| Maya1512 a întrebat:

Buna!
Înainte sa imi vina merstruatie au început sa ma doara sanii. Ma dor si la 2 saptamani după si am observat in ambii sani ca daca apas se simte ceva tare, identic la ambii in partea de catre axila.
Nu stiu daca ar fi noduli cum pot fi identici. Sau este posibil sa fie mușchii sanilor inflamati? La palpare nu simt nimic. Se simte doar daca am o mișcare dinspre sfârc spre axila. In rest daca apas intre degete sanii se simt tari, ca o piatra. Exista posibilitatea ca intariturile sa fie noduli?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul stie ar fi bine sa mergi cît mai repede la doctor nu sa stai pe TPU sa asculti prostii ce zic unii si altii care evident nu sunt medici, ca medicii reali îi gasesti in cabinete ăia nu stau pe TPU nu consultă online.

| Violleta2022 a răspuns:

Este perfect normal sa doara sanii inainte sa vina ciclul menstrual cu 1-2 saptamani.

Inca ceva: sanii nu au muschi!
Sânii sunt compuşi din grăsime, glandele ce produc lapte şi colagen – ţesutul conectiv care îi menţine fermi şi elastici. Pe măsură ce înaintezi în vârstă, glandele şi colagenul încep să dispară, fiind înlocuite de grăsime. Din păcate, sânii nu devin mai mari, ci doar lăsaţi.
https://www.unica.ro/sanatate/ciudatenii-sani-5357

Si da, este posibil sa ai noduli la sani, care dor la atingere sau anumiti ganglioni limfatici inflamati, care dor cand apesi pe ei.

Ti-as recomanda sa mergi la medicul de familie pentru consultatie si medicul va decide daca este ceva grav, sau nu si iti va da trimitere la ginecolog.