| FCSBfana a întrebat:

Inainte sa implinesc 13 ani (27 ianuarie ) mi-a venit ciclul in data de 10 ianuarie, de atunci nu mi-a mai venit si e data de 25 februarie. Ce e de facut? Vreau sfaturi, dar nu,, Du-te la un doctor "

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic deosebit, doar sa astepti!
Este normal ca in primul an cand iti vine menstra, sa iti vina la zile sau luni diferite, uneori intarziind cateva luni, pana se regleaza.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta despre asta, sfaturile ei iti vor prinde foarte bine, mai ales ca o mostenesti intru totul pe ea, cu ciclul regulat, sau neregulat si cam ce i s-a intamplat ei, ti se va intampla si tie.
Esti la varsta cand trebuie sa te apropii de mama ta si sa aveti discutii despre igiena intima, protectie si asa mai departe.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie doar sa astepti. Sunt fete care dupa prima menstruatie au avut pauze de pana la un an, fara ca asta sa aiba vreo semnificatie sau sa reprezinte vreun pericol

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa fii deloc ingrijorata fiinda in cazul multor fete in primii 1-2 ani sau chiar si mai multi, ciclurile menstruale se pot produce complet haotic, in mod imprevizibil si imposibil de anticipat din cauza faptului ca pauzele dintre menstruatii poate fi scurte sau uneori chiar foarte lungi de multe luni de zile intre 2 menstruatii consecutive. In concluzie nu ai nimic altceva de facut decat sa te linistesti si eventual daca iti face placer sa te informezi atunci te sfatuiesc sa accesezi si sa lecturezi urmatorul material : http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia/ce-este-menstruatia Multa sanatate!

| devilshelp a răspuns:

E normal. Timp de 1-2 ani nu o sa iti vina normal. Se regleaza dupa mai mult timp

| FCSBfana explică:

Multumesc tuturor! Imi sunteti de mare ajutor, mai ales ca sunt la inceput!

| Mary112233 a răspuns:

Dă e complet normal, am avut și eu asta, la mine 3 luni după ce am avut prima dată nu a mai fost, după totul se normalizeaza