| mirey_4137 a întrebat:

Ma numesc Mirey si am 24 ani. Am un sot, suntem casatoriti din septembrie anul acesta dar suntem impreuna de 9 ani de pe vremea cand eu aveam doar 15 ani iar el 18.

Ideea este ca eu imi doresc sa avem un copil si de 7 luni ma chinui in zadar! Problema este ca eu la varsta de 18 ani la indrumarea medicului am luat anticonceptionale iar 6 luni cat am luat pastilele nu am avut menstruatie fapt care la sfatul medicului dupa cele cantamplate nu am mai luat si am ramas insarcinata si am fost nevoita sa fac avort din terte motive(nu aveam scoala terminata, riscam sa ma dezechilibrez psihic nefiind pregatita nici fizic nici psihic) dupa avort tot la recomandarea medicului am luat anticonceptionale si s-a repetat povestea 3 luni cat am luat pastilele nu am avut menstruatie. Relatand-i medicului cele intamplate a ridicat din umeri si mi-a zis sa nu mai iau ca se pare ca mie nu imi fac bine anticonceptionalele! Dupa ceva timp am ramas din nou insarcinata si am facut un al doilea avort pentru ca exista posibilitatea sa fie o sarcina extrauterina si mi-as fi pus si eu viata in pericol!

INTREBAREA MEA ESTE: Pot sa mai raman insarcinata? Ce as putea face? Daca ati fost in situatiia mea ce s-a intamplat? Stiu ca pot merge la medic pentru analize dar pana fac asta as dori niste opinii sau niste pareri sau experiente similare! Momentan sunt foarte dezamagita! simt ca ma chinui in zadar de 7 luni! stiu ca ar trebui sa nu ma mai gandesc si sa nu ma mai chinui atat sa ramna insarcinata si sa las lucrurile sa decurga natural dar pur si simplu simt ca nu mai pot si mi tare teama sa nu am o dezamagire si imi este teama de ceea ce ar putea sa-mi spuna medicul!
P. S am povestit aproape in detaliu poveste pentru a evita ca terte persoane care nu au ce sfat sa-mi dee respectiv adolescenti netrecuti prin viata nematuri in liceeu inca sa se mai arunce sa ma BLESTEME si sa ma injure ca asa imi trebuie, sa dea domu sa nu mai am copii niciodata etc. Am mai adresat odata intrebarea si sincer nu m-au ajutat deloc raspunsurile ba din contra m-am simtit foarte prost cand N liceeni care habar nu au cu ce se mananca viata asta au sarit sa ma BLESTEME

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

La mine a durat cca 1 an, dar era inainte de 1989, asa ca acum cu metodele noi care sunt ti-as recomanda sa intrebi un alt doctor, poate de la o clinica privata.

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mirey, eu nu te judec, dar oricum explicatiile tale sunt doar pansamente pentru constiinta. De exemplu, intr-o sarcina extrauterina nu se face niciodata chiuretaj uterin (nu are nici un efect), asadar cand ai facut a doua intrerupere de sarcina stiai deja ca sarcina e in uter, chiar daca poate fusesesi la un moment dat suspecta de sarcina extrauterina. Asadar, poate minciunile tale i-au indemnat pe unii useri sa te trateze urat, pana la urma un om care poate sa omoare doi copii si apoi sa se creada nevinovat si sa minta in legatura cu asta nu e tocmai un membru valoros al societatii.
S-ar putea sa ai probleme din cauza acelor avorturi, dar asta ti-o poate spune ginecologul dupa analize amanuntite (care includ macar o histerosalpingografie sau o operatie laparoscopica-minim invaziva de investigare a starii uterului si trompelor). Tu il manii pe Dumnezeu strigand in gura mare ca te chinui de 7 luni. Eu incerc sa fac un copil de doi ani si mai bine si nu am facut in viata mea nici un avort. Daca te simti atat de nedreptatita de soarta, de chinuita, daca crezi ca suferinta ta e atat de mare, gandeste-te numai ce dureri cumplite au avut bebelusii tai in timp ce le-au fost literalmente smulse mainile, picioarele, bucati din trup in cursul avortului. Trebuie sa existe undeva si putina dreptate, nu crezi?
Eu sunt convinsa ca daca vei vrea cu adevarat copii si vei inceta sa te victimizezi inutil si prosteste, vei putea avea copii. E cazul ca sotul tau sa-si faca o spermograma, tu un consult ginecologic cu test Papanicolaou, test de secretie, ecografie pelvina premenstruala si in ziua 14 a ciclului, eventual un consult endocrinologic si apoi histerosalpingografie si, daca e cazul, laparoscopie exploratorie. Si nu mai trata lucrul asta ca pe un chin, asuma-ti greselile tale si lupta pentru ce-ti doresti.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Acum iti dai si tu seama care este de fapt blestemul de a avorta un copil:nu mai poti face un altul decat cu greu!
Nu zic ca ti-a fost usor sa renunti la acele sarcinii dar aveai 18 ani si nu potio spune ca erai atat de copila, plus ca aveai o relatie stabila.Trebuia sa te gandesti mai mult si sa alegi sa ii dai acelui copil sansa la viata!
Roaga-te lui Dumnezeu pentru un alt copilas si o sa vezi ca o sa ai parte de el!

| gigiro a răspuns:

Cel mai mare dezechilibru hormonal il produc anticonceptionalele. Din familie stiuca se poate astepta si un an de zile. Problema ta sunt cele doua avorturi si de aceea,
ginecologie

| Barajag a răspuns:

Da este trista povestea ta, eu una nu am luat anticonceptionale niciodata, si eu am avut avorturi printre care ultimul a fost extrauterina, insa la varsta pe care o am(30 ani) imi doresc un al doilea copil, ceea ce nu s-a mai intamplat de un an si ceva, imi ramane solutia sa ma duc sa-mi fac analize, ceea ce e bine si pentru tine.Eu iti doresc sa reusesti sa ai un copil sanatos si minunat.Bafta!

| Hombre a răspuns:

Draga myrey. Esti in atac de panica. Asta e o problema destul de serioasa si aici nu gasesti raspunsul care il doresti. Problema ta tine strict de medic da nu la acela care ai fost pana acum ca probabil o sa dea din umeri ca si ultima data. Aceasta problema nu se rezolva din sfatul nimanui chiar daca atrecut prin situatii similare. La problema care o ai cauzele pot fi multiple, tocmai de aceea trebuie sa consulti un specialist. Faptul ca nu te duci la medic sa nu afli e o prostie Mai devreme sau mai tarziu tot o sa te duci si afli si atunci? Daca te duci prea tarziu si o sa-ti zica medicul " dar bine draga pana acum de ce nai venit ca nu se mai poate face nimic e prea tarziu ''. Asa ca la control nu mai sta. Sa auzim de bine

| Eu4EverX a răspuns:

Noi nu suntem doctori nu avem de unde sti, dupa 2 avorturi sunt destule sanse sa nu mai poti ramane insrcinata totusi poti incerca, dar cel mai indicat este sa mergi la un medic care pote sa iti spuna cu certitudine ce se intampla, el este singurul care te poate ajuta.

Mult succes in continuare si sa de Dumnezeu sa poti ramane insarcinata!

| radu75 a răspuns:

Nu sunt adolescent, cunosc tragica ta poveste, de aceea a-mi mentin parerea ca nu prea as vrea sa te mai vad mama. Cand ne povestesti intamplarea ta, te scuzi ca una din mamele care apar pe la tv cand vor sa si intalneasca copilul lasat la orfelinat in urma cu 18-20 ani (macar alea i-a adus pe lume, dupa care i-a dat in grija statului). Scuze penibile, eram prea mica, frica de parinti, nu aveam scoala terminata, nu aveam servici(sa stii ca statul Roman ofera 800 Ron/luna timp de 2 ani pentru ingrijirea copilului ). I mi pare rau, aici pe TPU.ro nu judecam, doar ne spunem opinia! Mergi totusi la un medic obstretician, sunt sanse sa mai ai si al treilea copil, depinde de capacitatea de refacere a organismului tau in urma celor doua avorturi! Randul trecut ti am explicat ce complicatii apar in interior!

| radu75 a răspuns:

Mirey spui numai minciuni, o sa pun aici ca sa vada lumea cum a ti bati joc de noi, o postare de a ta la alta rubrica, ca sa vede ti si voi: mirey intreaba:
Am lucrat la o companie timp de 3 anii pana in ianuarie anul acesta. In luna decembrie mai exact pe 15. 12. 2010 am fost instiintata ca de pe data de 1 ian 2010 voi fii pusa in somaj.Am semnat precum ca iau la cunostiinta ca se va inchide unitatea la care lucrez si respectiv ca va fi desfintat postul pe pare il ocupam.Pe data de 31. 12 2009 a fost ultima zi de lucru in care mi s-a spus ca imi va veni in posta un plic de la conducerea societatii cu lichidarea mea in dublu exemplar.Pe 07. 01. 2010 am primit respectivul plic prin care eram instiintata ca mi s-a acordat un preaviz de 20 de zile din data de 16. 12. 2009 pana in 14. 01. 2010 desi eu nu mai lucram din 31. 12. 2009 iar desi plicul l-am primit in 07. 01. 2010 hartia cu preavizul era intocmita cu data de 15.12.2009.Deci eu am avut termen legal acordat de cei de la somaj 30 zile de imi depune dosarul pentru a avea continuitate pe cartea de munca.Desi am rugat sa mi se restituie carea de munca in timp util aceasta nu mi-a fost restituita inca deci am depasit termenul de 30 de zile acordat.Am facut reclamatie la ITM in care am precizat cele intamplate.Problema este ca eu sunt insarcinata si nu stiu daca mai pot beneficia de acei banii pentru a sta acasa cu copilul 2 anii.

O sa am continuitate pe cartea de munca? Ma incadrez sa iau indeminzatia pentru cei doi anii de concediu pentru copli?

| radu75 a răspuns:

"Crezi ca statul roman este atat de generossa-ti dee alocatie de 800 lei pentru copil? ma faci sa rad! pe ce lume traiesti? "------Da draga mea, sunt cuvintele tale! M-ai convins, ai studii esti foarte inteligenta, ma dau batut(nu te pune cu prostul pentru ca are mintea odihnita). Asta o sa fac, nu te mai contrazic, ok? E cum spui tu!

| leddy a răspuns:

Te inteleg. dar nu te-ai gindit ca poate fi o pedeapsa pentru ceea ce ai facut?
nu te judec de loc pentru ca am fost exact in situatia ta si mi-i frica si mie de consecinte.
cred ca dupa o analiza medicala si tratamente o sa reusesti pina la urma
sa dea Domnul...sa fie totul bine...

| leddy a răspuns:

Ma scuzi... dar sunt in totalitate de acord cu brigaela

| danluvug a răspuns:

Avortul dar si anticonceptionalele pot induce sterilitatea sau pierderi de sarcinia ulterior. Doctorii nu sunt informati si cei care sunt informati majoritatea nu spun adevarul despre anticonceptionale, contraceptive care si ele sunt avortive si au efecte grave si fatale chiar si duap un an de folosinta.

Asculta conferinta de mai jos:
- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

Ai si studii, marturii pe siteul de mai sus vezi si linkul:

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......societatii

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

Vezi perspectiva crestina aici:

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Despre greseala avortului, dar si unde ajung sufletele copiilor avortati? (in rai nu pot ajunge cum nu au fost botezati) http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

Numai bine.

| mirey_4137 explică:

Brigaela imi primul rand ca nu ma victimizez! poate nu stii ce inseamna asta catdespre paragraful tau cu" Asadar, poate minciunile tale i-au indemnat pe unii useri sa te trateze urat, pana la urma un om care poate sa omoare doi copii si apoi sa se creada nevinovat si sa minta in legatura cu asta nu e tocmai un membru valoros al societatii." Care minciuni? eu am povestit ceea ce am patit eu! si chestia cu sarcina extrauterina este ceea ce am auzit ca vb doctorul in timpul operatiei cu asistenta! Crezi ca la varsta pecare o aveam pe atunci stiam foarte multe despre lucrurile astea? Nu zic ca nu am gresit! DA am gresit si sincer acum imi pare rau ca am luat decizia de a nu pastra copilul! si dupa mi-a parut rau si plangeam cand vedeam copii pe strada! Sti vb aia da-mi doamne mintea de acum sa o fi avut atunci! Pot spune ca am fost si influentat sa iau decizia respectiva si de maicamea, iubitul care acum imi este sot! Iubitul meu nu avea nici o parere nu zice nici da nici nu dar sevedea pe el ca nu vrea eram foarte dezorientata si am luat o descizie pripita!
Cat despre faptul ca tu te chinuii de 2 anii sa ai un copli eu iti zic ca il vei avea! Incearca sa faci tratament la Sovata! Mult noroc!

| mirey_4137 explică:

Da este postarea mea! careeste problema tomcruise? am aflat intre timp ca sunt insarcinata! Nu stiu ce cauta oameni te teapa ta pe saitul asta! Trea sa-ti dau tie raportul? si daca nu aflam acum ca sunt insarcinata ma straduiam si tot ramaneam insarcinata si urma sa ma aflu in aceiasi situatie! este vb despre viitorul meu si al copilului meu! Tu ar trebui sa-ti tii gura din moment ce nu cunosti nici macar legile tarii in care traiesti! Ca tu habar nu aveai ca pentru copil primesti alocatie de la stat 200 lei iar mama da are pe cartea de munca 1 an ne intrerupt pe cartea de munca la ultimul loc de munca ia 600 lei! Crezi ca statul roman este atat de generossa-ti dee alocatie de 800 lei pentru copil? ma faci sa rad! pe ce lume traiesti?
Sa vada si lumea ce fel de persoana esti! Mai bine pune mana si citeste o carte poate te mai destepti unpic decat sa-ti bagi nasu unde nu iti fierbe oala!

| mirey_4137 explică:

Nu cred ca eu sunt cea crizata! eu spun lucrurilor pe nume si in fata spre deosebire de tine care dai pesaje anonime! asuma-ti responsabilitatea afirmatiilor pe care le faci! Din moment ce faci astfel de afirmatii inseamna ca esti tu o persoana frustrata! Arunci asa cu vb sub anonimat! Vino cu argumente cand faci o afirmatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te nelinistesti asa de tare.Lasa-i sa vorbeasca ce vor nu-i baga in seama, asa cum ai zis si tu nici nu stiu cu ce se mananca viata asta.Parerea mea este ca trebuie sa mergi la un medic sa-ti faci niste analize si sa vezi ce se intampla.Nu trebuie sa-ti fie teama. Ce vrea dumnezeu aia o sa se intample.Si eu am trecut printr-un avort si crdema ca si mie mi-e frica, ca n-o sa mai pot ramane. Dar gandeste-te ca nu esti nici prima nici ultima care trece prin 2 avorturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, RABDARE! este foarte comun ca dupa anticonceptionale sa ramai foarte repede insarcinata dar si sa dureze ceva pana cand activitatea ovarelor sa intre iar in normalitate. in plus, chiar daca nu ai o problema medicala ( desi eu te sfatuiesc sa consulti un doctor ), sunt anumiti factori care te pot ''impiedica'' sa ramai insarcinata - fumatul excesiv, alcolul, STRESUL... si muuuuuuulte altele. INCEARCA in continuare pentru ca pana la urma e placut nu?winking bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce crizata esti mirey! doamne! lol crizata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te descuraja si ai multa rabdare.Si eu am avut probleme asemanatoare cu ale tale, iar dupa aproape trei ani de tratament, am un bb de sapte luni.Doctorul meu mi-a recomandat sa i-au acid folic cand ma hotarasc sa raman insarcinata si sa nu ma mai protejez, asa am facut si am ramas insarcinata.Mult succes si rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nu stiu ce sa zic e trista povestea ta dar eu am 17 ani si sunt la al 2 avort si sincer nu stiu daca sa fac sau nu. dar in concluzie daca ai incredere in dumnezeu si sprijin moral din partea familiei cred ca o sa se rezolve tot de oare ce dumnezeu va fi langa tine cand vei avea nevoie. si alta chestie du-te la un medic ginecolog specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti mic

| ConstantinIordachescu a răspuns:

Acum culegeti roadele! Acum traiti pedeapsa lui Dumnezeu! 2 avorturi = 2 ucideri de prunci nevinovati. Sa mai adaugam si faptul ca ati luat multe anticonceptionale. Cautati pe net si veti afla ca anticonceptionalele sunt avortive! Femeia ramane insarcinata, dar nu stie! Pastila elimina niste substante chimice care invelesc fatul nelasandu-l sa se mai hraneasca. Astfel el moare. Totul dureaza 7 zile. Avortul aduce mari dezechilibre in organism dar si in suflet. Mai adaugam si chimicalele otravitoare ale pastilelor!

| ratuska a răspuns:

Buna Mirey.
Si eu sunt cam in aceeasi situatie cu tine am aproape 25 de ani si sunt casatorita de vreo 7 luni, eu si sotul meu suntem impreuna de cand eu aveam 16 ani si el 17 ani, am ramas si eu insarcinata in perioada facultatii dar am facut avort si pe urma am luat anticonteptionale, in momentul de fata am renuntat la ele de vreo 7 luni si nu ne mai potrejam decat dupa calndar sa zic asa dar bineinteles este tot un grad mare sa raman insarcinata. Dar nu sunt inca nu ma panichez ca nu prea ne dorim acum un bebe, dar daca as vrea as incerca sa nu mai evit acele zile fertile. Eu una iti zic sa tot incerci si mai ales in perioada fertila, adica sa lasati sa treaca cateva zile sa nu faceti dragoste si in perioada fertila sotul sa aiba o cantitate de sperma mai mare.
Sper ca te am putut ajuat si multa bafta in continuare. pup