| ioana_2416 a întrebat:

In decembrie mi-a venit menstruatia pe 1, pe la sfarsitul lunii am avut o joaca. dar el a bagat degetul si ma gandesc sa nu se fi atns de sperma inainte, pentru ca pe 12 ianuarie mi-a venit menstruatia dar am avut niste simptome noi. Mi-a fost cam rau, am vomat, in fine. Menstruatia m-a tinut normal cam 5 zile. In februarie nu mi-a venit, dar mi-a venit pe 4 martie. Am facut si 2 teste de sarcina, care au iesit negative. La primul test am asteptat doar 3 minute pentru a vedea rezultatul, la cel de-al doilea 5-6 minute. Acum nu stiu, ori am eu senzatia, ori burta mea chiar e putin mai mare. Credeti ca e posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Exista femei carora, desi insarcinate, le vine menstruatia pana in luna a6a. Dar nu e cazul tau, pentru ca tu ti-ai facut 2 teste de sarcina. In plus, daca el ti-a bagat doar degetul, chiar daca s`ar fi atins de sperma inainte, spermatozoizii au murit inainte sa ajunga in vaginul tau. Ai impresia ca burta ta e mai mare, pentru ca esti convinsa ca esti insarcinata si, in mintea ta, deja iti creste si burta. Burta unei gravide incepe sa se mareasca dupa minim 3 luni. Mai exista si posibilitatea sa te fi ingrasat putin si de aceea sa para mai mare.
Stai linistita, simptomele pe care le-ai avut tu le au si alte mii de fete, la menstruatie. Unele nu se pot ridica din pat in zilele respective.
Daca iti intarzie, poti sa ai si un chist la unul din ovare. Mie mi-a intarziat si 56 de zile din cauza asta, dar am fost la medic si mi-a dat tratament cu anticonceptionale si chistul s`a dizolvat. Mi s`a reglat si menstruatia din cauza asta.
Eu te sfatuiesc sa mergi la un medic, daca vezi ca iti intarzie mai mult de 10 zile. Mai intai poti sa faci un ecograf, ca sa vezi ce nu e in regula (asa am facut si eu), apoi sa te duci cu fisele de la ecograf la un ginecolog (controlul nu e obligatoriu, odata ce ai dovada de la ecografie), care iti va da un tratament cu anticonceptionale. Eu am luat anticonceptionale mai slabe, pentru ca asa mi-a prescris medicul, dar intr-o luna am scapat de chist.
Iti doresc multa sanatate!

8 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu esti insarcinata, ca un ovul sa fie fecundat necesita ceva cantitate de sperma, pana la ovul multi spermatozoizi mai mor. ceea ce ai tu este dereglare hormonala.e bine sa fii sub supravegherea unui medic ginecolog si endocrinolog e posibil sa ai un exces de hormoni

| Adorable a răspuns:

Buna, Ioana!
Insarcinata ai fi fost daca nu iti venea menstruatia deloc si daca testul de sarcina era pozitiv. Faptul ca ti-a introdus degetul este motivul adevarat de care ar trebui sa te sperii. Daca nu s-a dezinfectat bine inainte de a se intampla, te poti alege cu o infectie urata in vagin de la microbi.

| ionela22 a răspuns:

Nu este posibil.Tia bagat degetul atat,nu cred ca baga degetu si vai era plin de sperma e imposibil, stai linistita, mai ales ca pe urma ti-a venit menstruatia si tia mai venit si in martie.Se mai intampla sa mai intarzie eu acum ceva timp mi-a intarziat si 2luni.

| rony a răspuns:

Daca s-ar face copiii cu degetul...Am fi numai degetei.

| annna a răspuns:

Nu esti stai calmahappy

| ACSASS a răspuns:

Daca iti vine menstruatia nu'ti fa griji.Nu ai cum sa fi insarcinata. Probabil o sa-ti intarzie in fiecare luna.Ai doar dereglari ale menstruatiei.Ai grija de tine.

| ioana_2416 explică:

Dar atunci de ce credeti ca am eu senzatia ce burta este mai mare?straight face

| ioana_2416 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri:*. Eu ma gandeam sa mai cumpar un test de sarcinalaughing dar decat sa arunc banii asa aiurea pe teste.happy mai bine ma linisteschappy