| laviniabeluska11 a întrebat:

Bună!

Mă văd cu cineva de aproape un an. Amândoi avem probleme de apropiere și exprimare liberă a sentimentelor pentru că am trecut prin lucruri neplăcute în experiențele anterioare. Nu e o relație între noi, adică nu de iubire. Nu vorbim zilnic și ne vedem destul de rar. Menționez că amândoi avem aproape 30 de ani. Eu nu mă pot apropia prea mult de un bărbat, însă nici el nu faci prea mulți pași spre mine. Am stabilit că avem ceva fără angajament, doar,, ne folosim ‘’ unul de altul când este cazul și vă rog să nu judecați acest lucru pentru că e greu cu iubirea în zilele astea. Mie îmi place de el foarte mult, însă nu pot să îi spun asta. El a început să fie gelos atunci când ne vedem și îmi pune tot felul de întrebări. Mă tachinează cu tot felul de chestii. Sinceră să fiu, mai ies și cu alți băieți, doar să cunosc, nu a fost cazul de altceva și pe el îl deranjează aceste lucruri, deși repet, am stabilit că e totul fără sentimente. Avem o conexiune sexuală foarte bună, și romantică și agresiva totodata, însă exista un blocaj de a face mai mult. De fiecare data când e ne vedem îl simt că,, înfometat ‘’ de sex, însă nu face pași spre mai mult … Și simt că are sentimente cumva pentru mine, din felul cum facem dragoste, însă de ce și le reprima? Nu pot comunica cu el pentru că se enervează și simt ca pun presiune. Nu știu cum as putea gestiona astfel încât să putem mai mult și să nu ne rezumam doar la asta …Aveți ceva sfaturi? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cea mai mare nevoie resimțită a bărbatului nevoia de sex. Dacă tu ii oferi sex fără sa își asume măcar o relație, el nu are motive sa se complice.Creatoruk nostru a inventat sexul ca să fie practicat numai în cadrul căsătoriei și cine face altfel se expună la nefericire pe termen lung.

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru ania):

Mare dreptate ai aici

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu am inteles de ce nu poti sa ii spui ce incepi sa simti pentru el? Da, comunicarea este foarte grea pentru unii, insa doar prin practica devii mai bun la asta. Faptul ca la 30 de ani reactioneaza urat cand se simte,, incoltit'' de intrebarile tale, e un mare red flag din punctul meu de vedere.Imi pare rau.

| AmandinaDragan a răspuns:

Casatoreste-te cu el. Daca refuza mu-i mai da nimic.

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Sfatul meu este că nu e bine cum faceți.Nu judec! dar doar sa va folosiți așa unul de altul e ciudat parcă puțin animalic sfatul meu este să încercați să vă exprimați sentimentele ( aici nu mă refer doar la sex) să vă spun și unul altuia viețile mai bine! cheia unei relații bune e comunicarea! așa cum ai spus și tu vorbiți rar asta nu va ajuta sa fiți împreună, trebuie să doriți amândoi să avri o relație sa vă dați frâu sentimentelor in forme verbale, acum că el se enervează din orice asta nu e okay oricum ai doua variante :ori incercati sa va comunicați unul altuia ce nu va place, că asta e baza! sa spui celui de langa tine ce nu-ți place la el că așa nu va funcționa nimic intra voi și a doua varianta daca nu funcționează comunicarea mai multa cel mai bine ar fi fiecare de drumul lui nu poti face sex cu el pentru totdeauna! gândește-te că vei avea și tu soț el nevasta la un moment veți avea o familie fiecare și nu poți risca să-ți înșeli viitorul soț cu el că gata aveți conexiune buna la sex....asta e o scuza de doi bani, oricum pe scurt ori vedeți dacă puteți fi împreună comunicați mai mult mai deschis cu v-am spus ori mai bine vă vedeți de viata voastră fiecare pe drumul lui relațiile doar pe baza de sex nu țin mult.Eu am relație și ce nu mia plăcut am comunicat și nu neapărat doar în relații ci și în prietenii. Sper să fie viitorul tău bine?