| notyourbusiness23 a întrebat:

Buna, inainte de incepe povestioara si a va cere parerea, doresc sa nu fiu jignita sau judecată, atat.

Deci, la munca am un coleg de care nu sunt sigura daca ma place sau nu, dar gesturile sale parca spun altceva. E mereu dragut cu mine, ma imbratiseaza cu fiecare ocazie, mi-a spus ca o sa ma aiba mereu la inima si cu fiecare ocazie ma duce acasa dupa munca. N-ar fi asta vreo problema asa gravă daca el nu ar fi insurat.
Chestia e ca mie imi place destul de mult de el. Felul in care vorbeste, cum se comporta, m-au facut sa fiu oarecum topita dupa el. Nu vreau sa ma bag in relatia lui sau ceva, Doamne fereste.
Doar ca nu mi-l pot scoate din cap. Mereu ma gandesc la el, astept sa il vad.
Deci, voi ce parere aveti? Faptul ca, cred ca ma place e doar in capul meu?
Tin sa menționez ca asta se intampla de cand m-am angajat. La inceput se comporta exact cum trebuie sa se comporte doi simpli colegi. Dar asta a fost doar o chestiune de timp pana sa isi schimbe comportamentul.

Răspuns Câştigător
| Stargoz a răspuns:

NU TE BAGA, e o greseala pe care o fac foarte multi, nu te iubi cu o persoana care e in stare sa isi insele iubita sau nevasta cu altcineva. Gandeste-te doar daca el si-ar insela nevasta cu tine de exemplu tu nu ar trebui sa fi surprinsa ca o sa te insele si pe tine cu alta. El probabil ca s-a saturat de neavasta lui si cautea altcineva care sa ii satisfaca nevoile. Crede-ma avand in vedere faptul ca la inceput nu era asa, si ca acum te imbratiseasza cu fiecare ocazie, te aduce acasa cu masina si este si insurat imi da de gandit. Uite ce e de facut: Incearca sa il vezi doar ca pe un prieten, uita de toate sentimentele de iubire pe care le ai cu el pentru ca oricun e insurat. Ai grija ca daca vreodata va incerca sa te atraga intr-o relatie sa refuzi din start ( avand in vedere ca e insurat). Dar poate doar exageram, poate el doar vrea sa fie dragut, POATE, asa ca fi atenta la semnele pe care ti le da si la felul in care se mai comporta. Comporta-te si tu frumos cu el dar fi atenta sa nu treaca peste linie, si fi atenta ca nici tu sa nu treci peste linie.
Sper ca sfaturile mele sa te ajute!

| notyourbusiness23 explică (pentru Stargoz):

Asta e exclus. Nu vreau sa ma bag intr-o căsnicie. Doar ca mna, comportamentul lui si vorbele sale sunt diferite fata de al altora. E diferit. Tin sa mai mentionez ca de multe ori mi-a spus ca ii sunt ca o sora mai mica. Si recunosc, vorbesc aproape orice cu el, ii spun ce am pe suflet, ma asculta si imi da sfaturi, si eu chiar apreciez asta. Poate si din cauza asta am ajuns sa am sentimente pentru el.
Doar ca nu ii inteleg gesturile astea. Stiu sigur ca nu se mai comporta cu nimeni cum o face cu mine.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spune-i sa isi vada de familie refuzi avansurile lui

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietena, acest barbat a gasit in tine un punct slab. Faptul ca este casatorit, si se comporta astfel cu tine, tie ce iti sugereaza?
Imagineaza-ti urmatorul scenariu, fa schimb cu sotia lui, tu esti sotia lui si il astepti seara de seara singura acasa, iar el intarzie pentru ca petrece timpul pe care ar trebui sa il petreaca cu tine, cu o colega de la munca, pe care o ia mereu in brate, si dupa ceea ce tocmai ai expus tu ''mi-a spus ca o sa ma aiba mereu la inima''
Cum te-ai simti? Daca ai fi in locul sotiei lui? Ce fel de barbat ti-ar parea atunci?
Draga prietena, esti sub influenta impulsurilor de moment, te-ai indragostit de el pentru ca se comporta cu tine asa cum ai expus iar tu ti-ai facut deja o imagine despre el, desigur, el se comporta asa tocmai pentru a te ''prinde'' pe tine, nu cred ca aceleasi cuvinte i le spune atat de des si sotiei, sau ca o strange la fel de des in brate. Dupa un anumit timp in casnicie apare dorinta aceea de ''ceva nou'' iar un om slab, un om care nu are principii si o baza, va cauta ceva nou, si isi va insela partenerul.

Cum crezi ca il vei uita daca il vezi in fiecare zi la locul de munca, crezi ca nu va incerca in continuare aceleasi lucruri pentru a te ''cuceri''? NU vei reusi, pleaca de acolo.
Stiu ca nu vrei sa auzi asta, dar te rog fierbinte sa iti schimbi locul de munca, stadiul unde ai ajuns tu cu acel barbat nu este unul sanatos, deja spui ''m-au facut sa fiu oarecum topita dupa el''. Unde crezi ca va ajunge relatia ta cu el? Pentru ca pe loc, stangnand, iti spun sigur ca nu va sta. Te intreb din nou, unde crezi ca va ajunge totul? Stii unde? Vei ajunge din cauza impulsurilor de moment si a ''dragostei'' oarbe, sa intretineti relatii sexuale, isi va insela sotia cu tine, ea va suferi, ii vei distruge familia, si o vei avea pe constiinta, apoi el va pleca de la tine, si va cauta alta fata careia sa ii spuna acelaasi cuvinte amintite de tine mai sus ''o sa ma aiba mereu la inima''.

Vei gasi alt loc de munca, vei intalni alti oameni, multi mai buni si cu caractere mult mai frumoase, trebuie sa te fortezi sa alungi aceste sentimente si sa gandesti rational, unde duce drumul pe care merg? Iti garantez ca acest drum nu stagneaza, ci avanseaza mai repede decat iti vei da seama.
Dumnezeu sa te ajute sa iei decizia corecta. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| KanekiKen20 a răspuns:

Complicat! =) Dar Stargoz are dreptate.

| Kendall123 a răspuns:

Numai de ăștia însurați să nu te îndragostești că e nasoală treaba!
Eu zic să vorbești cu el despre asta, să vezi ce se întâmplă!
Nu sunt în măsură să-ți dau un sfat deoarece nu știu ce fel de om este el ca persoană și ce are el în cap...și nici ceilalți de aici nu știu...așa că cel mai bine este să vb tu cu el față în față!