| BlancaFantasma a întrebat:

Un sfat va rog! Gresesc daca refuz un baiat care spune ca vrea sa stea cu mine, doar pentru ca mie diferenta de varsta mi se pare foarte mare? Gresesc daca vreau sa ma indragostesc de un baiat de varsta mea (cel mult cu 3`4 ani mai mare), care sa fie copilaros ca mine, si sa avem aceleasi idealuri, sperante? adica eu am 18 ani si am trecut in ultimul an de liceu, iar cel care vrea sa stea cu mine are 26 de ani si lucreaza demult.Am o gandire proasta daca spun ca 8 ani e diferenta mare? Adica el nu e ceea ce`mi doresc, eu vreau sa merg la facultate peste un an si nu imi imaginez un "barbat" de 27 de ani asteptandu`ma sa ma intorc acasa.De ce baietii acestia care ar trebui sa isi gasesca o femeie cu care sa se casatoreasca, se incurca cu fete mai mici cu care stiu ca nu pot ajung nicaieri pana la urma? Adica ce rost ar avea sa stau cu el deca are 26 de ani si oricum eu nu ma gandesc la maritis decat peste cel putin 6-7 ani? se poate sa il refuz si pentru ca de fapt mie imi e frica sa ma indragostesc si sa sufar apoi? asa am patit cu fostul si desi am stat cu el doar 3 luni, nu l`am uitat nici azi, dupa un an...sad

4 răspunsuri:
| Ellenna a răspuns:

Dragostea nu are vârstă, se spune. Acest lucru îl demonstrează numeroasele cupluri în care diferenţa mare de vârstă nu influenţează bunul mers al relaţiei. De ce tot mai multe tinere preferă bărbaţii mai în vârstă? Motivele ţin de partea financiară, ai fi tentată să răspunzi. Află însă că sunt şi alte motive, poate mai importante. Un bărbat mai matur impune mai mult respect şi poate fi găsit mai atrăgător decât unul tânăr, susţin psihologii.

Este demonstrat ştiinţific faptul că femeile se maturizează mai repede decât bărbaţii. Astfel, o femeie de 20 de ani poate considera imatur un bărbat de vârstă apropiată şi astfel se poate orienta spre bărbaţi mai în vârstă care s-o înţeleagă şi să-i ofere lucrurile de care consideră că are nevoie. Maturitatea la care au ajuns bărbaţii de peste 30 de ani conferă şi o senzaţie de siguranţă, iar acesta este unul dintre aspectele care fac o relaţie cu un bărbat mai în vârstă reuşită.

O data ce tu te-ai decis ca nu vrei o relatie cu acest baiat, deoarece nu te vezi in viitor alaturi de el, cel mai bine ar fi sa ii spui. Nu il lasa sa se indragosteasca si sa sufere doar pentru ca iti este tie frica sa nu suferi mai tarziu. Vorbeste deschis cu el si spune-i ceea ce ne-ai spus si noua : "Am o gandire proasta daca spun ca 8 ani e diferenta mare? Adica el nu e ceea ce`mi doresc, eu vreau sa merg la facultate peste un an si nu imi imaginez un "barbat" de 27 de ani asteptandu`ma sa ma intorc acasa."

"De ce baietii acestia care ar trebui sa isi gasesca o femeie cu care sa se casatoreasca, se incurca cu fete mai mici cu care stiu ca nu pot ajung nicaieri pana la urma?" Pentru ca de cele mai multe ori, cu fetele acelea mai mici au o relatie de lunga durata, pentru ca isi doresc sa mai copilareasca o vreme (macar in timpul liber ) Si alaturi de o femeie care lucreaza nu pot face lucrul acesta. El -obosit, ea -obosita. unde se ajuge tongue?! E altceva cand vine obosit si gaseste pe cineva plin de energie care il binedispune.

"Adica ce rost ar avea sa stau cu el deca are 26 de ani si oricum eu nu ma gandesc la maritis decat peste cel putin 6-7 ani?" Stii tu sigur ca el vrea sa se insoare mai devreme? poate si el se gandeste sa se insoare tot peste 6-7 (sau chiar mai multi ) ani.

"e poate sa il refuz si pentru ca de fapt mie imi e frica sa ma indragostesc si sa sufar apoi?:. Se poate, dar poate langa el vei avea o relatie mai lunga deat cu fostul. E alegerea ta. Bafta ^^

| cherrybomb a răspuns:

Ai grija cum il refuzi, nu il lua pe ocolite, refuzal in cel mai frumos mod, sp ca nu poti sta cu un tip asa de mare, ca u esti o pustoiaca bla bla.

___
mi s-a intamplat ceva asemanator
eu am 18 ani si tipul 24 l-am refuzat destul de frumos dar nu a inteles si a inceput sa imi faca destul d emult rau.

| jonnnyyy a răspuns:

Da...vorba vine ca varsta nu conteaza daca iubesti.Dar mie mi se pare destul de mare, si eu am 18 an tot in ultimul an de liceu si o fata de 13 ani jumate adica 5 ani jumate diferenta se tine de mine.Si i-am spus:imi pare foarte rau dar diferenta e prea mare.Asa ca parerea mea este 100% NU si o sa vezi ca am dreptate!

| KoreGumiho95 a răspuns:

Nu.clar este mare pentru tine si chiar naspa sa ai un iubit asa de mare.eu cred ca faci cea ce trebuie refuzandul. funda big grin