| ElizaMirelaL a întrebat:

Buna!
In urma cu doua săptămâni am făcut un test de sarcina, a ieșit pozitiv. La o zi distanta am făcut alt test la fel pozitiv.
Ieri cu câteva ore înainte să merg sa medic am inceput sa am sângerări și dureri ușoare sub burta.
La ginecolog nu mi-a zis nimic de aceste sângerări dar în schimb la ecografia tranvaginala nu s-a văzut că aș avea o sarcina în condițiile în care după calcul ar fi trebuit să am macar 4 săptămâni.
Nu înțeleg de ce se întâmplă asta și de ce nu s-a văzut nimic la eco + de ce au apărut sangerarile.
Va rog un sfat, răspuns, îmi fac o mie de gânduri.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

In primul rand, medicul nu iti va spune nimic de sangerari.Tu trebuie sa ii spui ca ai sangerat.

In al doilea rand, metoda ecografica poate depista o sarcina abia dupa saptamana 5 (calculata din prima zi a ultimei menstruatii).Si atunci, abia se vede sacul gestational si doar arareori polul embrionar, daca acesta exista.

Daca sarcina are 4-5 saptamani, calculate din prima zi a ultimei menstruatii, e posibil ca sangerarea sa fie sange rezidual in urma inflamatiei endometrului ca efect al procesului implantarii zigotului.In acest caz, spottingul ar trebui sa aiba o culoare maro.Crampele usoare sunt normale in cele mai multe cazuri, dar intr-o sarcina atat de mica, orice simptom poate fi orice.Este o faza destul de sensibila...

Cand ai avut ultima menstruatie?

| ElizaMirelaL explică (pentru Floridori):

Pe 30.08
Eu i-am zis medicului că am sângerări și a văzut și el la consultație.a și prelevat o analiză.mă refeream că nu ma lămurit care e cauza ..de ce sangerez.

| Floridori a răspuns (pentru ElizaMirelaL):

Inseamna ca am inteles eu gresit.Imi cer scuze.

30 august...In cazul acesta, sarcina are 6 saptamani si 1 zi.
Atentie! A nu se confunda varsta sarcinii, care se calculeaza din prima zi a ultimei menstruatii cu varsta reala a sarcinii, care se poate stabili ecografic si care reprezinta varsta reala a embrionului.
In orice caz, chiar si in cadrul consultatiei medicale si a metodei ecografice, data ultimei menstruatii este luata drept reper.

In cazul unei sarcini de 6 saptamani, ar trebui sa fie vizibil cel putin sacul gestational si chiar si polul embrionar, daca ar exista.
Daca prin metoda ecografica nu s-a putut vizualiza sarcina, exista doua potentiale scenarii:
1.sarcina este ectopica;
2.sarcina este chimica.

Deoarece banuiesc ca stii deja ce reprezinta o sarcina ectopica, voi trece peste acest punct.
Sarcina chimica este o sarcina in cadrul careia zigotul nu se fixeaza bine in mucoasa uterina si chiar daca organismul a inceput sa secrete beta hCG (hormonul detectat de testul de sarcina, facandu-l pozitiv), zigotul este eliminat cu prima sangerare, care poate fi interpretata ca o menstruatie intarziata.

Pentru a depista cat mai rapid problema, ai putea face analiza beta-hCG cantitativ la fiecare 48 de ore.
In cazul unei sarcini in acest stadiu, care inca exista, fie ea si ectopica, valorile acestui hormon ar trebui sa se dubleze aproximativ la fiecare 48 de ore.
In cazul unei sarcini care s-a eliminat, sau care s-a oprit din evolutie si va fi eliminata, valorile hormonului vor avea o tendinta descendenta, iar acest lucru va fi evidentiat in analizele facute la o distanta de 48 de ore.

| ElizaMirelaL explică (pentru Floridori):

Și în oricare din cazuri sarcina nu va mai exista nu?
Eu inca am sângerări. când ar trebui sa mă alarmez? Am programare peste o săptămână la medic. Întradevăr am făcut prima analiza beta HCG urmează să o fac pe a doua vineri.

| Floridori a răspuns (pentru ElizaMirelaL):

In ambele cazuri, sarcina nu va mai exista, fie ca se va elimina singura, fie ca va fi necesara interventia medicului (sarcina ectopica).
Probabil medicul ti-a recomandat analiza pentru a confirma sau infirma ipoteza pierderii sau a stoparii evolutiei, deci vineri, cand vei face si a doua analiza, vei avea un raspuns.

O sangerare in sarcina este alarmanta chiar daca vorbim de cateva picaturi sau mai mult.Desigur, cu cat este mai abundenta, cu atat riscul asociat este mai mare.Intr-o sarcina, unica sangerare considerata fara risc este spottingul de implantare, dar aici vorbim de cateva pete roz sau maro. Orice alta sangerare este asociata cu iminenta de avort. Daca sangerarea pe care o prezinti este similara menstruatiei, e posibil chiar sa fie menstruatia si sarcina sa fi fost una chimica.
Daca sangerarea este de tip spotting de culoare rosu aprins, posibil sa fie o sarcina ectopica.

Desigur, ceea ce spun eu aici este orientativ.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

Orice test facut inainte de 21 de zile de la ultima partida sexuala este incorect facut, inutil si eronat.