| mariana_8176 a întrebat:

Iubitul meu ma cerut in casatorie, problema e sa accept sau nu deorece eu am 18 si el 24 si suntem impreuna de 8 luni si nu stiu ce raspuns sa ai dau, eu il iubesc mult dar cred ca e prea devreme ca sa ma gandesc la o posibila casnicie... vreau sa imi spuneti parerile voastre va pup:*!

Răspuns Câştigător
| PinkNightmare a răspuns:

Sincera sa fiu e mult prea devreme.Nici nu apuci sa gusti viata,sa vezi cum e sa lucrezi,sa stai singura la casa ta, sa intampini probleme serioase(cum ar fi nu am niciun ban si trebuie sa platesc chiria). Imi dau seama ca iubitul tau are o anumita varsta si vrea sa se aseze la casa lui, dar tu nu esti pregatita inca(mai poti astepta pe putin 7 ani pana sa te casatoresti). Daca te va iubi te va intelege.Iar, al doilea motiv este ca sunteti impreuna doar de 8 luni de zile, trebuie sa mai astepati putin si sa vedeti cum reactionati cand in cuplu o sa apara certuri si probleme serioase. Si inca un pont este sa stai un an cu iubitul tau in aceeasi casa(fara sa fiti casatoriti) ca sa vezi cum merg lucrurile.Sa nu faci asta acum la 18 ani, asteapta sa termini liceul, sa te orientezi spre o facultate daca vrei etc.

| mariana_8176 explică (pentru PinkNightmare):

Multumesc pentru sfaturi...happy o sa tin cont de elewinking

| PinkNightmare a răspuns (pentru mariana_8176):

Oricand happy

4 răspunsuri:
| DiamondShine a răspuns:

Mariana,casatoria este un ps f important in viata ta, odata ce il faci esti obligata sa-ti asumi foarte multa raspundere.Esti inca tanara, ai 18 ani,si inca nu cred ca ti-ai trait viata la maxim, ai multe de facut la varsta asta, pe care odata ce te legi de o persoana o sa-ti fie imposibil sa le mai faci.Gandeste-te ca n-o sa mai ai libertatea de acum niciodata daca faci acest pas.Sa stii ca nu niste acte te tin impreuna cu prietenul tau,asteapta sa-l mai cunosti,stati cativa ani impreuna, nu te grabii ca poate nu l-ai cunoscut in totalitate, iar cand o sa fiti casatoriti poate o sa-ti arate si alte fete ale lui.Eu una stau cu un baiat de 4 ani, de 3 ani locuim impreuna si am avut timp sa-l cunosc destul de bine incat sa ma casatoresc cu el,dar nu o facem inca pentru ca niciunul dintre noi nu este pregatit sa-si intemeieze o familie(copii,casa,serviciu). Avem destul timp si pentru asta,acum e varsta la care avem prieteni, iesim, ne distram.Muta-te cu el, stati un timp impreuna.si apoi decizia i-ti apartine.:*

| Theona11 a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parere.nu are rost sa te grabesti.mai lasa tipul sa treaca se vezi cum evoleaza lucruruile.eu sunt cu prietenul meu de 4 ani, am locuit impreuna, ne-am inteles f bine si inca ne intelegem dar consideram ca mai avem multe de invatat unul despre celealalt ca sa putem sa facem pasul asta. daca vrea cu adevarat te asteapta pana consideri tu ca esti dispusa sa te casatoresti.dar mai incearca si viata ca apoi sa nu regreti ca te-ai grabit