| ioanaaaaa4333 a întrebat:

ma numesc ioana si am 19 ani. am facut sex protejat in perioada mea fertila insa prezervativul s-a spart. astfel am luat postinor 2 imediat. la aproape o zi dupa ce am luat a doua tableta am avut cateva scaune moi ceea ce m-a speriat intrucat imi era teama ca poate pastila nu si-a facut efectul. a fost a doua oara cand am luat pastila de a doua zi, intrucat am mai luat una cu cateva luni inainte. stiu ca nu era okay dar m-am speriat. acum cateva zile (2-3) au inceput sa ma doara sanii groaznic de tare (in general asa ma dor inainte de menstruatie)
mucus cervical nu prea am, si daca am e foarte putin si are o consistenta pastoasa (stiu ca si asta e un semn)
menstruatia trebuie sa imi vina in 4-5 zile. tot ce am descris acum sunt simptome premenstruale sau simptome de sarcina, caci stiu ca sunt destul de asemanatoare
mersi frumos!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest moment este cu totul IMPOSIBIL sa poata sa existe chiar si cel mai infim simptom de sarcina, fiindca asa ceva poate sa apara in cazul a circa 4-5 femei din 10, numai in momentul in care ovulul fecundat s-a transformat in embrion uman. Si acest proces are loc de regula dupa ce sarcina a implinit varsta de minim 5 saptamani.
Poti fi sigura si convinsa ca hormonii existenti in cea de a 2-a pastila Postinor2, au intrat in circuitul sangvin in totalitate in urmatoarele 2 maxim 3 ore de la ingerare si fiindca eficienta metodei contraceptive este de peste 95% in primele 24 de ore, se poate afirma fara nicio retinere ca formarea sarcinii in acest caz devine practic imposibila in proportie de peste 95-98%.
Fiindca activitatea hormonala din organism a fost perturbata mai mult sau mai putin, de regula ciclul menstrual sufera o anumita dereglare si din acest motiv si data la care va porni menstruatia poate fi uneori accelerata sau intarziata. Multa sanatate!

| ioanaaaaa4333 explică (pentru corbulalbrosu):

Doamne iti multumesc enorm! m-ai linistit complet!

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este doar o cauza a pastilei si cam atat. Nu iti face griji. Doar sa nu stai stresata. Totul o sa fie ok.

| ioanaaaaa4333 explică:

Ce-am ras laughing)) pana nu vii cu motive eu spun ca tu comentezi degeaba