| BlancaFantasma a întrebat:

Un sfat va rog! Gresesc daca refuz un baiat care spune ca vrea sa stea cu mine, doar pentru ca mie diferenta de varsta mi se pare foarte mare? Gresesc daca vreau sa ma indragostesc de un baiat de varsta mea (cel mult cu 3`4 ani mai mare), care sa fie copilaros ca mine, si sa avem aceleasi idealuri, sperante? adica eu am 18 ani si am trecut in ultimul an de liceu, iar cel care vrea sa stea cu mine are 26 de ani si lucreaza demult.Am o gandire proasta daca spun ca 8 ani e diferenta mare? Adica el nu e ceea ce`mi doresc, eu vreau sa merg la facultate peste un an si nu imi imaginez un "barbat" de 27 de ani asteptandu`ma sa ma intorc acasa.De ce baietii acestia care ar trebui sa isi gasesca o femeie cu care sa se casatoreasca, se incurca cu fete mai mici cu care stiu ca nu pot ajung nicaieri pana la urma? Adica ce rost ar avea sa stau cu el deca are 26 de ani si oricum eu nu ma gandesc la maritis decat peste cel putin 6-7 ani? se poate sa il refuz si pentru ca de fapt mie imi e frica sa ma indragostesc si sa sufar apoi? asa am patit cu fostul si desi am stat cu el doar 3 luni, nu l`am uitat nici azi, dupa un an...

3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

In dragoste nu prea mai poti sa impui reguli si de aceea simt ca te temi de dragoste si gasesti pretexte in varsta,timp, samd! Nu generaliza, fii rationala dar iubeste neconditionat!

| AnaMaryNicol a răspuns:

Poi mai cu frica asta nu o sa faci nimic in viata si mai bine incerci decat sa traiesti toata viata gandindu'te la ce ar fi fost daca... nu crezi? Adica nah ok e putin mai mare decat tine dar odata ce va simtiti bine impreuna si atractia este reciproca atunci de ce nu? Prin felul tau de a fi, mai copil poate l'ai facut sa se simta bine in prezenta ta sa te vrea mereu langa el... Daca exista doar atractie fizica si tu iti doresti ceva mai mult de la el adica o relatie serioasa si de lunga durata mai bine va mai cunoasteti sa vedeti daca exista potrivire de caractere adica nah chestii comune hobbyuri interese scopuri intelegi tu. Vorbeste cu el fata in fata nu la telefon si nici pe mess si intreaba-l ce simte pentru tine si ce vrea de la tine cred ca ar fi cel mai ok asa. Si in ceea ce'l priveste pe fostul iubit al tau nu stiu care a gresit sau nu a gresit si care a suferit sau nu a suferit dar intelege ca nu toti oamenii de pe pamant sunt la fel. intr-adevar odata ce ti s-a intamplat odata de 2 ori sau poate chiar 3 sau 4 ai senzatia ca se v'a tot repeta dar nu e deloc asa trebuie sa incerci stii cum se spune Daca nu risti nu castigi.winking Sper ca te'am ajutat cat de cat si Multa Bafta!

| Lala_4159 a răspuns:

Daca nu il iubesti atunci nu vad care e problema! Fie si de virsta ta este esential sa va iubiti, altfel ce rost ar avea sa stati impreuna?:: happy