| Mariaandreea56 a întrebat:

Bună, în ianuarie pe 20 mi-a venit menstruația, iar în februarie mi-a venit pe 12, mai devreme, și pe 18 am am făcut sex neprotejat, suntem în martie și nu mi-a venit menstruația, am făcut 2 teste și au ieșit negative, credeți ca sunt însărcinată sau sa mai aștept sa mi vina? Multumesc

2 răspunsuri:
| realistul01 a răspuns:

Draga Andreea, data viitoare foloseste protectie.
Intrbare, a ejaculat in tine? Cand ai facut testele? In general, ai un ciclu regulat? Lasa sa treaca inca o saptamana de la utlimul test si mai repeta inca odata. Testul, detecteaza sarcina doar dupa 3-4 saptamani dupa concepere. Deci, testul va detecta o eventuala sarcina dupa o inarziere de cel putin o saptamana a ciclului.

| Violleta2022 a răspuns:

Testele corecte de sarcian nu s efac mai devreme de 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual.
Cum inca nu au trecut 5 saptamani de atunci, inseman ca sunt facute incorecte si nu arata realitatea, putand fii chiar insarcinata.
5 saptamani se implinesc abia pe 19 martie!
Iar din 20 martie, cu prima urina de dimineata, poti face testul!