| ralfy123 a întrebat:

Intampin o problema si am nevoie de putin ajutor si un sfat. Am 20 de ani si sunt impreuna cu iubita mea de 3 ani, sau cel putin am fost. Nu pot spune ca am avut probleme mari in relatie, dar fiind si varsta cumva am vrut putin sa incerc si altceva. Intr-o zi, am vorbit cu o fata, care mi-a scris mai demult, foarte spontan si pe moment, am ajuns sa ii dau snapchatul meu sa discutam acolo, chit ca stia ca am prietena. Ea s-a dat la mine, cumva m-am simtit bine ca am primit atentia asta, cu toate ca o aveam si din partea iubitei mele. Intr-un final am iesit cu aceasta fata, ba chiar de 2 ori, promit ca nu s-a intamplat nimic, iar ea a inceput sa-mi dea poze indecente fara sa ii cer absolut nimic. Vorbea cu tenta sexuala ei se vedea ca vrea asta, am pus botul, recunosc ca sunt vinovat, am stabilit momentul, dar am realizat ca nu e in regula si am intrerupt orice legatura cu ea. Ulterior, peste 3 zile, iubita mea primeste mesaje de la ea cu poze si screenshot uri care au si fost selectate sa nu pic eu bine si spune totul. Motivul nu il stiu, probabil a fost frustrata pentru ca am abandonat tot sau nu am idee. Macar a spus ca nu s-a intamplat nici un fel de contact sau apropiere.

Nu sunt nevinovat, dar am realizat ca nu e in regula ce am de gand sa fac, am intrerupt orice legatura, iar acum suport consecinte si trebuie sa le asum!

Iubita mea e foarte dezamagita si se simte tradata, inselata, am vorbit cu ea si discutat, i-am spus ca am fost un prost, ca trebuie sa-mi asum si ca m-am oprit la momentul potrivit, iar intre mine si respectiva nu a existat nici cel mai mic contact si a crezut asta. Am spus adevarul.
Acum suntem prieteni, vrea sa se detaseze de treaba aia, vede totul ca pe o pauza, nu despartire momentan, dar mi-a spus sa nu am impresia ca daca vorbim se va si repara ceva, trebuie timp si sa nu se mai gandeasca. Este confuza.
Eu spunt putin disperat momentan, nu voiam sa se ajunga aici, nu credeam ca respectiva ma interveni, o iubesc foarte mult si nu as mai incerca asa ceva niciodata, m-am oprit la momentul potrivit si ma bucur ca n-am avut nici un fel de contact cu acea persoana, altfel nici nu mai discuta cu mine.
Nu ne putem vedea, este toata stituatia cu corona virus si momentan vorbim la fel ca inainte, dar fara prea multa iubire. Cel putin ea nu a sters pozele cu noi de la repere. Poarta lantisorul pe care i l-am dat cadou mai demult. Mi-a spus ca nu stie daca poate trece peste. Vorbim normal si incerc sa indrept totul, mi-a oferit sansa asta, dar suntem prieteni si a spus ca dupa ce trece toata nebunia cu corona virus ne vom vedea si vedem ce se intampla. Acum vorbim cam zilnic, toata ziua, fara sa o stresez sau ceva. Credeti ca mai am vreo sansa?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Trustmotorcy a răspuns:

Da, ai șanse pentru că o relație de 3 ani nu se duce atât de ușor, are nevoie de mult timp să se detașeze complet. Este normal să fie confuză, să nu aibă încredere în tine, însă nu este pierdută.

Ești vinovat, dar acest lucru se poate repara și în timp va înțelege că omul trebuie judecat pentru felul în care dorește să se schimbe, nu pentru greșeala din trecut. Din punctul meu de vedere, consider că este un lucru bun să îți ceri iertare și să-i spui cât de mult regreți cele întâmplate, să-ți expui sentimentele și să accepți că poți fi umilit. Dacă are nevoie de spațiu oferă-i acest lucru, dar nu abandona de tot comunicarea dintre voi. O dorești într-adevăr, atunci nu da curs frustrărilor pe care le poate avea, chiar și atunci când te blamează, acceptă că ai greșit și răspunde într-o manieră pozitivă, fără să-i mai dai replica.

Ai mare grijă să nu transformi aceste câteva vorbe pe care le mai aveți într-un fapt toxic. Nu o face să te privească ca pe o persoană toxică din interacțiunile voastre, mai ales că are un scop în plus acum. Încearcă să te comporți firesc și înfruntă-ți greșeala, fără scuze exagerate și forme de aducere aminte a unei suferințe pe care a avut-o la momentul respectiv.

Lasă timpul să vindece, am încredere că veți fi ok până la urmă. Cheia este să nu renunți la persoana aia, chiar și atunci când simți că nimic nu se mai poate face, viața e atât de imprevizibilă.

| ralfy123 explică (pentru Trustmotorcy):

Mi-am cerut iertare, am lasat garda jos, mi-am asumat totul si i-am aratat cat de importanta este si faptul ca am oprit lucruriile cand am realizat ca deja este prea mult. La inceput am avut scuze exagerate si i-am adus aminte fara sa vreau. A ales sa vorbim in continuare si sa lasam totul de la sine cu conditia ca eu sa-mi revin si sa fiu bine + sa nu-i mai aduc aminte. Astazi am vorbit foarte natural si am vazut dupa o saptamna de pauza putin interes din partea ei. Ii ofer timpul de care are nevoie, dar totusi vorbim toata ziua si uneori ea imi scrie dimineata. Apreciez mult raspunsul tau, ma ajuta sa gandesc mai pozitiv si limpede si sa nu ma urasc la fel de mult.

Doamne ajuta sa fie totul bine! Eu nu voi renunta si am sa ii arat interes pentru a fii totul bine. Din pacate nu ma pot vedea cu ea, sta la periferia orasului si cu toata agitatia provocata de Corona virus n-am nici o sansa. Ramane sa ne vedem dupa, a spus ca vom vedea.

Apreciez raspunsul tau! "omul trebuie judecat pentru felul in care doreste sa se schimbe" - Am sa tin minte toata viata lucrul asta.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Tu ai vazut-o pe fata aia pe o camera? Are poze multe pe rețelele de socializare? Are like etc? Mai pe românește nu ti se pare un cont fake? Ca se poate si ea sa te verifice sa vada daca ai fi capabil să faci asa ceva, pentru ca in general nu prea isi pune nimeni cenuse in cap sa iti caute partenerul sa se incrimineze singur doar ca sa se razbune pe tine care ai vorbit o perioada scuta de timp cu ea.Da, daca o duci cu zaharelul luni de zile, ani si ii stricai viata face chestia asta dar asa ca nu te-ai culcat cu ea pare ciudat.
În fine, daca totul nu este regizat încrederea se castiga greu. Poate ca iti pare rau acum dar trebuie sa iti pui niste semne de întrebare.De ce ai simtit nevoia sa cauti altceva daca iti iubesti partenera? Ce iti lipseste tie in relația asta? Cate ai facut tu pentru relația asta etc? Poate pur si simplu intre voi nu mai este decat obisnuinta, Poate a trecut atracția, iubirea si atunci ai vrut sa încerci altceva.Cred ca e un moment oportun sa luati o pauza si in timp sa vedeti cum va simțiți, Poate realizați ca va e mai bine separat.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să ai răbdare, o relație de 3 ani nu se poate sfârși din atâta, mai ales că ai rupt legătura cu acea fată și ai realizat că a fost o greșeală.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Chestia asta nu o s-o uite, o s-o macine și la un moment dat o să vă despartă. Mai bine nu o mai chinui și o lași să se detașeze și să-și caute un băiat serios.

| iKaiju a răspuns:

Daca aveai deja o persoană care te iubeste de ce ti-ai dori doua? mie mi-ar convenii daca macar o fata mi-ar da mie atentie.