| ilonna a întrebat:

Buna am 48 ani am facut sex neprotejat mi-a intarziat menstra mai exact ultima mestra am avut-o pe 29 ianuarie si mi-a venit pe 30 martie in acest timp am facut 3 teste de sarcina care au iesit negative ce ma sperie ca m-am cam ingrasat un pic oare sa fie ceva. a durat 8 zile mestra asta

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Un consult medical este absolut necesar, orice sfat de aici nu te poate ajuta cu nimic.Este un fel de ghicit in cafea.Tot ce trebuie sa stii este ca esti in perioada premenopauzei, cand ciclul iti joaca feste deci daca vrei sa nu ramai gravida, protejeaza-te!

greece12
| greece12 a răspuns:

La aceasta varsta corpul incepe sa se schimbe,menstrele vor fi mai rare si mai lungi,metabolismul se incetineste(motiv pentru care te ingrasi mai usor), este normal ceea ce se petrece cu tine, nu te ingrijora.Probabil,incet,incet treci la menopauza, care in mod normal apare in jurul varstei de 50 de ani.Ai grija de tine.Sanatate!

| alessia5158 a răspuns:

Perioada pe care o traversezi se numeste perimenopauza sau premenopauza--- este o perioada de tranzitie care precede menopauza.Pe masura ce acest proces se accelereaza nivelele hormonale fluctueaza tot mai mult si apar modificari ale ciclului menstrual: ciclurile devin mai scurte si mai neregulate, sangerarea devine mai putin abundenta sau mai intensa,balonare,sani durerosi,iritabilitate, tulburari ale somnului( insomnii). Pana la urmă secretia hormonala ajunge la un nivel la care menstruatia inceteaza si astfel apare menopauza(femeia nu mai are menstre si nu mai este fertila ). Desi capacitatea de reproducere(fertilitatea) in premenopauza este foarte redusa se recomanda folosirea de metode contraceptive caci, din cand in cand, ovarele mai pot produce ovule. Numai bine!

| ELLSSA a răspuns:

Menopauza asta...
Mergi la un ginecolog/ecografhappy

| Evangeline a răspuns:

Cucoana, la acesti 48 de ani ai tai, constat ca pe langa faptul ca ai pus numai intrebari legate strict de SEX, nici macar nu stii sa legi doua cuvinte. Este rusinos, de-a dreptul jalnic.
Iti propun un menage a trois : tu, el si o carte de limba romana! Succes!