| StaRmAgiC a întrebat:

Buna la toti.
Am nevoie mare de un sfat, de la voi.sad
Eu am stat cu un baiat de la mine din clasa si relatia a fost serioasa, tineam unul la altul.Pana ne-am despartit. A fost un chin sa-l revad zi de zi la scoala.
Acum suntem cei mai buni prieteni doar ca eu inca mai tin la el.
O data am fost intr-un club cu el si mai multi colegii.Noi doi ne asemanam in mai multe privinte si chiar la dans. Dansam foarte mult si facem o pereche destul de potrivita.Insa un coleg a venit cu o cunostinta de-a lui si fata aceea se dadea la fostul.Se baga mereu intre noi 2 si se dadea la el.
Din cate mi-a spus asa zisa prietena, el i-ar fi zis acelei fete ca inca ma mai place pe mine. Zic asa zisa "prietena" pentru ca s-a dat la un baiat cu care am venit si acela vroia sa stea cu mine, si s-a dat la "prietena mea" si ea la acel baiat.
Eu auzind ce mi-a zis prietena am incercat sa profit de asta zicandu-i ca si eu il plac si el mi-a intors spatele. Daca tot acel baiat s-a dat la "prietena ". care vroiam sa-l fac de prieten ca imi demostrase de multe ori inainte a merge in club ca ii place de mine si vrea sa stea cu mine.Pentru ca am stat 10 lunii singura si vroiam o relatie noua una in care sa ma pot baza pe partener sa nu mai sufar ca sa pot trece si etapa fostul.
Dar sambata asta imi faceam planuri cu fostul ca mergem in club si astea.
si el m-a anuntat ca va fi si fata aceea care il placea pe el.Si o spunea cu atata entuziasmsad
M-a pufnit plansul si i-am zis ca nu mai merg. Poate ca si-a dat seama ca ma oftic. Dar seara de atunci a fost cea mai urata dintre toate.Eu ce sa facsad inca tin la el si mult dar nu mai merg din cauza acelei fete.
Mi-e ca iar se da la el si el o sa vrea si nu o sa rezist sa vad acele clipe de tandrete cu ea, nici sa-mi imaginezsad.
Voi ce ati face in locul meu? Orice sfat e bine primitsad

3 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Daca lui nu-i pasa, tie de ce ti-ar pasa? O iubire neimpartasita devine patologica. Daca o sa continui in acest ritm, o sa ajungi intr-un stadiu neplacut, o sa devi solitara, marginalizata si nu ti-as recomanda! Odata cu trecerea timpului il vei uita, baieti mai sunt pe lumea asta. Nu stagna, independent de toate, viata merge inainte.

identitate
| identitate a răspuns:

Cand e vorba de iubit(a), nu alegi niciodata un/o coleg(a) (de scoala, de munca sau ce o mai fi) si nici macar din grupul de prieteni apropiati.Intai de toate, e bine sa-ti largesti orizonturile.De obicei e vorba de obisnuita, de faptul ca vezi persoana respectiva foarte des, nu de altceva. Apoi, daca iese prost (si iese din motivele pe care le-am pomenit)...esti obligat(a) sa vezi persoana respectiva prea des.Nu cred ca vrei sa fii cu el.Nu-ti place ca v-ati despartit, ca nu a mers. Iar faptul ca-l vezi des, te face sa simti oarecum ca sunteti inca impreuna.Iti spun sigur ca despre asta e vorba.Nu numai ca sunt foarte multe cazuri, dar am trait asta si pe pielea mea.
Cand esti matur(a) si extrem de sigur(a) ca o sa dureze mult timp, poti sa incerci, dar asa nu.
Tu ai facut aceeasi greseala de doua ori. Te invarti in jurul cozii si iti faci rau singura.
"Cauta"-ti un prieten care nu are treaba cu cercul tau actual de prieteni. Unul cu care sa nu iesi in acelasi timp cu cei cu care esti obisnuita sa iesi. O sa vezi ce repede iti trece dorul de asta!winking

| winkey a răspuns:

In primul rand vorbeste sincer cu el... spune-i ca inca mai tii la el si vezi cum reactioneaza... daca il pufneste rasul sau te ia peste picior nu-i de nasul tau daca nu ar fi sanse sa mai tina la tine. daca te mai place incearca sa o scoti pe fata aia din peisaj tine-l ocupat cand sunteti toti trei. dar nu uita vorbeste sincer cu el si marturiseste-i.mult noroc!