| DelliaRennata a întrebat:

Pot fi însărcinată dacă mi-a venit menstruatia? Pe 15 Noiembrie am avut contact sexual neprotejat, a ejaculat in mine, iar pe 7 luna asta mi-a venit, a durat cam 7 zile și am avut dureri și toate simptomele pe care le am mereu la menstruație. Am un ciclu menstrual regulat și îmi vine mereu la data fixa, pe 7. Pot fi însărcinată?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine nu mai face sex decât după ce te căsătorești. Dumnezeu a creat sexul pentru persoanele căsătorite nu pentru ca fetele să trăiască mereu cu teroarea că ar putea să rămână însărcinate.

| DelliaRennata explică (pentru ania):

Suntem căsătoriți și ne dorim acest lucru... Speram sa fiu însărcinată cu toate ca mi-a venit menstruatia, am auzit ca este posibil. Dacă nu îmi doream un bebe nu as fi făcut sex neprotejat.

| DeyCj a răspuns:

Nu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca, actul sexual a fost intretinut cu 23 de zile mai devreme de data de incepere a sangerarii menstruale si a noului ciclu menstrual (15.11 - 07.12 = 23 zile), reiese ca procesul OVULATIEI a avut loc in data de 23 Noiembrie (07.12 - 14 zile = 23.11) si in acest caz reise ca PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual a fost situat in perioada cuprinsa intre 19.11 si 24.11.
Pe baza analizei prezentate, rezulta ca in mod absolut sigur a fost cu totul IMPOSIBIL (100%) sa se poata forma sarcina, fiindca spermatozoizii existenti in sperma ejaculata in vagin in data de 15.11 ar fi putut in mod cu totul exceptional sa supravietuiasca pana in data 20.11 adica altfel spus, toti spermatozoizii au murit cu 3-4 zile inainte sa aiba loc eliberarea OVULULUI din OVAR.
Este cu totul IMPOSIBIL ca in cazul prezentat sa se poata forma sarcina. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, nu sunt sanse sa fii insarcinata.

| Sofer a răspuns:

Pai dacă ți a venit menstruația. Șanse nu sunt de sarcina.

| Teo29 a răspuns:

Nu, nu poti fi gravida daca ti-a venit menstruatia.

Pe viitor, folositi prezervativul corect, de fiecare data...sa nu mai exista riscul de sarcina daca nu iti doresti acest lucru

| anarosca78 a răspuns:

Se întâmplă rar să ai menstruatie peste sarcină, ca să fi sigură îți poti face un test de sarcină după 21 de zile de la contactul sexual.

| DelliaRennata explică:

Am uitat sa Menționez ca de câteva zile am grețuri și mi se face rau de la anumite mirosuri... am înțeles ca este posibil sa ai menstruație și in timpul sarcinii