| andraioana34 a întrebat:

De putin timp am o noua relatie,el a inceput sa tina la mine,ma suna intr-una, imi trimite mesaje, intr-un cuvant nu imi place de el. Problema este ca vreau sa raman cu el pentru ca imi dau seama ca s-a indragostit de mine si tine la mine si vreau sa-l inlocuiasca pe fostul meu iubit (am stat cu el 3 ani). Problema e ca nu vreau sa ma impac cu fostul desi il mai iubesc si din cand in cand mai vorbim la telefon si el vrea sa ne impacam. de ce vrea sa ne impacam daca stie ca am prieten? eu in trecut nu mai ma intorc desi il mai iubesc...ce vrea fostul ca nu inteleg? ma mai iubeste? cat despre actualul prieten,nu imi place de el si nu cred ca o sa il iubesc cu toate ca are ganduri, sa imi cunoasca parintii, sa ne mutam impreuna si multe altele. oare cum va fi sa traiesc in minciuna? dati-mi sfaturi va rog.aici sau in privat

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu joci corect pentru niciunul dintre ei si chiar nici pentru tine! In loc sa ne tratam bubele, luam o haina pe noi sa nu se vada.Cam asta faci tu! Prefera singura, dar cu sufletul impacat ca esti corecta.Nu trebuie sa -ti gasesti justificari in fata fostului si nu trebuie sa te joci cu sentimentele actualului.Toate se platesc intr-o zi!

| irina20 a răspuns:

Daca fosta relatie mergea, nu erai azi cu acest baiat care tte respecta si tine la tine. Poate vrei sa auzi chestii de genul "fostul te vrea, te iubeste, nu poate sa stea fara tine" etc dar aste nu vor face decat sa te deruteze si mai mult.Fostul te-a avut,n-a stiut sa te aprecieze si sa te iubeasca si acum vrea ca tu sa nu fi fericita cu altcineva,nu neaparat ca te vrea inapoi, doar asa sa se simta el mascul.
Daca chiar nu poti sa-i dai o sansa noului iubit, spune-i.E pacat sa-l ranesti.
Dar daca spui ca el te iubeste asa, incearca sa-l cunosti, vei fi surprinsa cand vei incepe sa tii la el.

| LeontinAndrei a răspuns:

Andra, de fiecare data cand spui ca il iubesti pe fostul este ca si cand te-ai intoarce in trecut.

Spui ca nu iti place de prietenul tau si ca vrei sa ramai cu el. Ideea este urmatoarea: Tu poti sa il faci pe el sa se schimbe, sa fie barbatul pe care ti-l doresti, insa asta necesita timp. Crezi ca esti dispusa sa investesti foarte mult timp in aceasta modificare? Crezi ca, daca se va schimba, relatia voastra va fi una de lunga durata?

Daca raspunsul tau este "Da", atunci iti vooi spune ce ai de facut pentru a-l face pe el sa fie asa cum vrei, insa daca nu esti sigura de raspuns, atunci nu se merita sa continui. El daca te iubeste, oricum va avea de suferit la despartire si cu cat va fi o relatie mai lunga si mai falsa, cu atat va suferi mai mult.

Alegerea iti apartine. Gandeste-te foarte bine si lasa-mi un raspuns (aici sau pe privat) si discutam.

Cat despre fostul tau prieten, nu mai tine la tine, ci pur si simplu stie ca esti intr-o relatie si acum te testeaza sa vada cat de fidela esti prietenului tau si daca esti genul care isi inseala partenerul.

Be smart and take care.winking

| Danysan a răspuns (pentru LeontinAndrei):

Mestere ea nu il place fizic-Aici e mare problema -Asta se rezolva numai prin operatii estetice si nu stiu daca se merita...

| NoSmile a răspuns:

Buna!
''Ce tie nu iti place,altuia nu-i face''.
Ti-ar fi placut ca prietenul tau sa stea cu tine doar pentru a o inlocui pe fosta,sa fie rece si absent cu tine,sa mai pastreze legatura cu fosta pe care o iubeste?
Iti spun eu ca nu!
Iar baiatul asta sigur simte ca tu ai gandul in alta parte,oricat teatru ai juca,se simte!
Sau,poate sa fie prea indragostit si prea orb.
Nu e bine ce faci! Nu trebuie sa fi cu el doar pentru ca ai nevoie de cineva langa tine,ii faci rau,mult rau.
Pune-te in locul lui si vezi ce-ai simti.
Desparta-te de el cat mai curand,acum cat inca nu a ajuns sa te iubeasca. Mai tarziu suferinta va fi mai mare.
Cat despre fostul,nu prea stiu ce sa zic. E normal sa nu-l intereseze ca ai prieten,ba chiar lucrul asta il ambitioneaza sa te recucereasca.
Vrea sa iti testeze iubirea fata de el.
De ce inca te mai cauta?! Pai de ce te intrebi lucrul asta? Chiar el ti-a spus ca vrea sa va impacati.
Acum tu decizi daca merita sau nu. Analizeaza situatia la rece si vezi daca mai merita,daca nu, stai singura pana intalnesti un baiat de care sa-ti placa.
Asa e cel mai bine!
Faptul ca te folosesti de un anume baiat, ca sa uiti de altul nu functioneaza, dimpotriva te ajuta sa te gandesti si mai des la fostul, sa-i compari. Am dreptate?
O relatie de 3 ani nu se uita asa de usor. Trebuie timp si rabdare!
Te pup!
Si bafta orice ai alege!

| XxBlueRosexX a răspuns:

Nu e deloc bine ce faci, stai cu el fortat si e destul de greu. Pe fostul lasa-l in treaba lui cat despre actualul daca nu iti place nu mai sta cu el, stai linistita ca nu va suferii dupa relatie. Incearca sa ii spui si vei vedea ca va fi mult mai bine. Stai ceva timp singura pana cand va inceta iubirea pentru fostul si inceraca sa ai alta relatia cu cineva de care iti place cu adevarat si pe care il vei iubii, situatia in care esti acum e detul de neplacuta. Baftawinking

| Danysan a răspuns:

Eu te intreb urmatoarele lucruri si ar fi bine sa iti raspunzi singura.1-Daca vb cu fostul o faci pentru ca simti nevoia sau pentru ca el incearca sa te convinga sa va impacati.De ce nu il palci pe TIPU asta cu care esti -e naspa sau ce?-Uitat-te la tine crezi ca esti chiar asa de frumoasa? Tu crezi ca intr-o relatie conteaza numai aspectu fizic? Frumusetea e treacatoare tine minte -dar un om care tine la tine gasesti mai rar.Sa nu te insele, sa tina la tine, si sa te iubeasca neconditionat.Bun e urat -crezi ca poti face ceva sa schimbi asta? Eu am o vorba :Sta in puterea noastra ca oameni sa facem totul posibil...

| fotbalistata a răspuns:

Niciodata nu o sa il "inlocuiasca" pe fostul.ar fi bine sa fii o perioada singura, sa iti pui gandurile in ordine.cu cat aceasta relatie cu actualul va merge inainte, cu atat e mai greu sa te desparti.

| twopeist15 a răspuns:

Deci mai bine te desparti de el cat mai repede deoarece el o sa inceapa din ce in mai mult la tine si dupa ce o sa afle o sa sufere mult.