| Florea_Mihaela_1996 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare ....am o prietena si-a inceput viata sexuala acum 1 an.big grin si acum recent a facut-o cu prietenul ei neprotejat asta s-a intamplat joi seara si ea a luat anticonceptionale incepand de luni ....este posibil sa raman insarcinata daca nu a luat pastilele imediat a doua zi si a inceput sa le ia de luni?

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Riscul este mare daca a facut sex neprotejat si era in perioada fertila, anticonceptionalele o vor proteja de acum incolo[daca le ia regulat]

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anticonceptionale se iau cu cap, la prescriptia medicului iar protectia incepe dupa ce le iei nu inainte

| Freddie23 a răspuns:

Daca era in perioada in care lua pastile, nu are ce de sa-i fie teama, pentru asta sunt anticoncetionale.
Important este ca perioada de contacte sexuale sa fie acoperita de anticonceptionale si poate sta fara stres.
Distractie placuta!

| only2k a răspuns:

Este un risc thinking mai bine sa faca un test de sarcina ca sa fie mai sigur..anticonceptionalele trebuiesc luate inainte si pe o perioada lunga de timp. (p.s:sunt baiat, stiu de la prietena mea..nu ca as avea eu "experienta"laughing)

| Varzan_Claudiu_1991 a răspuns:

Daca era in perioada in care lua pastile, nu are ce de sa-i fie teama, pentru asta sunt anticoncetionale.
Important este ca perioada de contacte sexuale sa fie acoperita de anticonceptionale si poate sta fara stres.
Bafta!

| Florea_Mihaela_1996 explică:

Pai asta s-a intamplat joi seara...ea de luni sapt asta a inceput sa le ia...sad