| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Dainel si vin din Anglia. Nu vorbesc bine romaneste scuze. Sunt in scoala in Romania dar nu am prieteni inca. Nu vorbesc cu nimeni pentru ca nu stiu bine romaneste. La eu in clasa este o fata, imi place ea mult. Dar ea nu place eu ca zice englezii sunt seriosi si nu rade. Eu nu sunt timid dar nu vorbesc bine romaneste si nu stiu ce sa vorbesc cu fata. Voi ma poate ajuta? Va rog! Cateodata rade de eu ca nu vorbesc bine. Dar eu o place pe fata.

10 răspunsuri:
| iloveunicorns a răspuns:

Şi eu sunt tot din Anglia, dar m-am obişnuit cu româna, deci făi după mine, am avut aceeaşi intâmplare.
Nu vorbii cu nimeni, toti sunt aşa frate, românii sunt răi, acomodează-te singur cum poţi, dacă iţi place de ea mult, incearcă să vorbeşti intre patru ochi, şi cand dă să râdă spune-i să nu mai râdă, dacă tot râde, inseamnă că nu merită să lupţi pentru ea, există foarte multe fete pe această lume, eu iţi zic să mergi inainte, fără a zine cont de nimeni.

| Twilight a răspuns (pentru iloveunicorns):

Romanii nu sunt rai, dar punete in locul fetei, daca ar veni o romanca in Anglia si nu ar sti sa vorbeasc a ar vorbi pe acolo de faci pe tine de ras, nu ai rade sa fim seriosi.

| DizzyXD a răspuns:

Eu zic sa iti gasesti un prieten bun pe care sa te poti baza, si dupa ce vei invata limba mai bine vei putea vorbii si cu fete; D

| Twilight a răspuns:

E de apreciat ca te descurci binisor. Uite ceva : cand te referi la clasa ta spui "la MiNE in clasa" atunci cand te referi la persoana ta spui "eu". Sunt niste reguli de conjunctie foarte ciudate in romana pe care numai noi le putem intelege de ex:"Voi ma poate ajuta?" e de fapt:"Voi ma puteti ajuta?"
Faza e ca nu conteaza ca tu esti din Anglia. Daca ea se simte atrasa de tine, ai sanse la ea, daca nu e in zadar. Fetele in Romania, se uita prima data la spectul fizic, dupa aceea daca ale place si comportamentul.

| xSweetAnGeLx a răspuns (pentru Twilight):

Twinlight! "Fetele in Romania, se uita prima data la spectul fizic, dupa aceea daca ale place si comportamentul." nu e adevarat sad nu toate sunt asa, si mi se pare ingrozitor sa placi pe cineva pentru aspectul lui si nu pentru ceea ce are in suflet. acum serios, cum te-ai simti daca ar spune cineva: "Baietii in Romania, se uita prima data la spectul fizic, dupa aceea daca ale place si comportamentul."?
nu prea cred ca ti-ar placea, daca ai dat doar de fete de genul asta nu inseamna ca toate sunt asa, si poate fata de care ii place la Daniel nu e.
scuze ca sunt asa. dar chiar nu mi-a placut ce ai spus sad

| Twilight a răspuns (pentru xSweetAnGeLx):

Swwet angel, imi pare rau, dar, nu ai auzit si tu zicala:"Exceptia confirma regula"?

| xSweetAnGeLx a răspuns (pentru Twilight):

Pff. zicalele lor de zicale tongue sunt multe, cine le mai tine pe toate minte?
sincer, nu am mai auzit pana acum de asta

| Twilight a răspuns (pentru xSweetAnGeLx):

happy ai sa o intalnesti si daca acum nu o intelegi, o vei intelegehappy

| xSweetAnGeLx a răspuns (pentru Twilight):

Nu faci la nimeni buba daca imi explici tu tongue

| lsgsfh a răspuns:

Pai mai invata romana...si cand tu o sa consideri ca sti destul de bine sa vorbesti cu fata spune-i ce ai de spus dar pana atunci poti doar sa ii atragi atentia apropo where are you from in Anglia?