| papausa3312 a întrebat:

De cand eram mica si doream ceva il rugam pe Dumnezeu si primeam acel ceva,de fiecare data,iar acum pentru ca am tot ce vreau si tot ce am nevoie si am o viata minunata,ma simt vinovata pentru ca doar atunci cand aveam nevoie de ceva, si acum as vrea sa...nu stiu...sa ma revansez cumva, dar spun in fiecare seara o rugaciune si ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce a facut pentru mine.
Intrebarea: Este normal sa ma simt asa vinovata sau este doar in imaginatia mea?
P.S. Oricare ar fi raspunsurile voastre eu nu o sa incetez sa spun rugaciunile!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Este bine sa te rogi intotdeauna lui Dumnezeu.Si cand iti este bine si cand iti merge rau. Unii se folosesc de Dumnezeu ca de o pelerina de ploaie.Se roaga doar la vreme de necaz.Dar noi, trebuie sa Ii multumim si pentru bine si pentru rau.

63 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ce dragut, cati ani ai draga me'?hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Ca fiinte temporale ce suntem, exista trecut, exista prezent, exista viitor. Ca o analogie... exista rugaciunea pentru un lucru, exista lucrul si, mai apoi, exista rugaciunea de multumire pentru lucru. Tu esti la etapa a III-a. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Acuma da, banii pentru un iPhone pot salva de la moarte zeci de copii africani. Dar asa suntem toti, egoisti. Nici africanii care imigreaza in Europa sau SUA nu-si prapadesc averea pe caritate, ci tot la ei insisi se gandesc.

Daca toata mancarea pentru animalele de companie din Romania ar fi trimisa s-o manance copiii din Africa, ar fi mii de copii salvati de la moarte.

Un flacon de gel de dus pe care-l cumpar de la supermarket asigura apa potabila timp de o luna pentru o persoana din Ghana.

| doctorandus a răspuns:

Conform credintei ei, EmaS va trebui sa motiveze la Judecata de Apoi ca a iubit mai mult abonamentul la internet decat sa doneze bani pentru a-si salva semenii ei de la moarte. Textul cu oile si caprele si ce i-au facut ele sau au uitat sa-i faca lui Isus il cunoaste mult prea bine. Ca asa e usor sa dai din gura: rugati-va, iubiti-va, impacati-va, credeti! Iubirea de aproapele se cunoaste cand te arde la buzunar, dar nu cand dai zeciuiala ca sa huzureasca pastorii.

| Dash a răspuns:

Pai daca tot ai primit ceea ce ti-ai dorit inseamna ca ai meritat totul.

| RAY a răspuns:

Fa fapte buna nu doar rugaciuni

| Toluk19 a răspuns (pentru RAY):

Fapte bune? Pocainta, credinta, rugaciunile, cele 10 porunci respectind, aceste sint fapte bune fata de Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru Toluk19):

Deci sa nu faca fapte bune

| Toluk19 a răspuns (pentru RAY):

Pocainta, credinta, rugaciunile, cele 10 porunci respectind, aceste sint fapte bune fata de Dumnezeu!
Iisus a spus clar > veniti la mine, ce veti cere in Numele Meu o va voi da

| milan9 a răspuns:

Pe tot parcursul vieţii noastre vom avea foarte multe motive pentru a fi recunoscători!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Prin credinta si marturisirea cu gura se ajunge la manutire. Caci credinta fara fapte este moarta. La fel si faptele fara credinta." Glorie Domnului VIU si ADEVARAT. "Eu SUNT usa nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. Vino Doamne Isus. Vino din nou.

| MetalHead04 a răspuns:

Nu trebuie sa te simti vinovata atata timp cat Dumnezeu te-a ajutat si tu trebuie sa te revansezi prin ascultarea poruncilor ..prin rugaciuni si toate cele sfinte ..nu trebuie nici maicuta sa te faci dar mereu e bine sa te rogi la Dumnezeu pentru fiecare zi pe care ti-a daruit-o si buna si rea si Dumnezeu te va ajuta incontinuare! Deci nu te simti vinovata atata timp cat il asculti pe Dumnezeu happy

| werewolfbruno a răspuns:

Da e normal

| Roibu a răspuns:

Sa sti ca Dumnezeu stie ca esti credincioasa lui motiv pentru care ti-a dat tot ce tu ti-ai dorit in viata si decad erai mica.
Stie cat de mult il iubesti si ca tu crezi in el.
Nu ai de ce sa te sipti vinovata dar daca tot te rogi la el roaga-l sa iti dea putere sa infrangi raul si putere sa crezi in el.

| scumpik45 a răspuns:

Este normal!happy Continua sa te rogi lui Dumnezeu pentru mantuirea ta, pentru altii (pentru un trai mai bun, de vreme ce tu ai deja tot ce iti doresti) si nu uita sa-i multumesti in fiecare seara lui Dumnezeu ca ai tot ce iti doresti! happy

| portocla a răspuns:

Da este normal sa te simti vinovata.dar pentru a te revansa mergi si la biserica si roaga-te in continuare happy