| iFuckingHateYou a întrebat:

M-am despartit de prietenul meu acuma 2 saptamani in urma ..problema este ca nu pot trece peste si, simt ca innebunesc.
De uitat nu am cum, dar macar sa nu mai sufar atat de mult. vreo idee, niste sfaturi? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Ryuzaki2 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa constientizezi faptul ca acea persoana s-a schimbat si ca nu mai este la fel ca in momentul in care ai inceput sa dezvolti sentimente pentru el.
Din pacate, omul este intr-o permanenta schimbare, insa uneori aceste schimbari afecteaza mult pe cei care tin la acea persoana.
Fii sincera cu tine si pune-ti intrebarea : mai este la fel persoana de care te-ai indragostit? mai este la fel ca in momentul in care ai cunoscut-o si in care ai inceput sa ai anumite sentimente pentru el? Daca raspunsul este nu, atunci este pe calea cea buna.
Gandeste-te si tu in felul urmator : iti este dor de acea persoana, insa nu iti este dor de el ca si fizic ci iti este dor de unele clipe pe care le-ai petrecut alaturi de el/ea. Din moment ce s-a schimbat, este imposibil ca in clipa de fata sa mai petreci astfel de clipe frumoase.
Acum stau si te intreb : din moment ce nu mai este posibil sa te mai simti bine alaturi de acea persoana, are rost sa fii suparat/a, sa nu ai chef de nimic, sa suferi degeaba? Gandeste-te ca ai putea fi fericit/a alaturi de altcineva, de cineva cu care poti sa te intelegi mult mai bine, care poate avea sentimente mai puternice decat precedenta persoana la care ai tinut.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna dimineata happy
Nu ai specificat care a fost motivul despartitii,dar inainte de a trece la urmatorul pas,e important sa stii sigur daca mai aveti sau nu o sansa.
Daca esti sigura ca motivul a fost grav si nu puteti trece peste, e momentul ca tu sa-ti ocupi timpul.
Altfel, te vei gandi intr-una la el, la momentele petrecute impreuna si vei suferi.
Accepta realitatea. Mereu spun asta... de ce? Pentru ca e important sa apreciezi ce ai avut. Au fost momente frumoase si urate, au fost momente in care, presupun, radiai de fericire. Asa ca, nu le regreta.
Accepta ca s-a terminat si stii citatul acela foarte frumos : '' Orice sfarsit e un nou inceput!''
Ocupa-ti timpul cat poti de mult. Cum? Facand ce-ti place. De exemplu, poti sa te uiti la un film, sa iesi la o plimbare, sa citesti, sa faci orice te tine ocupata.
Treptat, te vei simti tot mai bine si, chiar daca nu-l vei uita curand, pentru ca nu ai cum atata timp cat a fost o persoana importanta pentru tine, interesul pentru el va scadea incetut, incetut.

Apoi, cand vei intalni un baiat care sa-ti suceasca iarasi mintile, il vei uita pe cel de acum si vei fi din nou mega indragostita si vei avea iarasi fluturasi in stomac.
laughing

O sambata frumoasa!

| VladGH a răspuns:

Eu credeam ca numai fosta mea este asa de nebuna. Dupa cum se vede mai exista. Trebuie sa acceptati realitatea nu va mai distrugeti asa

| Ankutzaaa a răspuns:

Am o intrebare: Cat timp ati fost impreuna?

| sunrises a răspuns:

De uitat il vei uita, de intalnit vei intalni alta persoana atunci cand vei fi pregatita...

Nu te grabi sa uiti relatia asta printr-o alta relatie! Acum esti vulnerabila, trebuie mai intai sa se aseze apele, altfel nu vei face bine acelei relatii.

Si inca ceva foarte important!
Ei bine, fii sigură că, pentru cel care va deveni viitorul tău soţ, pentru împlinirea şi liniştea acelei căsătorii, moralitatea şi demnitatea ta de până atunci, vor fi condiţii de bază!

| emily27ro a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti nonstop la el, evita locurile care le frecventati voi doi, plimbate, iesi cu prietenele, joaca-te pe net, nu mai pastra poze cu el, nici cadouri de la el; un sfat fa-ti alt prieten pentru ca nu se merita sa suferi.

| Adele29 a răspuns:

In doua saptamani nu ai cum sa uiti iti zic din proprie experieta. dupa doua lun insa am cunoscut un baiat de un milion de ori mai grozav si frumos ca ex-ul.am un an acum si in curand ma casatoresc si chiar l-am uitat de mult.

| Loredana122 a răspuns:

Stai cu prietenii, stai pe facebook, joaca-te jocuri, fa un sport, mergi la cumparaturi, mergi la un suc seara cu fetele, cunoaste baieti noi, si gandeste astfel : "Daca mama nu-l uita pe fostlu ei iubit, si nu-l intalnea pe tatal tau, tu nu erai azi " laughing!