| Guessxnike a întrebat:

Buna TPUhappy am si eu o problema..pe 25 decembrie a fost ultima zi de ciclu, pe 26 am avut contact sexual, iar prezervativul s-a rupt, el nu a ejaculat in interior, dar totusi am luat escapelle pentru siguranta in urmatoarele 18-19 ore. Intre 1-3 ianuarie am avut sângerări, efect advers al pastilei banuiesc. Totusi, cu tot cu întârzierea de la pastila, suntem deja in 29 ianuarie si menstruația mea lipseste. Ma dor sanii, am dureri in zona ovarelor de cateva zile, dar nimic. Ce credeti? Am nevoie de un sfat..credeti ca as putea sa fiu însărcinată? Sau sa intarzie pentru ca am luat pastila cam degeaba?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nici NU ai fost si nici NU esti in situatia de putea fi insarcinata. Ai folosit absolut INUTIL si in mod cu totul IRESPONSABIL acea pastila de a 2-a zi (Escapelle) si acum se vad care sunt efectele uneori dezastruoase provocate de hormonii sintetici asupra tuturor organelor existente in corpul tau. Dereglarea hormonala poate deregla ciclul menstrual in mod dramatic, incat ciclurile menstruale atat cea actuala, dar mai ales cele care vor urma sa se produca in urmatoarele multe luni (de la 3 la 12 luni) este foarte posibil sa fie anormale, atipice, produse in mod haotic, imprevizibil si impredictibil, cand la interva de 2-3 saptamani, cand la interval de 2-3 luni intre menstruatii care la randul lor se pot desfasura intr-un mod cu totul atipic si anormal fata de ceea ce ai fost obisnuita. Daca esti credincioasa este indicat sa incepi sa te rogi cu toata ardoarea celui de sus sa te pazeasca de producerea unui astfel de scenariu. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Frate ca sa fi însărcinată trebuie sa ai stari de rau, greață, varsaturi nici de cum dureri de sani, burta, ovare etc nu stiu cati ani aveti dar bănuiesc ca nu treceți de 18 ani
De aia te dor sani si ovarele ca trebuie sa ti vina.