| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati`ma! am 17 ani.in luna ianuarie am fost cu prietenul meu cand am fos pe ciclu.in februarie, mi-a venit tot in aceeasi data...insa in martie nu mi-a mai venit deloc.si acum suntem in aprilie. mi-am facut si 2 teste de sarcina si au iesit negative.de cateva zile...am mancarimi, am o scurgere fffoarte urata, roza...chiar si putin sange, daca nu ma insel...si miroase urat. mi`e frica ca am ceva ce se poate lua.si nu vreau sa primeasca si prietenul meu...se poate ca din aceasta cauza sa nu imi vina ciclul? va rog sa imi raspuns cat mai repede...si.daca stiti. ceva tratament.caci nu am acum posibilitatea sa merg la doctor...pentru cine se pricepe...si vrea sa ma ajute...id-ul meu mariaioana3192...va rog sa ma ajutati...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duci la ginecolog fiindca ai o infectie, probabil destul de grava, o are probabil si prietenul tau doar ca la el nu se manifesta. Daca n-o sa va tratati repede o sa aveti mari probleme, posibil sa iti pui viata in pericol. Maine lasa orice chestie si du-te la ginecolog.

| micurutza2005 a răspuns:

E posibil sa ai o boala venerica pe care o are si prietenul tau dar nu se manifesta si la el e doar infectat si tea infectat si pe tine intreaba-l pe unde a mai umblat si cu cine, sau poate fi doar cu tine problema dar oricum trebuie sa mergi la dr neaparat sa nu se agraveze mai rau trebuie sa faci analize de secretie vaginala sa vezi cei pentru ca se trateaza greu daca e ceva boala venerica si mai poti sa faci spalaturi2sapt.cu ceai de coada soricelului+frunze de nuc+cretisoara+galbenele de la naturiste le cumperi sau plafar si le fierbi in3litri de apa cate150gdin plante (o lingura sau un plic)le fierbi5min.si faci spalaturi de 2x/zi si bai poti dar e mai bine spalaturi si e foarte bun tratamentul dar daca e o boala venerica cum banuiesc eu va trebui sa se trateze si el sa nu o iei inapoi de la el deci macar fa-ti o analiza de secretie sa vezi ce e si mergi la dr apoi sati dea tratament ca asa nu trece singura

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu cred ca poate cineva sa iti dea un tratament corect aici... in primul rand nu ti-ai pus intrebarea ca daca ai o boala cu transmitere sexuala poate ai luat-o de la prietenul tau? poate iubitul tau a contactat ceva... in fine oricum daca este o boala cu transmitere sexuala trebuie neaparat tratat si prietenul tau... degeaba te tratezi tu daca el e purtator... trebuie sa faceti tratamentul potrivit amandoi in acelasi timp... problema ta este destul de serioasa si ar trebui sa te gandesti fff serios sa mergi la medic si asta cat mai repede... numai un ginecolog te poate ajuta... tratamentul trebuie facut cat mai repede ca se poate agrava ...asa mergi cat mai repede la un medic ...numai astepta...

| psiholoaga a răspuns:

Mergi la ginecolog; nu cred ca cineva iti poate prescrie medicamente pe net, fara control si analize, nici daca ar fi ginecolog. E probabil sa fie o infectie cu transmitere sexuala. Daca nu ai alti parteneri, fii sigura ca ai luat-o de la iubitul tau; cum a luat-o el, ramane sa discutati dupa analize. Daca faci sex la ciclu, exista totusi posibilitatea de a ramane insarcinata, asa ca data viitoare, ca sa te protejezi si de asta si de scurgeri anormale si alte complicatii, prezervative. Nu sunt prea multe infectii cu transmitere sexuala care sa duca la absenta ciclului; oricum, e necesar sa mergi la medic pentru analize. Daca ai trimitere, in majoritatea cabinetelor e gratuit consultul.

| nicky a răspuns:

Eu te sfatuiesti sa mergi cat mai urgent la medic, daca e o boala cu transmitere sexuala si i-ai fost fidela prietenului tau atunci nu trebuie sa-ti fie frica ca ia si el pentru ca cel mai probabil ai luat-o tu de la el. Pe viitor sa folosesti prezervativ ca sa evitii situatiile astea neplacute.

daniela
| daniela a răspuns:

Repede la ginecolog, numai el iti poate un verdtic si poti face si analize. Nu ai medic de familie? daca da el iti poate da o trimitere la ginecologie fara plata.

| mioara a răspuns:

Du-te la un ginecolog nu mai sta

| starchewer a răspuns:

Unde ai fost cu prietenul tau? poate ai prins vreo raceala laughing. acum la modul serios cred ca e vorba fie de o raceala abdominala daca pot spune asa sau cel mai probabil o infectie vaginala datorata prietenului tau... mergi la ginecolog el iti va explica ce si cum... ia-l de urechi si pe prietenul tau si mergeti amandoi...

| gabrielutzu a răspuns:

Daca toata lumea iti zice sa mergi la ginecolog, nu am ce face si trebuie sa ma conformez si eu majoritatii...deci nu mai sta, du-te la ginecolog, dar nu cu mana goala.

| nicp a răspuns:

Repejor la doctor...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate fi si invers, tu sa fi "luat"ceva de la el.mergi la medic, este foarte probabil ca medicul sa va recomande la amandoi un tratament.nu exista -nu am posibilitatea sa merg la medic-numai medicul iti poate spune ce ai, trebuie sa mergi la planning familial si de acolo te vor indruma. asta in cazul in care nu vrei sa mergi la ginecolog pentru ca nu ai bani. mergi cat mai repede la un medic. daca testele sunt facute corecte nu esti gravida, dar daca testele nu sunt facute poti foarte bine sa fii gravida.