LUA DUPA INTERNETARI! indiferent ce cred ei ca stiu sau nu. nu te lua dupa oameni pe care nu ii cunosti. disperarea este una, a recurge la straini pentru rezultate este o prostie. practicand culturism am aflat 1 lucru sigur: fiecare corp este diferit. ce unele exercitii mergeau unora, mie nu. aceeasi situatie hormonala la tine. ce unii considera ca le-a mers, s-ar putea tie sa nu iti mearga. si la fel ca in cazul meu, decat sa incerci si sa regreti, mai bine mai "te iubesti" si speri. pentru ca 1 greseala facuta la sfaturi impertinente pune capat unui stadiu in viata (genul care trag si isi rup coloana, genul care incearca unele pastile cu speranta sa, etc). personal, as incerca printre prieteni sa gasesc alt doctor, alta parere SPECIALIZATA. daca 1 doctor se inseala, 3-4 cu aceeasi parere este alta situatie. daca dupa toate astea nu reusesti, ia in considerare si o insemantare artificiala, tot la sfatul unui specialist.

nu uita, oricat de disperata esti, nu lua sfaturile internetarilor (ca mine, ca restul de pe site-uri) de bune. orice stare spirituala ai nu uita AI CREIER, gandeste. sufletul vrea copil cu orice pret, creierul alege daca pretul se meriita platit sau nu. pune in balanta!

| RAY a răspuns:

Nu e asa usor sa ramai gravida dar daca sunteti sanatosi va veni unu

| Alcyon a răspuns:

Ai facut cumva vreun avort? Te intreb asta, fiindca multe femei care fac avorturi in adolescenta, pe urma nu mai reusesc sa ramana gravide. Daca raspunsul este nu, trebuie sa mai astepti. Stresul acesta face mai mult rau decat bine. S-ar putea ca din cauza asta, sa nu se prinda sarcina. Asa ca ia lucrurile mai usor, ca ai tot timpul din lume pentru bebei. Sase luni e putin. Maica-mea a ramas gravida abia dupa un an si ceva de incercari. Prima sarcina se prinde mai greu, deoarece organismul nu e obisnuit cu asta. Pe urma trebuie insa sa ai mare grija, ca risti sa-i faci pe banda rulanta. Se obisnuieste corpul si se prinde sarcina si cand nu vrei sa se prinda.

| ioana2796 explică (pentru Alcyon):

Alcyon, nu, nu am facut niciun avorthappy

Răspuns utilizator avertizat
| lex79 a răspuns:

Sexul ar trebui facut zilnic sau o data la 2 zile.
faptul ca ai un ciclul de 60 de zile nu e normal si evident e o problema undeva.
nu stiu daca ovulezi si sincer nu as sti sa-ti spun cand sa faci o administrare de hormoni la ciclul tau, mergi si discuta cu un medic(ar trebui sa faci acest test ca sa stii daca ovulezi, altfel incerci degeaba.sau daca ovulezi degeaba vei administra duphaston).
e interesant insa ca iei niste informatii de pe net in loc sa mergi sa discuti cu un medic ginecolog despre acest subiect. teoretic ei incep a interveni cu tratamente dupa 6 luni de incercari nereusite. (stiu care au reusit dupa 6 ani si atunci cu insaminare in vitro. nu vreau sa te sperii, zic doar sa ai rabdare si vorba medicilor, exerseaza mai mult. apoi fa analize si abia apoi adapteaza un tratament adecvat problemei).

| mariusice a răspuns:

Pai in primul rand incearca sa te relaxezi si nu intra in panica, incearca niste vitaminizare cu niste spirulina si ulei de catina apucate de niste exercitii oricare ar fi ele si faceti si voi sex cat mai mult si in special aproape cand sa-ti vina ciclul macar cu 7 zile inainte cand crezi ca ar fi perioada
Oricum mergeti la o planificare familiala la un medic(altul decat la care ati fost). Succes si sa fie cu noroc

| ioana2796 explică:

Alcyon, nu, nu am facut niciun avort happy

| ioana2796 explică:

Jimmiesrustled, iti doresc ca la varsta la care o sa incepi sa iti doresti si tu copii, sa simti exact ce simt si eu acum!