| miculvoinic a întrebat:

Buna, m-am gandit sa apelez si eu la voi cerandu-va un sfat. Trec printr-o perioada dificila si incerc sa gasesc cat mai multe raspunuri, o sa ma exprim pe scurt. Am 18 ani si sunt putin pus pe ganduri in legatura cu viata mea sexuala, prima mea experienta de genul acesta am avut-o acum aproximativ un an cu o persoana la care nu m-as fi asteptat si aparent incepuse bine pana sa imi pun prezervativul ( din acel moment erectia a disparut ), l-am scos, erectia a revenit. L-am pus iar, am penetrat putin si din nou erectia s-a dus.
De atunci tot stau cu frica esecului si nu stiu. Nu ma pot concentra pe altceva, nu pot fi eu

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Totul este in capusorul tau!
daca te gandesti mai bine ca prezervativul ala iti da toata siguranta si protectia de care ai nevoie, atunci il pui, ca nu te musca, nu te doare, nu te sugruma si nici nu te raneste, in schimb, te scapa de posibile boli sexuale de care poti sa suferi pe veci sau chiar sa mori.
Bolile sexuale in Romania se gasesc la tot pasul, din cauza lipsei educatiei sexuale si a mentalitatii ca prezervativul musca.
Te asigur eu ca nu musca, nu doare dar confera placere si siguranta atat fetei cat si baiatului.
Citeste pe internet si vezi cati regreta caposenia de a nu purta prezervativ, cand au avut sex neprotejat si au luat HIV, cati au luat sifilis, gonoree sau altele... si cati stiu ca viata lor este pusa sub semnul intrebarii, din lipsa de educatie sau pur si simplu din frica ca-l musca prezervativul.
Daca realizezi cat de important este sa folsoesti prezervatiul si cat este de usor sa-l folosesti, cred ca poti trece cu succes peste asta, avand si erectie si bucurandu-te efectiv de un act sexual normal. Invata sa-l folosesti, pune-l cand te masturbezi si te vei obisnuii.
Totusi, problema asta este intalnita la multi tineri care abia isi incep viata sexuala, si dau vina pe prezervativ ca se termina in primele secunde sau le moare erectia, din vina masturbarii, de fapt.
Problema este in totalitate in capusorul tau si trebuie sa lutpti cu tine sa intelegi ca nu ti se intampla nimic si ca uneori este jenant sa-ti moara erectia, dar este normal, intamplandu-se tuturor, macar odata in viata.

| miculvoinic explică (pentru Violleta2022):

Iti multumesc pentru raspuns, deci este o problema care se poate rezolva in orice caz. sper.
Intr-adevar eram la inceput, poate si emotiile au avut o mica parte din vina, nu incerc sa dau vina pe prezervativ ci doar am spus ceea ce mi s-a intamplat in acel moment. Si asta m-a facut sa imi pierd increderea in mine

| miculvoinic explică (pentru Violleta2022):

Intr un timp ma gandeam sa merg chiar la un psiholog pentru a discuta desprea asta, ar fi o idee rea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru miculvoinic):

Nu este o idee rea, dar nu este o problema grava, ca sa necesite sedinte la un psiholog.
Trebuie doar sa INTELEGI ca sex fara gumita aia este prea periculos. In plus, pe langa protectie, confera siguranta si lipsa de stres si fetei, care se poate bucura de partida sexuala mai intens, fara sa stea cu frica, cum stai si tu, ca o poti lasa insarcinta.
O sarcina accidentala nu-i mare branza, mergi la un gineoclog si in 10 minute, sub anestezie, se rezolva.
Dar daca iei o boala venerica din cele grave si mortale precum HIV, sifilis, gonoree... atunci nu ai de ales, decat sa te caiesti pana mori, ca nu ai purtat gumita aia.
Din pacate, infectatii cu HIV nu au nici un feld e simtom in primele 6 luni de infectie, deci, nu ai de unde sa stii cand l-ai luat si de la cine l-ai luat.
Evident, in 90% din cazuri, nu se va recunoaste ca el sau ea, au mai avut sex si cu alti parteneri cu sau fara protectie.
Omul minte intentionat, ca sa se protejeze de alte intrebari inconfortabile.
La tine, anii de masturbare, duc la inhibare acum, partial pentru ca esti in fata unei fete si ti-e teama sa nu o dezamagesti, partial pentru ca aici trebuie sa muncesti cu adevarat, nu doar sa-ti folosesti propria mana, asa cum simti.
Ideea este ca, trebuie sa-ti muti gandul de la ceva rau in privinta prezervativului si sa accepti ideea ca tocmai acel lucru, iti poate salva viata si chiar oferii placere.
Invata sa-l folosesti cand te masturbezi, ca sa vezi ca nu-i atat de rau!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Se poate intampla din cauza ca nu esti obisnuit cu senzatia, cu placerea pe care ti-o ofera o femeie, cu prezervativul.
Ca sa nu mai ai frica esecului incearca atunci cand te mastrubezi sa o faci cu prezervativ spre exemplu iar urmatoarea partenera sa fie una ce sa aiba rabdare cu tine, sa te inteleaga si sa fie atenta.

| MarinelBaiatuChelCuECLER a răspuns:

Nu o bagi bine