| olenka a întrebat:

in trecut am avut o relatie cu un baiat timp de un an si 2 luni...totul intre noi a fost ca in povesti...ma respecta foarte mult... diferenta intr noi 2 (lucrul care m-a facut sa ma despart de el) era ca eu eram mai mare un cu un an de cat el si ca eram mai realizata decat el.ma duceam la scoala...ma tiznem de treaba...pe cand el statea numai acasaa si ma mintzea ca se duce la scoala.(avea 18 ani si era a 10a. a ramas repetent si trebuia sa faca 13 clase... iar eu eram a 12 si aveam 19 ani si urma sa intru al canservator)...nu facea nimic...statea numai acasaa...eu aveam mai multe dorintze pe viitor (sa fac conservatorul si pe urma sa imi gasesc de lucru)pe cand el vroia sa termine cat mai repede scoala si sa se duca in strainatate sa munceask ca un simplu muncitor...nu am suportat ideea asta pentru ca stiam ca are toate posibilitatziele sa realizeze si el ceva nu doar sa munceask ca "culegator" in nu stiu ce tara...in fine...parintzii ma presau ca nu e bun pentru mine si ca trebuie sa ma despart de el pentru ca nu o sa am nici un viitor cu el...am tzinut enorm la el si mi-a fost foarte greu sa ma despart de el... a trecut aproape un an de cand neam despartzit si inca ma simt foarte vinovata ca l-am parasit si ca am fost egoista gandinduma numai la mine...as mai vrea sa ma mai vad cu el sa mai stam de vorba... dar are prietena si stiu ca o sa ma refuze o eventuala intalnire... ceva in inima mea imi spune ca nu ma uitat...ink ma simt vinovata ca l-am facut sa sufere.(a suferit foarte mult dupa mine si chiar m-a iubit)

Ce sa fac ca sa nu ma mai simt atat de vinovata? acum am un prieten fix dupa cum vor parintzii...imi place mult de el...tzin la el. dar tot nu ma simt cum ma simtzeam cu fostul ...si stiu ca nu vom mai fi niciodata impreuna pentru ca o sa ma poata ierta... voi ce spuneti? am procedat corect parasindu-l?

Răspuns Câştigător
| justmeesb a răspuns:

Cred ca si eu as fi procedat la fel. E greu si obositor sa tot impingi pe cineva de la spate si in loc sa progresezi te trage inapoi. Nu ar fi durat prea mult si e bine ca s-a intamplat dupa doar 1 an. Incearca sa te concentrezi pe relatia ta, sa nu te simti vinovata si sa nu ai regrete! Nu-ti mai reprosa ca l-ai abandonat si te-ai gandit numai la tine.in primul rand tie trebuie sa-ti fie bine! Uita-l definitiv, nu te mai uita la trecut!

5 răspunsuri:
| dOody a răspuns:

Eu cred ca ai procedat corect. Probabil ca daca as fi fost in situatia respectiva si eu as fi procedat la fel. Gandeste-te cum ar fi sa iti petreci viata, sau o parte din viata alaturi de un om care nu are nici un scop, care nu viseaza la nimic. Ai luat decizia potrivita dupa parerea mea.

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

Nu ai facut bine ca l-ai parasit.trebuie doar sa il impingi de la spate sa faca si el ceva.si sunt sigura ca reuseai.nu stiu ce ai putea sa faci ceva sa nu te mai simti vinovata. oricum daca acum aveti alte relatii lasa lucrurile asa.

| seby19 a răspuns:

In opinia mea ai facut o alegere foarte buna. Desi spui ca il iubeai mult, in viitor realtia s-ar fi clatinat din motivele pe care tu le-ai invocat. Tu doresti o cariera solida intr-un domeniu, adica ai aspiratii mari, el nu tinteste asa de sus. Dupa cum vezi aici e o mare diferenta intre voi.
Apoi el e cel care a calcat primul stramb mintindu-te. I-ai spus ce doresti de la el dar nu a facut nimic in privinta asta desi banuia ca urma o despartire in acest caz.
Si in caz ca ajungi iar impreuna cu el( ceea ce nu iti recomand) ai mare atentie. Va cauta sa se razbune(cel mai probabil).

| Mia a răspuns:

Ai facut bine...Eu personal am cunoscut un cuplu cam ca voi:ea studenta, el muncea in Spania. Dupa vreo 2 ani s-au despartit... iar ea s-a casatorit la mai putin de un an cu un baiat "ca ea" ca sa zic asa.Deci ai luat decizia corecta. Oricum v-ati fi despartit mai devreme sau mai tarziu.

| loving2008 a răspuns:

Nu cred ca ai facut bine.Trebuia sa te tii de capul lui pana facea ca tine.In viata te poti realiza cand vrei(important e sa vrei) dar iubire adevarata nu gasesti cand ai tu chef.