| Alex99612 a întrebat:

Luni seara am întreținut relații sexuale cu iubita mea.Am făcut neprotejat in jur de 25-30 de secunde fără sa ejaculez dar am auzit despre lichidul preejaculator și ne am îngrijorat.La 24 de ore a luat pilula de a doua zi (escapelle)...sunt șanse sa rămână însărcinată?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

După ce ca nu stii nimic in materie de sex, se mai si îndoapă cu pastile care sunt "bombe" îi face praf organismul, stomacul etc, trebuie sa citesti mult inainte de a face sex cu o fată, voi de obicei nu ave ti rabdare ca lucrurile sa mearga frumos, voi săriti peste etape si hop ajunge ti in pat, si după aceea va panicati, aoleu ce am facut, va ramane sau nu insarcinată, asta este teama tinerilor care fac aiurea sex fara sa cunoască niste lucruri înainte, cititi mă, nu va apucati ca animalele din instinct sa dati din fund, informati va înainte de a ajunge goi in pat, ca după aia dati de belele greu de rezolvat, o lasi gravida, ea sigur nu are mai mult de 15, 16 ani, si tu la fel, ce faci după aceea o " bati" la cap sa avorteze ca tu nu esti pregatit sa devii părinte si nici ea, si asa o nenorocesti pe fată, avortul lasa urme dureroase, este o crimă oribilă avortul, de aceea sexul se face numai si numai între soț si țotia lui care sunt la o varsta matură si cu o capacitate de gîndire matură, nu voi niște copii, părintii vostrii ce zic? Sunt mîndrii de voi?

| corbulalbrosu a răspuns:

Conditia strict necesara si obligatorie pentru ca o sarcina sa se poata forma/sa ia nastere se poate realiza NUMAI daca intruna dintre zilele sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual, ajunge IN VAGIN indiferent prin ce mod si in ce cantitate SPERMA VIABILA. Sarcina NU se poate forma sau sa ia nastere in afara zilelor fertile si nici prin intermediul lichidului preejaculator fiindca acest lichid asa cum este produs de glandele bulbouretrale (Cowper) NU contine spermatozoizi viabili, rolul si rostul acestui lichid este cu totul altul. Numai daca sexul a fost intretinut in timpul perioadei fertile a acestui ciclu menstrual doar in acel caz ar fi putut exista posibilitatea si probabilitatea de a se putea forma o sarcina insa si atunci doar in cazul in care din cauza lipsei de experienta ai fi ''scapat'' SPERMA in vagin. In caz contrar folosirea pastilei contraceptive Escapelle a fost facuta intr-un mod IRESPONSABIL si absolut INUTIL. Depinde in ce moment al ciclului menstrual a avut loc sexul, fiindca momentul administrarii pastilei depinde de acest lucru. Intotdeauna exista o probabilitate de circa 5-8% de a ramane sarcina daca aceasta exista deja in momentul folosirii pastilei si dinacest motv eficienta pastilei Escapelle este apreciata la un maxim de 95% conform garantiei oferite de producator. Daca pastila a fost administrata corect in timpul PERIOADEI FERTILE si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident" (ruperea prezervativului), atunci eficienta pasilei Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de momentul folosirii in cadrul ciclului, adica inainte de a se produce ovulatia, dar si de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In primele 0-24 de ore - are o eficacitate maxima de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Exista si examene/teste/exerctii "orale" care au mai putine surprize.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se intampla cand niste tarani fac "sex".
Vine corbulalbrosu imediat si va lamureste.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

10+, ca de fiecaredata : scurt si la obiect!