| Pisyamy a întrebat:

Buna! Ma confrunt cu următoarea problema! Am luat 2 luni duphaston câte 2 pe zi timp de 10 zile, am luat septembrie și octombrie, pe 8 noiembrie trebuia sa îmi vina menstra și ea nu a venit am 5 zile întârziere! Ideea e alta am făcut un test de sarcina sâmbăta, cred ca e făcut cam devreme! Oare am rămas însărcinata?
Îmi e frica sa nu o pierd deoarece acum 5 ani am mai pierdut o sarcina din cauza lipsei de progesteron! Dacă am luat duphaston cât ma poate proteja pana aflu? Mulțumesc aștept răspunsuri

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina corect, se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

Orice test facut inainte de 21 de zile va fi inutil si eronat.

| Pisyamy explică (pentru Violleta2022):

Ok! Dar deși am luat duphaston 20 de pastile timp de 10 zile, mai poate fi vorba despre o dereglare hormonala? Întreb și sunt foarte panicata deoarece îmi e frica sa nu se oprească din evoluție din cauza deficitului de progesteron, având probleme, el fiind mic
Mulțumesc foarte mult pentru răspuns

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pisyamy):

Asta nu am de unde sa stiu, doar medicul care ti le-a prescris stie, in functie de ce ce boala sau dereglare hormonala ai tu si cat este de severa, tratamnetul hormonal fiind de lunga sau scurta durata.

| Pisyamy explică (pentru Violleta2022):

Mi-a dat duphaston pentru ca aveam 0, 72 progesteronul... A zis sa iau timp de 6 luni! Și ne vedem după 6 luni sau când apare sarcina! Ideea e ca și când luat 5 zile de duphaston tot îmi venea în a 5-6 zi! Am început sa iau din septembrie prima data, apoi octombrie a fost a doua luna, împreună cu folate și Sun D3.
Mulțumesc pentru răspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pisyamy):

Pai ti-a dat tratament hormonal pe minim 6 luni si au trecut abia 2 luni... deci, mai ai cale lunga sa se ajusteze hormonii si sa se schimbe ceva in corpul tau. Totul se face cu incetineala, fiindca hormonii sunt foarte sensibilis i daca se baga doza mare, se declanseaza boli tiroidiene, noduli mamari, chisturi ovariene, fibroame sua tumori.
Rabdare, ca dureaza mult pana se vor observa schimbari in corp.