| Panda20075 a întrebat:

Am avut ultima menstra pe 12 până pe 17 octombrie. Am avut contact sexual neprotejat. La o saptamana dupa sfârșitul lui octombrie am inceput sa am un fel de greturi dimineață si seara, am facut test de sarcina dar a iesit negativ. Acum mi-a venit menstra ieri pe 7 noiembrie. Însă trebuia sa imi vina peste 7 zile adică pe 14 noiembrie, adica cu o saptamana mai devreme. Este o posibilă sarcină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea sangerarii menstruale exclude existenta unei sarcini implantate in uter in proportie de peste 99% mai ales in situatia in care procesul de sangerare se desfasoara in conditii similare sau identice d.t.p.d.v. cu sangerarile menstruale anterioare. Fiindca ciclul menstrual a avut lungimea de 28 de zile adica numarul de zile considerat ideal, (12.10 - 08.11 = 28 zile), se poate aprecia ca sangerarea a pornit exact la termen si nu mai devreme cu 7 zile asa cum ai afirmat. Asa ca, reiese ca in niciun caz NU poate fi vorba de existenta unei sarcini chiar si ipotetice.
Rationamentul prezentat poate fi si gresit si drept urmare sa NU fie valabil, dar numai daca intotdeauna lungimea ca numar de zile a ciclurilor menstruale anterioare a fost mereu de 35 de zile. Multa sanatate!

| Panda20075 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos pentru răspuns! Insa au avut loc niste schimbari foarte ciudate cum ar fi sani măriți, dureri si, greturi. Nu am mai avut asa până acum. Iar din cate am mai citit pe internet la unele femei/fete in primele 3 luni de sarcina au menstruatie

| Panda20075 explică (pentru corbulalbrosu):

Eu am instalată pe telefon acea aplicatie cu "calendarul menstrual" si de asta sunt convinsă că mi-a venit cu 7 zile mai devreme

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Panda20075):

Nu mi-ai raspuns la intrebarea privind caracteristica principala a ciclului tau menstrual si anume daca este de tipul NEREGULAT sau este REGULAT. Aplicatia ''calendar menstrual'' ofera informatii REALE, CERTE, EXACTE si CORECTE numai in cazul in care ciclul menstrual este de tipul FOARTE REGULAT, adica numai in cazul in care lungimea ca numar de zile a fost mereu aceeasi in ultimele 7-9 cicluri menstruale, perioada in care NU s-a produs/constatat o abatere mai mare de +/- 2 zile. In caz contrar informatiile sunt INCORECTE, ERONATE si fara nicio utilitate practica.

| Panda20075 explică (pentru corbulalbrosu):

Este neregulat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Panda20075):

Acum 5 ore | Panda20075 explică (pentru corbulalbrosu):
Este neregulat
In acest caz folosirea aplicatiei ''Calendar menstrual'' este 99% INUTILA, FARA ROST, fiindca informatiile sunt ERONATE, GRESITE

| Panda20075 explică (pentru corbulalbrosu):

Aaa am înțeles iti multumesc frumos pentru raspunsurile date