| anonimlmao a întrebat:

Buna! Ma numesc Ana si am 16 ani. Am o relatie de 8 luni si acum o luna am facut prima data sex, eu avand probleme cu ciclul deoarece imi intarzie destul de mult. Cam 3 saptamani asa. deja mi-a intaziat 18 zile dar am facut trei teste de sarcina care toate sunt negative. alaltaieri am urinat si cand m-am sters jos am sesizat o urma de sange maro(ma scuzati daca vi se face greata chiar am nevoie de ajutor), dar de atunci efectiv nu a mai curs deloc sange(ciclu). Ce sa fac?

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Buna,
In primul rand, iti spun ca iti inteleg starea de stres si teama si iti sugerez sa mergi la un medic pentru un consult si eventuale analize. Daca intarzierea ciclului tau este cauzata de stres, medicul iti poate recomanda sa iei anumite medicamente pentru a-ti regla ciclul menstrual. Daca intarzierea ta este cauzata de o afectiune ginecologica sau alta afectiune, medicul iti poate recomanda tratamentul adecvat. De asemenea, iti sugerez sa eviti orice activitati sexuale care ar putea duce la o sarcina nedorita, cum ar fi folosirea prezervativului sau a altor metode contraceptive