| keybyeTeQuila a întrebat:

Buna iubitul meu spune ca ma doreste si ca vrea s-o facem si eu vreau asta dar cind ne vedem simt ceva jos de la el adica penisul lui parca s-ar misca si cu toate astea el nu ma poate atinge pe fund pe sini dar cind vb pe tel spune ca vrea sa faca aceste gesturi cum pot sa il fac sa ma atinga si ce sa inteleg daca simt penisul lui? mersi de raspuns

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Sfatul "general" e acela : "mai aşteaptă" - DAR, aşa cum spunea şi Moon_Lilith_1995, majoritatea NU aşteaptă ( prea mult )...

Dacă ai 15 ani, ţi se spune să mai aştepţi până la 16-17; dacă ai 16 ani, ţi se spune să mai aştepţi până la 17-18; etc. - dar în "practică" situaţia este altfel!

Nici eu NU încurajez începerea vieţii sexuale la vârste "fragede" - dar tu ai deja 16 ani şi poţi fi destul de "matură" şi responsabilă pentru a face acest "pas".

Important este să fiţi destul de "informaţi" cu privire la actul sexual, la posibile "riscuri" şi cu privire la metodele de contracepţie!

Iar dacă prietenul tău e mai timid şi nu are curajul să te mângâie pe sâni şi pe fund, ar trebui să te bucure ( deoarece înseamnă că este şi el virgin ) - apoi, pentru a trece peste acest "neajuns", ar trebui să-l "ajuţi" şi tu puţin : să vă întindeţi pe pat, eventual într-o ţinută mai lejeră, să vă sărutaţi încetişor, treptat să te apropii de el ( până te lipeşti de el ), aşa o să-ţi simtă sânii, iar tu NU trebuie să te sperii de faptul că i se "mişcă" penisul ( e normal, deoarece se excită şi el ), apoi îi poţi lua uşor mâna şi să i-o pui pe sânii tăi ( sau pe fund, dar nu direct, aşa treptat ) - RESTUL vine de la sine!

8 răspunsuri:
| ℓσνє a răspuns:

Hmm, cati ani ai?batting eyelashes

| keybyeTeQuila explică (pentru ℓσνє):

| ℓσνє a răspuns (pentru keybyeTeQuila):

Nu crezi ca este cam devreme pentru sex?
Eu spun sa mai astepti pana pe la 18... doar un sfat.
Pa, paa.

| Katherineeeeeeee a răspuns:

Ai putea sa il saruti pe gat, sau sa ii iei tu mana si sa eu pui putin mai jos [ma refer pe fund]... sau s te apropi foarte tare de el.
eu zis sa astepti macar pana la 17 ani daca nu poti pana la 18 happy

| Myrru a răspuns:

In orce caz esti mult prea mica pentru asa ceva...eu zic sa mai astepti macar pana pe la 18! corpul tau nici nu a apucat sa se dezvolte complet pana la varsta asta. Daca esti de parere cu mine si el nu te intelege inseamna ca nu te merita! eu zic ca e mai bine sa imi urmezi sfatul dar tu stii ce e mai bine pentru tine si ce nu.

| HeartOfLilith a răspuns:

Toate: asteapta pana la 18laughing voi ati asteptat? Sa fim seriosi!

| MamaMiaaa a răspuns:

Mai astepata pana vei face 18 aniwinking

| Pawker a răspuns:

Pai daca simti penisul ca se misca inseamna ca i se "scoala". Ii poti lua tu mainile si sa i le pui unde vrei pe corpul tau.