| qAnttiDottp a întrebat:

Ma numesc Gina si am 10 ani. Acum ceva timp mi-am bagat degetul in vagin si am continuat, iar apoi mi-a venit ciclu, dar am mai continuat si tocmai astazi ma doare buricul si cred ca este desfacut in acelasi timp mi-am bagat si chestii in vagin. Mi-e foarte frica si nu stiu ce sa fac mama stie doar ca mi-a venit ciclu, dar nu stie ca mi-am bagat degetul sau ca ma doare buricul mi-e frica sa-i spun. Oricum intrebarea mea este,, De ce ma doare buricul? " am spus ca mi-am bagat degetul si chestii mi-e foarte frica nu stiu ce sa fac. Sa-i spun parintilor?

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Spune-le parintilor si consulta un medic de familie sau unul ginecolog.

| Anastasiiiiia27 a răspuns:

Buna,Gina.Ce ai facut tu se numeste MASTURBARE,multe fete o fac.E un subiect intim. Daca ti-ai introdus obiecte,adanc,sigur te-ai DEZVIRGINAT,adica,membrana de la intrarea in vagin, HIMENUL, a fost rupt, iar acest lucru se poate observa cu usurinta la un consult ginecologic.Probabil ca ti-ai introdus mult prea tare si ai atins un punct care are legaturi cu buricul tau.Te doare in timp ce faci ce te masturbezi sau cand nu o faci? Asteapta cateva zile, ai grija de tine si nu mai practica asta. Daca durerea nu dispare, ii poti spune mamei tale, ramane la alegerea ta daca ii spui si de faptul ca te masturbezi.Sanatate multa.

| qAnttiDottp explică (pentru Anastasiiiiia27):

Multumesc mult. I-am spus mamei ca ma doare si a spus ca ma va duce la doctor, dar nu i-am spus ca ma masturbez. Ieri am facut chestia asta si tocmai astazi ma doare.

| SG1995 a răspuns (pentru Anastasiiiiia27):

Specificare, ruperea himenului nu e dezvirginare, aceasta are loc cand care loc primul contact sexual.

| Anastasiiiiia27 a răspuns (pentru SG1995):

Fiecare are propriile conceptii, virginitatea poate sa fie doar un lucru psihic, multi ginecologi nu sustin asta, sunt concret bazati pe himen=virginitatewinking