| sonia18 a întrebat:

ma numesc mirela! Sa va spun povestea mea; Am 17 luni si cateva luni. s am prieten de 1 an si jumatate. Pana acum nu am avut nici un contact sexual cu el, deoarece nu m-am simtit destul de pregatita... acum ma simt pregatita dar intervine frica, deoarece nu stiu cat de tare va durea in momentul in care ma voi dezvirgina. Alteori nu simt ca imi doresc sa fac lucrul asta cu nimeni. Ma inteleg foarte bine cu iubitul meu. el re 18 ani s jumatate .il iubesc foarte mult s imi este teama sa fac dragoste cu el ...multe prietene mi-au spus sa nu-l pierd ca asteapta de prea mult timp... Mentionez nu mi-a cerut lucrul asta .am vb despre subiectul asta, dar asteapta sa-i spun cand ma simt pregatita... ce pot face sa scap de teama aceasta? multumesc

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai asteapta. Nici macar nu ai atins varsta minima la care inceperea vietii sexuale nu te expune la risc crescut de cancer de col. Practic e anormal si nefiziologic sa-ti incepi acum viata sexuala si subconstientul tau se manifesta prin aceasta frica. mai asteapta macar un an si vei vedea ca frica va disparea inlocuita de dorinta. Iar daca baiatul te iubeste, te va astepta. daca nu te asteapta, inseamna ca oricum nu merita prea multe.

| CevaNormal a răspuns:

Buna Mirela, ca atare de la tine suna ca nu esti cam pregatita, ca te temi, dar de ce te temi ti-ai pus intrebarea asta? nu ai de ce sa te temi, doar trebuie urmate niste conditii pentru ca sa fie totul normal. Oricum tu discuta cu el, pe tema asta, si daca va hotarati sa o faceti atunci nu aveti de ce sa-ti fie frica, mai ales ca esti cu persoana in care ai incredere, intelegi? oricum multa bafta in continuare

| Linda a răspuns:

Eu am ajuns la sex la 23 de ani dupa ce m-am casatorit si a fost super. Asa ca am ramas desigur impreuna.

| xibalba a răspuns:

Nu asculta de prietene, fa cum crezi tu ca e mai bine pentru tine. Iar daca te iubeste, fii sigura ca nu te va parasi doar pentru ca nu esti pregatita inca. Pe de alta parte, daca te intelegi bine cu iubitul, puteti vorbi si ii poti spune de ce iti e teama. Nu uita ca daca vrea, poate contibui la diminuarea durerii. Relaxeaza-te si tu, nu te mai stresa. E important sa fii relaxata in momentul ala. Daca esti pregatita si esti sigura ca asta vrei, fa`o si gata. Ia-ti inima in dinti. Nu a murit nimeni de la o dezvirginare. Daca nu esti pregatita, spune-i asta, sunt sigura ca va intelege.

| julieta a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat te va astepta cum a facut-o si pana acum...nu intotdeauna prietenele iti vor binele. fa acest pas cand te vei simti pregatita si vei simtiti asta, cand iti vei invinge teama... fara sa fi influentata de vb celor din jurul tau.toate la timpul lor... vb cu el si sigur te va intelege, nu ai avut nici un contact sexual pana acum si mi se pare normal sa ai o oarecare retinere.

| betty17 a răspuns:

Daca a asteptat cred ca va mai astepta putin...nu te lua dupa prietenele tale care probabil s-au culcat cu iubitii lor de frica sa nu ii piardahee hee

succes

Răspuns utilizator avertizat
| angel2000 a răspuns:

Draga Sonia, parerea mea este sa nu te grabesti daca nu te simti pregatita pentru lucrul asta. Daca si el este virgin o sa te inteleaga. Dezvirginarea se poate produce in mai multe etape, poate fi foarte dureroasa sau mai putin dureroasa, depinde de la femeie la femeie, daca simti ca te doare va opriti si incercati in alta zi. Pana atunci tatonativa incercati sa va cunoasteti cat mai bine sa comunicati mult. Ai grija sa te protejezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai o sa-l pierzi oricum.si daca faci sex cu el si daca nu faci riscurile sunt egale.eu nu am facut si m-am casatorit cu ea si avem 20 de ani de casnicie. ea mi-a multumit ca am avut rabdare si nu am obligat-o si i-am dat ocazia sa ma cunoasca mai bine.asa caaa fa asa cum crezi.nu cum te invata altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 32 ani si ma cheama robert, sfatul meu este sa nu faci sex decit cu sotul tau cind te vei marita, e mult mai inaltator sa il respecti pe DUMNEZEU decit pe actualul prieten, ne nastem si murim luin-d cu noi doar faptele nu sint popa sint doar un prieten si atit ai grija ca la orice pas diavolul are 1-2-3-4-... piedici pntr tine, pntr mine sau pntr prietenul tau, cu respect Robert de la buzau si hai sa dam mina in rai. Sa nu iti spui ca sint nebun, vei gresi si te rog lasa orice alta carte si citeste Biblia, iti va schimba viata, DUMNEZEU te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sonia niciodata nu e tarziu pentru asta. dar ca sati rasp l intrebarea ta...lasate purtata de el sh uita d tot atat timp cat t saruta sh simti ca t doreste... o s vezi ca nu e atat d dureros pe cat d placut este...eu am prieten d 3 ani sh primul din viata mea dar ma simt f bine cu el