| Iassium420 a întrebat:

Salut, ma aflu in următoarea problema și as dori un sfat cât mai bun, mai ales venind de la partea feminină.
La mijlocul verii am încheiat o relație de aproximativ 6 luni, nu e mult, dar pentru mine a fost prima mea relație și m-am atasat intr-un mod exagerat de persoana data. Am fost îndrăgostit nebunește de fosta mea iubita si nu îmi imaginam viața fără ea, o prețuiam si încă o pretuiesc foarte mult, a fost prima mea experiența de genul si și-a lăsat amprenta adânc in sufletul meu și sigur aceasta experiența și lucrurile pe care le-am învățat vor reprezenta un reper pentru viitoarele mele relații.
Problema e ca lipsa experienței mele cu fetele a jucat un rol mare, ea a fost cea care s-a despărțit de mine, am încercat sa fac tot ce mi-a stat in putința pentru a opri inevitabilul dar degeaba, cred ca mai mult am pus paie pe foc.
Stiu sigur ca și ea a avut sentimente puternic dezvoltate pentru mine, însă eu fiind foarte needy si comițând multe alte lucruri imature am îndepărtat-o fără sa vreau.
Nu vreau sa intru in detalii mult, dar in câteva cuvinte știu ca nu s-a despărțit de mine așa din nimic, recunosc atât partea mea de vina cât si a ei.
Stiu ca despărțirea nu a fost o alegere ușoară pentru ea, dar a considerat ca așa e mai bine pentru ea, sau poate si nu a mai fost atrasa de mine, motive pot fi multe.
Acum sunt câteva luni de când s-a întâmplat totul, iar eu sincer chiar am inceput sa ma simt mai bine, simt ca mi-am recapăt viața pe care o pierdusem atunci când am inceput sa fiu împreuna cu ea, chiar pot spune ca ma simt fericit si aproape împlinit, am avut mai mult timp pentru mine si pentru pasiunile mele, chiar am simțit cum am crescut mult in aceasta perioada, totuși încă am in mine acele sentimente pentru ea.
Când ne-am despărțit ea a vrut sa rămânem prieteni, însă eu am refuzat, am considerat ca am nevoie de o perioada in absenta ei ca sa pot sa imi revin si sa redevin rational.
Acum o luna si jumatate m-am întâlnit întâmplator cu ea pe strada, intr-o mulțime mare de oameni, mi-a zâmbit si a fugit cât a putut ea de repede, nici nu am apucat sa ii zic 2 cuvinte.
De atunci m-am mai intersectat cu ea de 2-3 ori si la fel aceeași poveste, ma evita intr-un mod destul de vizibil. In urma cu 2 saptamani a inceput sa nu ma mai urmareasca pe Insta si m-a si eliminat din urmăritorii ei.
Idee nu am de ce ma evita in acest hal, ținând cont ca după ce s-a despărțit de mine ea mi-a cerut ajutorul o data cu ceva si plus am si felicitat-o de ziua ei, deci m-am asigurat ca lucrurile nu sunt stranii între noi si ca nu as vrea sa ajungem la situații in care sa ne evitam unul pe altul.
Problema e ca încă o plac si am aceleași sentimente pentru ea, dacă nu chiar mai puternice si chiar as vrea sa mai incerc o data, însă imi dau seama ca dacă eu sunt cel care vine si vrea relația înapoi in contextul in care ea m-a părăsit nu va fi o relație de durata si cel mai probabil se va ajunge din nou la despărțire.
Instinctul imi spune ca si ea încă nu a trecut peste si are aceleași sentimente, însă e o fata mai timida de felul ei si nu e genul care ar face primul pas in așa situație, plus ca ma si evita cu disperare. Deci cel mai probabil are inca sentimente pentru mine dar nu vrea o relatie cu mine.
As vrea niște păreri din partea altora si sfaturi cum sa procedez cel mai bine.
Menționez ca nu am mai vorbit cu ea fizic din iulie și ca ea trebuie sa imi returneze niște cărți care am zis atunci când ne-am despărțit ca i le las ei pe vara și când termina de studiat din ele sa mi le întoarcă si un inel(era inelul meu, nu era vreo bijuterie sau ceva, ci pur si simplu un accesoriu din metal negru pe care îl purtam cu mine mereu, iar ea mi l-a luat o data fără sa observ si de atunci îl ține la ea in portofel, cel puțin așa făcea când eram împreuna)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand o relatie s-a rupt este recomandat de psihologi sa elimini tot ce tine de trecutsi sa nu te mai intalnesti cu persoana care ti-a fost iubit/iubita.
Evident ca o reintoarcere la relatie nu mai este posibila, fiindca relatiile nu se pot inoda sau lipii, ca nu au viitor fericit. Daca nu ati fost capabilis a va iubiti sincer si adevarat 6 luni d ezile, cum crezi ca veti rezista 1 an sau 6 ani?
Evidnet a iesit la iveala faptul ca NU sunteti compatibili si ruptura s-a produs.
Sunt convinsa ca data viitaore veti alege mai bine, alte persoane mai apropiate voua, si sper sa nu mai repetati greselile care au dus la ruperea relatiei trecute.

cat priveste fata din povestea ta, iti poate inapoia cartile si inelul foarte usor si simplu, cu posta sau curierul, fara sa mai intre in contact cu tine, ca nu-i recomadat sa va puneti in situatii penibile si jenante.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu. Dacă ai îngropat mortul, lasă-l îngropat, că pute.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Pai este bine ca te ai descarcat prin acest mesaj.
Încearcă sa o contactezi cumva sau dacă aveți prieteni comuni,ceva și ia ți înapoi lucrurile.
Din moment ce te evita, vrea doar sa își vadă de viata si sa te uite.
Cat despre "ce sa fac ", îți ocupi timpul cu altceva( pasiuni, asculți muzica, cunoști persoane noi etc).
Nu poți să trăiești cu persoana asta în minte "toată viata" și sa suferi efectiv, doar încearcă sa treci peste și sa devii o versiune mai buna de a ta.
Succes!

| Iassium420 explică:

Era vara și eram la distanța, acum o luna jumate a început facultatea și e imposibil sa nu ne intersectam
Am cerut un o părere și un sfat normal, nu înțeleg de ce reacționezi asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iassium420):

Data viitoare să îți schimbi drumul și pe unde intri în facultate.