| Anonimacuprobleme a întrebat:

Am 15 ani si o nelămurire care deja ma distrage de la tot. Pana acum o saptamana nu mi.am palpat sanii sau cel putin eu nu tin minte sa fi observat ceea ce observ acum. Posibil sa fie ceva normal, dar nu am de unde sa stiu asa ca

va cer disperata ajutorul. Atunci cand strang sânul simt ca o porțiune de carne cu denivelari. Am sanii mici si imi simt si coastele la palpare, dar ma nelamureste foarte rau aceea structura de deniveari din loc in loc. Poate fi vorba de noduli sau asa e structura sanilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SilviaPunct a răspuns:

Salut! Nodulul canceros nu este neaparat 'ca o groapa la nivelul sanului" (asta se numeste capitonaj si apare in formela avansate). Nu este cazul tau! Mergi, asa cum ti-a spus cineva mai sus la medicul de familie intai, eventual iti poti face o ecografie mamara pentru siguranta. Structura sanului difera la palpare in functie de zilele ciclului menstrual, astfel ca iti poti gasi un nodul mic la un moment dat inainte de menstruatie care apoi dispare. Sfatul meu este sa nu mai ceri informatii medicale pe formuri ci sa mergi la medicul de familie! Pupici.

8 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Sanul nu ar trebui sa se simta cu denivelari. Trebuie sa mergi la medicul tau de familie si pe urma de acolo la ce analize sau investigatii suplimentare te trimite el. E cel mai bine asa. Poate nu e absolut nimic in neinregula, dar nu trebuie sa ne jucam cu asta. Consultul medical e obligatoriu in cazul tau.

| Anonimacuprobleme explică (pentru CuriousStuff):

Nu e normal sa fie ca o bucata de carne de forma rotundă?

| Anonimacuprobleme explică (pentru CuriousStuff):

Am asta la amândoi sânii si ma gandesc ca e ceva normal si nu vreau sa ma gandesc la complicații. Nu se vede cu ochiul liber si din cate am cautat pe internet un nodul canceros se observa ca o groapa la nivelul sanului. Ce am eu e ca si cum imi simt coastele doar ca mai numeros si la fel de țară. Si se afla la amândoi. Ma gandesc ca este partea carnoasa a sanului.Nu?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Anonimacuprobleme):

Nodulii se simt in diferite moduri, si ce scrie pe net e foarte rar si adevarat. Daca simti duluri sau orice iregularitate in san e obligatoriu sa mergi la medic sa te vada. Cum ti-am mai spus, nu e de joaca cu asta. Mai bine sa mergi degeaba pana la medic decat sa fie ceva si sa descoperi prea tarziu.

| untu a răspuns:

Vorbeste cu mama ta sau poti sa mergi la medicul oncolog sa va vada prin tomograful sau RMN daca ai ceva!

| Anonimacuprobleme explică (pentru untu):

Am asta la amândoi sânii. Ma gandesc ca e ceva normal si nu vreau sa ma gandesc la complicații. Nu se vede cu ochiul liber si din cate am cautat pe internet un nodul canceros se observa ca o groapa la nivelul sanului. Ce am eu e ca si cum imi simt coastele doar ca mai numeros si la fel de țară. Si se afla la amândoi. Ma gandesc ca este partea carnoasa a sanului.Nu?

| Anonimacuprobleme explică (pentru untu):

Am asta la amândoi sânii. Ma gandesc ca e ceva normal si nu vreau sa ma gandesc la complicații. Nu se vede cu ochiul liber si din cate am cautat pe internet un nodul canceros se observa ca o groapa la nivelul sanului. Ce am eu e ca si cum imi simt coastele doar ca mai numeros si la fel de țară. Si se afla la amândoi...iar eu ma gandesc ca este partea carnoasa a sanului.Nu?

| SilviaPunct a răspuns (pentru Anonimacuprobleme):

Salut! Nodulul canceros nu este neaparat 'ca o groapa la nivelul sanului" (asta se numeste capitonaj si apare in formela avansate). Nu este cazul tau! Mergi, asa cum ti-a spus cineva mai sus la medicul de familie intai, eventual iti poti face o ecografie mamara pentru siguranta. Structura sanului difera la palpare in functie de zilele ciclului menstrual, astfel ca iti poti gasi un nodul mic la un moment dat inainte de menstruatie care apoi dispare. Sfatul meu este sa nu mai ceri informatii medicale pe formuri ci sa mergi la medicul de familie! Pupici.

| Porcusorul a răspuns:

Ma indoiesc ca ai palpat multi sani la viata ta pentru a putea compara. Posibil sa ne fi oferit o descriere incorecta a unor sani normali. Insa o vizita la medicul de familie nu strica.