| anonim_4396 a întrebat:

Imi intarzie ciclul de 2 saptamani chiar si cu teste negative... si fara simptome. Imi vine ciclul regulat tot timpul.

Pe 12 septembrie am facut sex protejat in ultima zi de ciclu. Nu am fost foarte atenta si se poate sa fi intrat ceva doar prin degete (oricum, sanse foarte mici).

Am facut 2 teste inainte sa imi vina ciclul, amandoua clar negative. Mi a intarziat ciclul si am mai facut la 3 zile intarziere, 5 si 8. Toate negative.

Am mai facut un test la 9 zile intarziere. Tot negativ.

In a 10 a zi am luat pastila de a doua zi. Am facut sex protejat dar la un moment dat am facut o neprotejat pentru cateva secunde (fara lichide, fara nimic). Si neprotejat anal, atunci a curs foarte putin spre cealalta zona, afara, am sters... a fost DIN GRESEALA MEA ca m-am miscat cand nu trebuia.

Din nou test in a 11 a zi, negativ.

Nu se va mai repeta, nu mai iau pastila. Nu am avut nici o reactie naspa, m-am simtit foarte bine.

E a 15 a zi in care nu imi vine. Pastila de a doua zi intarzie ciclul mult? De ce mi se intampla asta? De ce nu imi vine?
Saptamana viitoare o sa imi fac analize la sange pe langa un alt test. nu inteleg de ce nu imi vine.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te-ai comportat intr-un mod complet gresit si imbecil incat chiar si cuvantul IRESPONSABIL este unul mult prea bland in exprimare. Fiindca nu ai prezentat datele necesare pentru a se putea analiza ciclul tau menstrual formularea unui raspuns cert si corect in astfel de conditii nu poate fi efectuat. Probabil ca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT, contrar afirmatiei tale si din acest motiv NU s-a pornit menstruatia pana in momentul folosirii ABSOLUT INUTILE si ILOGICE/IRATIONALE a acelei pastile nenorocite si blestemate de a 2-a zi, care probabil iti va deregla si mai tare ciclul menstrual deja dereglat. Se impune ca de urgenta sa fii consultata de un medic ginecolog pentru a incerca sa repare ceea ce ai stricat prin INCONSTIENTA dovedita. In cazul tau aproape sigur totul se produce din cauza unor dereglari hormonale majore si din acest motiv ar trebui sa fii consultata si de un medic endocrinolog. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fuguta la ginecolog. Pastila de a doua zi poate da dereglari mari, sunt fete care au intrat la menopauza precioe din cauza ei (la 19-20 de ani). Ea este o bomba cu hormoni care se ia numai la recomandarea ginecologului si numai in situatii foarte serioaase (viol, prezervativ care s-a rupt la o femeie care ar muri daca ar avea sarcina sau nastere, etc) Iar daca dupa ce ai luat pilula de a doua zi ai vreo dereglare (fis o o intarziere de doua zile), te duci urgent la ginecolog pentru consultatie si invetsigatii. Lasa testele de sarcina, nu te ajuta cu nimic. NU esti insarcinata, ai o problema serioasa, esti bolnava. Maine trebuie obligatoiriu sa te vada ginecologul tau si sa incepi investigatiile. Ia in calcul faptul ca e posibil sa ai nevoie si de o internare in situatia ta

| sofisis a răspuns:

Pe langa ceea ce au scris antevorbitorii mei...la ce mama naibii ai luat a 10 a zi pastila de a 2 a zi?
Chiar sunt curioasa, fara urma de rautate, sa inteleg firul logic...

| Zhuralana a răspuns (pentru sofisis):

In a 10 a ZI DE CICLU INTARZIAT in care am avut si act sexuual, am luat pastila!

| sofisis a răspuns (pentru Zhuralana):

Pai zi si tu asa, cu toate cuvintele de legatura. Specifica, pentru ca altfel lumea nu te intelege. Eu serios ca am inteles ca tu ai luat in a 10-a zi Postinor asa...sa fie luat.