| anonim_4396 a întrebat:

! FUNDA + VOT Salut! As vrea niste sfaturi, sugestii de dragoste ( sau poate, ce ati face voi in locul meu? ). Imi place foarte mult de un baiat de la mine din clasa de vreo 2 ani de zile.(Insa a meritat sa astept si sa nu sar pe el spunandu-i ca-l plac). Suntem foarte buni prieteni acum -vorbim pe mess (despre filme, melodii), ne ajutam unul pe altul, ne tachinam, sau ne alergam prin clasa comportandu-ne ca niste copii de 5 ani laughing... si eu ma simt foarte bine happy. Pare un nesimtit la prima vedere laughing, dar am ajuns sa-l cunosc foarte bine si ascunde o sensibilitate (mirifica intotdeauna), in ciuda faptului ca e foarte glumet laughing. Aveam mari sprante ca si el simte la fel pentru mine pana cand m-a rugat sa-l ajut cu o fata pe care o placea si sa vorbesc cu ea (sa aflu ce parere are despre el etc.). In momentul ala mi-am dat seama ca el tine la mine ca o sora, o prietena foarte buna in care are incredere mai multa decat in amicii lui (el mi-a zis asta big grin ). In fine- am aflat ca respectiva fata il considera un "scarbos" laughing iar in plus, ea avea deja un prieten. Intr-un fel m-am bucurat, dar nu stiti cat ma durea sa-i spun lui asta. In final i-am spus mai pe ocolite si putin mai "bland" iar el a zis "ehhh soarta". Imi dadeam seama ca in spatele acelor vorbe se ascundea suferinta ( asa e el - dar nu mi-o arata decat mie, si asta doar uneori). Mi-a multumit ca l-am ajutat ( de vreo 2 ori laughing ). Zilele urmatoare nu am vorbit decat foarte putin ( in legatura cu filmul twilightwinking ). Apoi l-am invitat sa colindam si a refuzat (nu reactiona asa niciodata! ) si nici la urat n-a mai venit. Nu mai intra pe mess sau pe facebook aproape deloc iar cand incerc sa deschidem o discutie il intreb "ce faci" si el " bine, dar de ce?" niciodata nu reactiona asa ( ba chiar el era primul care pornea discutia). Cum sa zic - daca vreti, s-a intrerupt firul prieteniei si nu stiu de unde si cum. :\ Ce ar trebui sa fac? Va multumesc mult ca ati avut rabdarea de a citi acest mesaj! [ cum am zis si la inceput petntru ca unii si-o doresc chiar foarte multhee hee ofer funda! ]

Răspuns Câştigător
| Miki280 a răspuns:

Foarte frumos ai povestit. Acum esti in vacanta, de ce nu-l lasi putin? Poate este suparat din cauza fetei care l-a refuzat. Asteapta pana incepe scoala sau pana va vedeti, asa este mult mai ok sa-l intrebi de ce nu iti mai acorda aceeasi atentie, oricum eu cred ca o sa fiti impreuna, daca nu acum mai incolo pentru ca si eu am trecut oarecum prin ce ai trecut tu, si momentan am o relatie de aproape 2 ani. Ramaneti prieteni in continuare si tine minte ca orice relatie de dragoste incepe cu o relatie de prietenie.

| ๖ClaSSic a răspuns (pentru Miki280):

Multumesc mult am incredere in raspunsul tau! happy

| Miki280 a răspuns (pentru ๖ClaSSic):

:*

5 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Intreaba-l ce s-a intamplat de e asa distant. Si nu inteleg, de ce timp de 2 ani nu ai facut nimic sa te placa? Si nu ca o prietena. daca vroiai cu adevarat sa fii cu el, faceai astfel incat sa te placa. De ce astepti asa mult timp sa faci ceva? Nu te-ai gandit ca poate dupa nu o sa mai ai cum sa incerci? Pentru ca oricum, ai gresit, si nu mai ai ce face. El nu o sa vrea sa fiti decat prieteni, nimic mai mult.

| Bellax a răspuns:

De cand i-ai zis ca il placi ca barbat,desi el nu simte asta pentru tine s-a speriat putin,pentru ca el te considera o sora in care poate avea incredere nimic mai mult,eu iti propun sa vorbesti cu el sa il intrebi de ce s-a schimbat asa de radical,daca l-ai suparat cu ceva, trebuie sa incepi de undeva, comunicarea este primul pas pe care il poti face sa vezi cum reactioneaza, de preferabil ar fi sa iti gasesti tu pe altcineva sa ii dai impresia ca ti-a trecut si ca il privesti ca un frate si nimic mai mult, asta ca sa reveniti la prietenia frumoasa pe care ati avut-o.Succes!

| ๖ClaSSic a răspuns (pentru Bellax):

Nu i-am zis ca il plac si nici nu i-am dat de inteles, doar am lasat totul sa vina de la sine ( nu stiu daca am facut bine ce am facut - dar am ajuns sa fim cei mai buni prieteni cu timpul... insa acum s-a intrerupt ceva din acest fir de prietenie, daca ma intelegi ) :-\