| alecse290 a întrebat:

Imi puteti spune care sunt zilele fertile si care nu? Potrivit unui calendar care imi monitorizeaza menstruatia, am facut dragoste in perioada nefertila, neprotejat. In aproximativ 10 zile ar trebui sa-mi vina menstruatia, moment pe care il astept cu sufletul la gura. Sunt destul de panicata si paranoica. Mentionez ca singurele simptome pe care le am sunt cele ale unei infectii intime.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai norocul ca ciclul tau menstrual sa fie sufficient de regulat, in acel caz inseamna ca sexul a fost intretinut in perioada infertila a ciclului menstrual. Daca vei citi cu atentie vei intelege DE CE NU SE FORMEAZA SARCINA IN ULTIMELE 9-10 ZILE ale ciclului. Se stie ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN intruna dintre cele 2 trompe uterine INTOTDEAUNA indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu exact 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica MAXIM in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. Daca in urmatoarele maxim 24 de ore ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA si o parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de TERMINARE a CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| alecse290 explică (pentru corbulalbrosu):

Mentionez ca am intretinut relatii sexuale pe data de 9 aprilie. Adica acum o saptamana. Dupa ce se terminase ciclul. Iar perioada fertila statea sa inceapa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru alecse290):

Daca ciclul tau menstrual are mereu lungimea de 26 de zile sau prezinta o abatere de +/- 1 zidin cand in cand, atunci se poate aprecia ca cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE sunt destul de sigur determinate, fiindca si ziua/data OVULATIEI va fi aproape in mod sigur si précis stabilit ca fiind cea de a 12 zi a ciclului menstrual de 26 de zile. In cazul tau in mod CONCRET d.p.d.v. atat medical cat si ginecologic, cel mai probabil OVULUL a fost produs si eliberat din OVAR in data de 14(15) Aprilie. Findca pe baza cercetarilor si studiilor a reiesit ca spermatozoizii traiesc in UTER, DE REGULA 1-2 zile dupa ejaculare, destul de rar 3 zile, foarte rat 4 zile si cu totul in mod exceptional 5 zile. Fiindca in cazul tau, reiese ca PERIOADA FERTILA se suprapune peste zilele de 10, 11, 12, 13 + 14/15 + 16 Aprilie, atata posibilitatea cat si probabilitatea ca un spermatozoid sa supravietuiasca din data de 9 Aprilie pana in 14(15) Aprilie poate fi considerata cam la limita inferioara a probabilitatii, insa NU se poate exclude complet/100%. Dar fiindca ''SANSA'' de a se forma o sarcina este EXTREM MICA ar fi indicat sa nu te mai ingrijorezi foarte foarte mult. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai facut-o dupa ce s-a terminat ciclul nu esti insarcinata.

| alecse290 explică (pentru MihaiNicu23):

La 2 zile dupa ce s-a terminat.

| gabriielaaa a răspuns:

Cele mai fertile zile sunt dupa cele zece zile de la mestruatie noroc

| NiMaLaEl a răspuns:

Baga in tine ca la masina de tocat. Abia te faci si tu cu o alocatie o pensie alimentara ceva