| IoanaCristina26 a întrebat:

La cat timp dupa conceptie apar tuberculii montgomery? ei pot avea si alte cauze de aparitie in afara de sarcina? multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

NU are sens să faci 3-4 teste neconcludente!
Fă un test de sarcină CONCLUDENT la cel puţin 21 de zile DUPĂ contactul sexual.

Acele "brobonele albe" pot apărea datorită măririi/"umflării" sânilor, care împreună cu durerile de sâni, pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!
Menstra poate veni şi mai devreme cu câteva zile...

NU ai de ce să te îngrijorezi fără sens!
Ţi-am spus că NU ai cum să rămâi însărcinată din moment ce aţi făcut sex PROTEJAT.

O seară frumoasă.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Tuberculii lui Montgomery" se dezvoltă pe areole cam în săptămâna a 8-a de sarcină - vezi linkul :
http://www.protejamcopilaria.ro/sarcina/sarcina-saptamana-8/

Apariţia/lipsa acestora NU sunt semne concludente de sarcină ( NU înseamnă că sarcina există/nu există ).

TREBUIE să faci 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum îţi explicam în răspunsul dat anterior!

Toate cele bune.

| IoanaCristina26 explică (pentru bursuc001):

Multumesc,am facut un test, a iesit negativ dar e cam neconcludent pentru ca nu au trecut decat 10zile, ca sa ma linistesc o sa mai fac in a 14 a zi.m-am speriat din cauza faptului ca la unul dintre sani pe areola mi-au aparut cateva brobonele albe si inca mai continua sa ma doara sanii destul de tare la atingere.o sa refac testul saptamana viitoare iar daca iese negativ astept sa imi vina menstruatia care tot saptamana viitoare ar trebui sa apara.va multumesc pentru raspuns inca odata!
O seara buna!

| bursuc001 a răspuns (pentru IoanaCristina26):

Cu plăcere!

NU are sens să faci 3-4 teste neconcludente!
Fă un test de sarcină CONCLUDENT la cel puţin 21 de zile DUPĂ contactul sexual.

Acele "brobonele albe" pot apărea datorită măririi/"umflării" sânilor, care împreună cu durerile de sâni, pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!
Menstra poate veni şi mai devreme cu câteva zile...

NU ai de ce să te îngrijorezi fără sens!
Ţi-am spus că NU ai cum să rămâi însărcinată din moment ce aţi făcut sex PROTEJAT.

O seară frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite,
http://www.mamicamea.ro/preconceptie/primele-semne-de-sarcina.html
Cu placere!
Te pup!