| iiiiiioannnnaaaa a întrebat:

Buna. Menstruația mi-a venit luna trecuta pe 1. (am 16 ani). Am facut-o cu prietenul meu neprotejat de mai multe ori intr-o saptamana. Tin sa mentionez ca am facut-o si protejat, dar nu si-a dat drumul in mine. Menstruația mi-a intarziat 5 zile si incep sa imi fac griji si sa ma stresez pe chestia asta. Nu cred ca isi doreste nimeni copil la 16 ani. Am avut incredere in el si am acceptat s-o facem si fara protectie folosind metoda retragerii. Dupa primele zile de intarziere (2-3 zile) am inceput sa citesc despre lichidul preejeculator, pe care acesta nu il simte cand iese. Am inteles ca poate conține sperma si de acolo am inceput sa ma gandesc la toate sansele de a putea ramane insarcinata. Mi-am cumparat un test pe care il voi face dimineata sa vad intr-adevar daca sunt sau nu. De cateva zile a inceput sa ma doara burta si nu stiu la ce sa ma gandesc. Mie inainte sa-mi vina menstruația, imi curge un lichid alb vâscos, iar acum nu curge. Va rog sa imi dati un sfat sau o parere, fara raspunsuri eronate sau raspunsuri "de ce nu ai folosit prezervativ daca stiai riscurile" si asa mai departe... multumesc!happy

10 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ai ciclu menstrual regulat? Daca da, ce lungime are?

| iiiiiioannnnaaaa explică (pentru Floridori):

Nu este prea regulat, in general imi vine intre 27-31 de zile de la ultima menstruație.

| Floridori a răspuns (pentru iiiiiioannnnaaaa):

Tocmai pentru ca este neregulat, nu se poate spune ca exista intarziere, deoarece nu stii ziua in care este programat hormonal sa inceapa astfel incat sa te poti raporta la acea zi fixa pentru a stabili eventualele intarzieri. Poate fi doar un ciclu mai lung decat altele care au fost mai scurte.

Daca suspectezi o sarcina, in cazul unui ciclu neregulat, un test de sarcina care sa aiba un rezultat 100% corect se face dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual daca menstruatia nu apare intre timp.

Si ca idee, lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi numai daca a existat o ejaculare cu maxim 4 ore inainte, iar partenerul nu a urinat intre timp.

Răspuns utilizator avertizat
| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| iiiiiioannnnaaaa explică (pentru Teo29):

Am mentionat ca stiam riscurile.

| Adolf8 a răspuns:

Prezervativele sunt de mare folos când vine vorba în primul rand de toate bolile infecțioase contagioase și in al2lea rand de o sarcină nedorită, nu ar trebui să existe contact fără prezervativ doar cu analizele la zi! Și când vine vorba de o relație de lungă durată sau de o căsnicie.

| iiiiiioannnnaaaa explică (pentru Adolf8):

Are analizele la zi.happy

| Adolf8 a răspuns (pentru iiiiiioannnnaaaa):

Mă bucură faptul că are analizele la zi, atunci "dăi înainte " fără frică!

| ValentinPandur123 a răspuns:

Te-a mintit, a ejaculat in tine.