| doareu237 a întrebat:

Buna TPU, am nevoie de ajutor.
Pe 28 octombrie am avut ultima zi din menstruatie si am facut sex neprotejat. Am luat pastila de a doua zi cateva ore dupa (Escapelle).
Toata luna noiembrie nu am avut menstruatie deci sunt in intarziere cu 15 zile.
Am facut un test acum cateva zile si a iesit negativ.
Ce se intampla, pot fi insarcinata dar a fost prea devreme sa fac test?
Va rog ajutati-ma am ajuns la disperare

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Pastila de a doua zi are ca efect secundar si intarzierea menstruatiei.Deci iti faci griji degeaba.Rezultatul testului este corect daca l-ai facut cum trebuie.Adica, dupa 10-14 zile de la intarzierea menstruatiei poti face un test, ca sa primesti un rezultat concludent.Tu l-ai facut dupa 15 zile, e ok.

| doareu237 explică (pentru dullcat):

Mai fac maine un test sa fiu sigura. Sunt minora, mama ma tot intreaba daca mi-a venit si eu ii spun ca trebuie sa-mi vina de acum. Ce pot face sa o fac sa vina cat de repede posibil?