| Anonimacuprobleme a întrebat:

Am 15 ani si o nelămurire care deja ma distrage de la tot. Pana acum o saptamana nu mi.am palpat sanii sau cel putin eu nu tin minte sa fi observat ceea ce observ acum. Posibil sa fie ceva normal, dar nu am de unde sa stiu asa ca
va cer disperata ajutorul. Atunci cand strang sânul simt ca o porțiune de carne cu denivelari. Am sanii mici si imi simt si coastele la palpare, dar ma nelamureste foarte rau aceea structura de deniveari din loc in loc. Poate fi vorba de noduli sau asa e structura sanilor?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Și eu am avut, am fost la medic și mi-a spus că sunt noduli benigni, au dispărut după prima naștere.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acceseaza si citeste urmatorul articol : https://www.medicover.ro/......rea-lunara Probabil ca este vorba de noduli benigni care sunt destul de comuni, insa ar fi bine si indicat sa fii consultata de un medic specialist. Multa sanatate!

| Anonimacuprobleme explică (pentru corbulalbrosu):

Am asta la amândoi sânii. Ma gandesc ca e ceva normal si nu vreau sa ma gandesc la complicații. Nu se vede cu ochiul liber si din cate am cautat pe internet un nodul canceros se observa ca o groapa la nivelul sanului. Ce am eu e ca si cum imi simt coastele doar ca mai numeros si la fel de țară. Si se afla la amândoi. Ma gandesc ca este partea carnoasa a sanului.Nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonimacuprobleme):

Probabil ca este vorba de asa numita "piatra a sanilor" care reprezinta niste formatiuni nepericuloase. Insa este indicat ca sanii tai sa fie palpati in mod profesional de catre un medic ginecolog. Medicii cu experienta isi dau seama imediat chiar si dupa o simpla palpare de natura nodulului. De asemenea o ecografiere a sanului devine edificatoare. Nodulii de natura maligna adera la tesuturile din jur, de aceea cancerului i se mai spune '''rac'' si se prezinta cu totul diferit fata de nodulii benigni. Pentru a deveni perfect linistita iti sugerez sa mergi la un control mamar efectuat de un medic ginecolog, in caz contrar ori de cate ori vei face baie sau iti vei atinge sanii mereu va apare nelinistea sufleteasca. S-ar putea sa ti se prescrie un anumit tratament, in caz contrar nu te stresa prea mult, ai grija sa nu te lovesti pentru a nu traumatiza sanul. Sanatate!