| ForrestGumpJr a întrebat:

Simt ca innebunesc.

De doua zile nu dorm, pentru ca nu pot. Azi noapte am stat in bucatarie si vorbeam singur. In capatul celalalt al mesei ma imaginam stand pe scaun si vorbeam cu mine. Nu pot dormi pentru ca in capul meu sunt multe ganduri amestecate si nu inteleg nimic din ce se intampla. Simt un fel de apasare de parca ma sufoc si imi e frica sa nu o iau pe aratura. Tot ce vreau este liniste, sa nu mai aud nimic. M-am saturat. Am momente cand ma rup de realitate si privesc in gol si tot ce aud sunt gandurile astea care ma bombardeaza din toate partile. Nu e prima oara cand se intampla insa de data asta nu mai pot suporta... Astept un sfat!

Am 19 ani btw

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai inceput de depresie (crede-ma am cunoscut cateva persoane) si psihologul te mai salveaza...
Noi iti vrem binele, tu alegi...

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la un psihiatru de urgenta, dupa 72 de ore fara somn poti suferi leziuni neurologice ireversibile

| cristi202 a răspuns:

Incearca sa iti analizezi viata. Sa vezi de unde a inceput totul. Sa vezi cauza. Nu porneste totul de la nimic, ceva trebuie sa fie in fundal, sau sa fii fost care sa te fii afectat si care sa iti faca acest rau. Adu-ti aminte tot ce ai facut, tot ce ti s-a facut, atit cit poti. Tot ce te-a afectat in vreun fel. Toto ce poate avea legatura cu gindurile tale. Aflind cauza, stii ce ai de facut.
Incearca sa duci o viata echilibrata. Somnul sa fie somn, fara nopti pierdute, de la orele 21, caci de atunci pana la orele 00 sunt cele mai bune ore de somn, mincarea sa fie mincare, de trei ori pe zi, nu consuma energizante si cafea deloc, daca vrei energie, ia-ti-o din cele trei ore de somn mentionate, nici bauturi sau alimente care stimuleaza sistemul nervos, fa multa miscare, iesi la aer, alearga, joaca fotbal, un sport, cum ti s-a zis aici, gaseste tu ceva care sa iti implice corpul si care sa il solicite, pentru ca miscarea elibereaza substante beneficice creierului si care te fac sa fii mai optimist, plus ca, obosit fiind, nu vei mai avea timp si energie pentru ginduri negative. Fa ceva frumos ce-ti place, construieste, aansambleaza, deseneaza, picteaza, fa orice ce poti vedea in urma ca ai realizat ceva, orice munca cu rezultat vizibil te incarca pozitiv, nu sta in prezenta persoanelor negativiste, stai cu prietenii tai cei mai buni, nu te izola, nu ramane singur sub nici o forma, cauta sa fii mereu cu cineva pe linga tine, cineva linga care sa iti placa sa stai. Lasa excesele deoparte, nu sta toata ziua pe PC (de o faci), nu consuma alcool in exces, nu fii axat doar pe o singura chestie care iti maninca timpul. Incearca sa vezi mereu partea plina a paharului, mereu realitatea e compusa din doua parti, una negativa, rea, poti vedea ceva rau in orice lucru, si una pozitiva, buna, pe care da ca o vezi, te poate incarca psihic pozitiv dindu-ti energia necesara sa mergi inainte cu ginduri pozitive.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de starea ta, dar ma tem ca problema ta are un nume: depresie, ori inceput de depresie.
Poate este nevoie sa ceri ajutorul unui psiholog, sau sa incerci de unul singur sa iesi din starea asta.
Cauta compania prietenilor, vorbeste cu cineva in care ai incredere, fa orice numai sa ramai singur nu trebuie.
Ti-as recomanda sa ocolesti pe cat posibil orice persoana negativista sau bolnava, ocoleste filmele sau jocurile cu violenta, cauta sa privesti doar comedii si filme cu happy ending, pentru a-ti ridica moralul si starea de spirit, razand cu toata pofta de micile glume sau intamplari hazlii.
Apuca-te de un sport, iti epuizeaza trupul atat de rau, dar iti elimina stersul acumulat, incat noapte vei pica rupt de o oboseala crunta, dar foarte placuta.
Iesi in natura, indiferent cat este de frig, putina munca cu lopata nu face rau deloc, dimpotriva, aerul curat oxigeneaza creierului si plamani, inducandu-ti o stare de bine.
Hai cu sanatate maxima!

Răspuns utilizator avertizat
| TabletaSB a răspuns:

Simti ca sunt gandurile tale presupun?

| TabletaSB a răspuns:

Incearca sa te linistesti prin sport, alearga de eg